Farmaceutka Katarína Birošíková poskytla niekoľko užitočných tipov, ako tento proces zvládnuť efektívne a bez zbytočného stresu. Bylinky a magnézium sú podľa odborníčky skvelými pomocníkmi na zmiernenie únavy a stresu. Okrem toho odporúča zásadnú zmenu v stravovaní: „Na úpravu trávenia je vhodné mastné a vyprážané pokrmy nahradiť ľahšími jedlami.“ Dôležité je, jesť pravidelne a dodržiavať pitný režim, ktorý môže zahŕňať minerálnu vodu či bylinkové čaje, napríklad z ďumbieru (zázvoru) alebo mäty. Pri problémoch s trávením farmaceutka odporúča tablety s obsahom pankreatických enzímov alebo žalúdočné kvapky, ktoré podporujú naštartovanie tráviaceho procesu.
Zlepšenie spánku a zvládanie stresu
Počas sviatkov mnohí z nás narušia svoje rutiny – či už spánkové, stravovacie alebo pohybové. Katarína Birošíková zdôraznila, že k úprave spánkového režimu môžu pomôcť rastlinné výťažky z medovky lekárskej, ľubovníka bodkovaného, valeriány lekárskej, chmeľu obyčajného či levandule úzkolistej. Tieto byliny podporujú uvoľnenie, uľahčujú zaspávanie a pôsobia proti stresu a úzkosti. Farmaceutka odporúča užívať ich buď vo forme čajoviny alebo tabliet.
Magnéziom proti únave
Magnézium je dalšou základnou zložkou, ktorá môže pomôcť prekonať únavu a stres. „Pravidelné užívanie magnézia dopomáha k správnemu fungovaniu nervového systému a k správnej funkcii psychiky,“ vysvetľuje Birošíková. Použitie adaptogénov ako ženšen alebo maca môže tiež zlepšiť odolnosť proti stresu a únave.
Čítajte viac Bylinky na naparovanie: Ako na účinnú inhaláciu pri prechladnutí a upchatých dutinách?Tipy na ľahší návrat do rutiny
Birošíková upozorňuje, že je prirodzené cítiť sa po dlhšom voľnom čase mimo pracovného tempa lenivejšie. Odporúča nezaťažovať sa hneď všetkými povinnosťami, ale schôdzky a úlohy, ktoré nie sú naliehavé, odložiť na neskôr. „Sústreďte sa na to, čo je najdôležitejšie. Takýmto spôsobom si urobíte vo veciach prehľad a vyhnete sa pocitu zahltenia,“ radí farmaceutka. Okrem toho odporúča zaradiť do dennej rutiny krátke prechádzky alebo iné formy ľahkej fyzickej aktivity. Pravidelný pohyb môže pomôcť nielen so zlepšením fyzického zdravia, ale aj s odbúraním psychického stresu. Zároveň sa odporúča venovať dostatok času relaxácii, či už prostredníctvom meditácie, čitania alebo iných obľúbených aktivít.
Zlepšenie životného štýlu, vrátane vyváženej stravy, pravidelného spánku a fyzickej aktivity, môže nielen zmierniť negatívne dopady posviatočného obdobia, ale aj dlhodobo prispieť k lepšej pohode a zdraviu.