Hlboké diery sú spravidla výsledkom podzemných chodieb, ktoré si vytvárajú rôzne živočíchy, napríklad hlodavce alebo hmyz. Naopak, plytké jamy môžu byť dôsledkom kŕmenia vtákov alebo iných zvierat, ktoré si v trávniku hľadajú potravu. Okrem toho môžu nesprávne zásahy v starostlivosti o trávnik, ako je príliš nízke kosenie alebo nevyvážená zálievka, viesť k jeho oslabeniu a k vzniku prázdnych miest.

Ktoré živočíchy spôsobujú diery v trávniku?
Niektoré diery v trávniku vznikajú pôsobením drobných zvierat, ktoré si v zemi vytvárajú úkryty alebo hľadajú potravu. Každý typ diery môže naznačovať prítomnosť konkrétneho živočícha:
- Hlodavce (myši, hraboše, potkany) – Hraboše vytvárajú plytké chodbičky a malé hromádky hliny, pričom ich vchody do podzemných tunelov majú oválny tvar. Potkany vyhrabávajú väčšie, okrúhle otvory s priemerom až 15 cm bez viditeľných kôpok zeminy.
- Krt – Jeho prítomnosť prezrádzajú výrazné krtince, pričom samotné vchody do podzemných chodieb nie sú často viditeľné. Krtko je však chránený, preto ho možno len odplašiť.
- Vtáky (drozd, škorec, žlna zelená) – Tieto vtáky hľadajú v tráve hmyz, čím zanechávajú drobné plytké jamky a vytrhané steblá trávy.
- Osy hrabavky – Ich podzemné hniezda majú vchody s priemerom okolo jedného centimetra a častý pohyb os naznačuje ich aktívne využívanie.
- Medvedík obyčajný – Tento hmyz vyhrabáva podzemné chodbičky a spôsobuje vznik malých okrúhlych dier s okolitými zaschnutými škvrnami trávy.
- Dážďovky – Zanechávajú po sebe drobné otvory sprevádzané malými hlinovými kôpkami. Hoci môžu narušiť estetiku trávnika, ich prítomnosť je pre pôdu veľmi prospešná.

Je prítomnosť dážďoviek v trávniku problém?
Dážďovky patria medzi užitočné pôdne organizmy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri zlepšovaní kvality pôdy. Ich prítomnosť v trávniku je zvyčajne znakom zdravej a dobre prevzdušnenej pôdy s dostatkom organických látok. Ich činnosť podporuje rozklad odumretých rastlinných zvyškov a zlepšuje štruktúru pôdy, čím prispieva k lepšiemu rastu trávy. Avšak v niektorých prípadoch môže nadmerná aktivita dážďoviek spôsobovať nežiaduce problémy. Malé hlinené kopčeky, ktoré vytvárajú na povrchu, môžu byť nevzhľadné a sťažovať kosenie trávnika. Pri nadmernej vlhkosti sa navyše môžu stávať lepivými a vytvárať nejednotný povrch. Ak sa ich počet v trávniku výrazne zvýši, je možné situáciu regulovať zlepšením odvodnenia pôdy, pravidelným prevzdušňovaním a redukciou vrstvy plsti, ktorá môže podporovať ich výskyt.


Ďalšie príčiny dier v trávniku
Nielen živočíchy môžu spôsobovať diery a narúšať celistvosť trávnika. Medzi ďalšie časté príčiny patria:
- Odstraňovanie buriny – Mechanické alebo chemické odstraňovanie buriny môže zanechať prázdne miesta, ktoré treba opätovne osiať.
- Mechanické poškodenie – Hranie detí, aktívne psy či záhradné oslavy môžu viesť k rozšliapaniu a poškodeniu trávnika.
- Moč psov – Moč môže spôsobiť spálenie trávy, pričom okraje poškodených miest môžu byť paradoxne hustejšie kvôli vysokému obsahu dusíka.
- Nekvalitná zmes trávnych semien – Lacné trávne zmesi často obsahujú odrody tráv, ktoré nie sú odolné voči častému koseniu a s časom v trávniku vytvárajú prázdne miesta.


Ako opraviť diery v trávniku?
Keď zistíte príčinu dier a odstránite ju, môžete pristúpiť k oprave trávnika. Postup závisí od hĺbky a rozsahu poškodenia. Hlboké diery vyplňte zeminou a dôkladne utlačte, aby ste zabránili ďalšiemu prepadávaniu. Plytké jamy – povrchové poškodenia vyplňte kvalitnou zeminou zmiešanou so semenami trávy. Miesta dôkladne utlačte a udržujte ich vlhké až do vyklíčenia. Ak je trávnik poškodený na väčšej ploche, môže byť vhodné dosiať ho alebo položiť nové časti trávneho koberca.
Pravidelná starostlivosť o trávnik, správna zálievka a vyvážená výživa pomáhajú predchádzať vzniku dier a udržiavajú trávnik v optimálnom stave.

Kedy je najlepší čas na opravu trávnika?
Oprava trávnika závisí od príčiny poškodenia a ročného obdobia. Najvhodnejší čas na obnovu je zvyčajne jar a jeseň, keď sú podmienky ideálne pre klíčenie trávy a regeneráciu pôdy.
- Na jar je trávnik v období intenzívneho rastu, takže opravy poškodených miest prebiehajú rýchlejšie. Po odstránení príčiny poškodenia sa dajú diery vyplniť substrátom a zasiať novým osivom. *
- Jesenné opravy sú rovnako efektívne, keďže chladnejšie počasie a vyššia vlhkosť pomáhajú semenám lepšie sa zakoreniť pred zimným obdobím.
- V lete je obnova náročnejšia kvôli vyšším teplotám a riziku vysychania. Ak je nutné opraviť trávnik v tomto období, je dôležité zabezpečiť dostatočnú zálievku a chrániť nové výsevy pred vysychaním.

Aké metódy fungujú na odplašenie zvierat spôsobujúcich diery?
Ak diery v trávniku spôsobujú hlodavce, hmyz alebo iné zvieratá, existuje niekoľko spôsobov, ako ich odplašiť bez použitia agresívnych chemikálií. Pri menších hlodavcoch, ako sú hraboše alebo krty, môže pomôcť pravidelné kosenie, odstraňovanie hustých porastov a udržiavanie trávnika v suchšom stave, keďže preferujú vlhké prostredie s dostatkom úkrytov. Niektorí záhradkári úspešne využívajú aj pachové odpudzovače, napríklad cesnakový extrakt alebo éterické oleje s vôňou mäty, ktoré môžu byť pre hlodavce nepríjemné. Pri väčších zvieratách, ako sú ježe alebo vtáky, ktoré môžu vyhrabávať pôdu pri hľadaní potravy, môže byť riešením hustejší a zdravší trávnik, ktorý menej láka na vyhrabávanie hmyzu. Použitie jemnej sieťky alebo zábran v problematických častiach môže tiež pomôcť minimalizovať škody.

Prírodné riešenia na ochranu trávnika pred škodcami
Prevzdušňovanie pôdy a pravidelná starostlivosť o trávnik znižujú riziko výskytu lariev škodlivého hmyzu, napríklad chrústov alebo tipúl. Ekologické prípravky na báze parazitických hlístic sú ďalšou možnosťou, ako efektívne obmedziť premnoženie lariev v pôde bez negatívneho vplyvu na životné prostredie. Dôležitá je aj správna výživa a zavlažovanie trávnika – oslabený trávnik je náchylnejší na napadnutie škodcami. Použitie organických hnojív a kompostu zlepšuje pôdnu štruktúru a pomáha trávniku odolávať rôznym vonkajším vplyvom.
