Samotné umiestnenie a údržba kŕmidla sú rovnako dôležité ako výber kvalitného krmiva. Nesprávne miesto alebo zanedbané kŕmidlo môže byť nielen neefektívne, ale aj nebezpečné – podporí šírenie chorôb medzi vtákmi alebo priláka predátorov. Aby bolo zimné prikrmovanie pre operence naozaj prospešné, treba dodržiavať niekoľko základných zásad týkajúcich sa správneho umiestnenia kŕmidla, jeho čistenia a ochrany pred predátormi. V tomto článku sa preto pozrieme na najdôležitejšie aspekty starostlivosti o vtáčie kŕmidlá z pohľadu skúsených ornitológov zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.
6 zlatých pravidiel prikrmovania z pohľadu bezpečnosti vtáctva
- Kŕmidlo by malo byť stabilné a bezpečné, aby sa k nemu nedostali iné zvieratá, napríklad mačky. Farba kŕmidla nie je rozhodujúca, môže byť farebné alebo splývať s prostredím.
- Za najvhodnejšie umiestnennie kŕmidla v záhrade odborníci z BirdLife Slovensko považujú samostatne stojacu hladkú tyč, zhruba 1,5 metra vysokú, na ktorej kŕmidlo nie je nedostupné ani mačkám.
- „Pri zavesení na strom sa snažte umiestniť ho mimo dosahu z okolitého prostredia, napríklad na koncový tenký konár,“ odporúčajú ornitológovia. Dodali, že vhodné sú aj kŕmidlá na balkónoch a terasách, kde majú vtáky väčšie bezpečie.
- Kŕmidlo by malo byť vyrobené z odolných materiálov ako je kvalitné drevo alebo pevný plast.
- „Kŕmidlo treba pravidelne čistiť, aby sa predišlo šíreniu chorôb. Ideálne každý deň odstraňujte trus, plesnivé zvyšky a zvlhnuté krmivo. Raz týždenne dezinfikujte pomocou kefy s horúcou vodou, prípadne s použitím prípravku na báze chlóru,“ priblížila organizácia.
- Krmivo pre vtáky musí zostať suché aj pri daždi a snežení, preto vždy používajte len kŕmidlá s funkčnou strieškou.
Čistenie je podľa ornitológov dôležité,
pretože na kŕmidle môže medzi vtákmi dochádzať k prenášaniu vtáčích ochorení. Nebezpečná je trichomoniáza, ktorá sa prenáša trusom a napáda pinkovité vtáky, najmä zelienky obyčajné a pinky obyčajné. „Nebezpečenstvo prikrmovania vzniká tým, že vtáky sa v kŕmidle koncentrujú na jednom mieste, pričom vo voľnej prírode k takému riziku nedochádza,“ vysvetlili odborníci. Typickými prejavmi vtáčích chorôb sú našuchorenie, malátnosť či apatické posedávanie v blízkosti kŕmidla. Čím častejšie kŕmidlo sledujete, tým lepšie. Prípadnú chorobu tak odhalíte hneď v zárodku. Ak sa choré vtáky pri kŕmidle objavia, treba zakročiť okamžite a zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy.