Fio bankaFio banka

Druhý postrek broskýň proti kučeravosti je kľúčový: Neprepásnite správny čas ochrany – existuje aj riešenie bez chémie

Broskyne patria k obľúbenejším ovocným druhom, no ich pestovanie prináša výzvy. Ako ovplyvňuje počasie šírenie chorôb? A je možné ochrániť úrodu aj bez chémie? Odpovede nájdete v článku.

08.02.2025 14:00
kučeravosť broskýň Foto:
debata

Kučeravosť broskýň je jednou z najzávažnejších chorôb, ktorá dokáže výrazne oslabiť vaše stromy. Ak sa preventívne neošetria, huba Taphrina deformans infikuje mladé listy už krátko po ich vypučaní. Dôsledkom je ich predčasné opadávanie, slabá výživa plodov a celkové zhoršenie kondície stromu. Mnohí záhradkári túto chorobu stále podceňujú, no vy by ste nemali robiť rovnakú chybu. Nečakajte, kým sa problém objaví – zasiahnuť treba včas.

Príznaky kučeravosti na listoch broskýň sú také... Foto: SHUTTERSTOCK
kučeravosť, broskyne Príznaky kučeravosti na listoch broskýň sú také nezameniteľné, že ich s istotou identifikuje aj začínajúci pestovateľ.

O možnej katastrofe rozhoduje počasie

Aj keď niektoré odrody broskýň môžu byť proti kučeravosti o niečo odolnejšie, úplná rezistencia v našich podmienkach neexistuje. Výskyt ochorenia závisí od priebehu počasia v rôznych fázach – pred pučaním, počas pučania a ešte niekoľko týždňov po ňom. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, už je neskoro. Postrek v tomto štádiu neprinesie požadovaný efekt. Preto je kľúčové myslieť na prevenciu a vykonávať postrek v správnom čase.

broskyne Čítajte viac Túžite po sladkých broskyniach? Zistite, či vaša záhrada spĺňa podmienky na zdravé stromy a bohatú úrodu

Druhý postrek – kedy a ako ho aplikovať?

Pred začiatkom vegetačného obdobia je nevyhnutné vykonať ošetrenie v štádiu nalievania púčikov, ešte predtým, než sa objavia prvé lístky. Dôležité je sledovať moment, keď začnú praskať obalové šupiny púčikov. Celý strom treba dôkladne postriekať a zabezpečiť rovnomerné pokrytie ochrannou látkou. Ideálna teplota na aplikáciu je nad 7 °C, pričom optimálne podmienky nastávajú, keď súčet priemerných denných teplôt počas troch po sebe nasledujúcich dní dosiahne 30 °C. Napriek tomu je podstatné, aby ste si ustriehli štádium vývoja púčikov, pretože oneskorenie môže znížiť účinnosť ochrany. Napríklad v oblasti Smoleníc bol minulý rok ideálny termín na postrek už 10. februára.

Broskyňa - obdobie nalievania púčikov. Foto: SHUTTERSTOCK
broskyňa, nalievanie púčikov, termín postreku proti kučeravosti listov Broskyňa - obdobie nalievania púčikov.

Na ochranu broskýň môžete použiť meďnaté alebo sírnaté fungicídy

Pre malospotrebiteľov sú aktuálne dostupné prípravky ako Cuproxat SC (0,5 %) alebo Champion 50 WG (0,2 %). Niektorí pestovatelia volia Sulku-K (4–5 %). Ak bude jar dlhodobo chladná a vlhká, môžete zvážiť ešte jedno doplnkové ošetrenie tesne pred kvitnutím. Dávajte si však pozor – ak už púčiky začali pučať a objavuje sa zelená listová plocha, meďnaté fungicídy už nie sú vhodné, pretože môžu spôsobiť fytotoxicitu. V tomto prípade je lepšie použiť organické fungicídy. Problémom je, že momentálne nie je pre malospotrebiteľov dostupný žiadny registrovaný organický fungicíd na túto ochranu. Preto je dôležité vykonať ošetrenie ešte na jeseň a následne v čase nalievania púčikov.

Prírodná alternatíva – bez chémie

Ak sa chcete vyhnúť chemickým prípravkom a preferujete ekologickejšie riešenia, môžete skúsiť zmývací postrek s kombináciou hydroxidu meďnatého Kocide 2000 (30 g/10 l vody) a boritanového hnojiva BorOil (40–60 ml/10 l vody). Pri pretrvávajúcom chladnom a daždivom počasí je možné použiť aj prípravok Folicit (50 ml/10 l vody), ktorý obsahuje sójový lecitín a slnečnicový olej, odolný voči zmytiu dažďom. Pre dosiahnutie dobrého účinku sa odporúča opakovať postrek každých sedem dní až do začiatku kvitnutia.

slivky, broskyne, marhule Čítajte viac Listy deravé ako rešeto: Ak ste toto počas leta videli na marhuliach, slivkách či broskyniach, v novej sezóne zbystrite

„Broskyňová strieška“ ako 100-percentné riešenie?

Známy ovocinár Ing. Eduard Jakubek, predseda Slovenského zväzu záhradkárov, často odporúča ako účinnú prevenciu kučeravosti broskýň takzvaný broskyňový dáždnik. Táto technika spočíva v inštalácii prístrešku nad nízko rastúcimi broskyňami (mladými stromami) do výšky 2 až 2,5 metra počas mesiacov február a marec/apríl.

Cieľom je zabrániť, aby na stromy pršalo, čím sa znižuje riziko vzniku kučeravosti. Pán Jakubek podľa svojich slov túto metódu úspešne využíva už viac ako tridsať rokov. Rovnako diskusie na záhradkárskych fórach naznačujú, že myšlienka ochrany broskýň pred dažďom pomocou prístrešku nie je nová a bola predmetom odborných debát už v minulosti. Teoreticky má táto metóda opodstatnenie, avšak jej praktická realizácia môže byť v domácich podmienkach náročná.

Ak sa rozhodnete pre túto metódu, je dôležité zabezpečiť stabilnú konštrukciu prístrešku, ktorá odolá poveternostným vplyvom. Týmto spôsobom môžete účinne chrániť menšie broskyne pred kučeravosťou bez použitia chemických postrekov. Myslite však na to, že krycí materiál musí byť priehľadný (Odborník odporúča pevnú fóliu či plexisklo.) pre dostatočný prísun svetla a nemôže sa listov dotýkať. Medzi stromom a strieškou treba nechať dostatok priestoru, aby nedochádzalo k popáleniu listov a stále mohol prúdiť vzduch. Rovnako myslite na doplnkovú závlahu.

Broskyňový dáždnik" a to, ako funguje... Foto: Včelárske múzeum v Kráľovej pri Senci
kučeravosť listov, broskyne Broskyňový dáždnik" a to, ako funguje v praxi, si môžete ísť pozrieť do Včelárskeho múzea v Kráľovej pri Senci, kde ho s úspechom využívajú.

Nezabúdajte, že úspešná ochrana broskýň proti kučeravosti listov spočíva hlavne v pravidelnej starostlivosti a vo vhodnej prevencii.

Pri ošetrovaní stromov postrekmi je nevyhnutné správne načasovanie. Hoci nie ste zástancom chémie, práve v prípade tejto huby by ste pri opakovanom silnom tlaku patogéna mali zvážiť aspoň jesenný postrek a pre jarný potom môžete zvoliť prípravok na prírodnej báze.

Broskyňový koláč s likérom a orieškami
Video
Zdroj: TV Varecha

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #broskyňa #kučeravosť listov broskýň
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december