Fio bankaFio banka

Chcete ovocné stromy bez roztočov? Máte posledné dni na vysadenie drobného predátora, ktorý ich ochráni navždy

Ak chcete mať zdravý a úrodný sad bez chemických postrekov, musíte sa zamerať na prirodzenú rovnováhu ekosystému. Správne zvolený bioagens dokáže efektívne eliminovať škodce a zároveň podporiť užitočné organizmy. Zistite, ako na to.

12.02.2025 06:00
jablko, jabloň, Foto:
debata (4)

Práve teraz je ideálny čas na vysadenie dravého roztoča Typhlodromus pyri do sadu, záhrady či vinice. Tento ekologický spôsob ochrany rastlín je šetrný k prírode a pomáha udržať stromy zdravé, čím zabezpečuje kvalitnú úrodu bez nutnosti používania chemických postrekov. Nezmeškajte vhodný termín a podporte prirodzenú rovnováhu vo vašej záhrade.

Prečo si vybrať Typhlodromus pyri?

Typhlodromus pyri je dravý roztoč, ktorý sa špecializuje na likvidáciu škodlivých roztočov, predovšetkým z rodu Tetranychus (svilušky), ale aj na roztoče ako je roztoč slivkový, roztočec chmeľový, roztočec ovocný, hálkovec viničový, roztoč viničový či vlnovníkovce. Jeho prítomnosť v sade, v záhrade či vo vinici výrazne redukuje potrebu chemickej ochrany a tým prispieva k ekologickej udržateľnosti pestovania. Okrem toho:

  • Je tolerantný k rôznym podmienkam prostredia.
  • Prispieva k zlepšeniu kvality plodín.
  • Podporuje celkové zdravie ekosystému.
  • Pôsobí dlhodobo – stačí jedna aplikácia za existencie vinohradu alebo sadu, avšak nesmú sa používať určité pesticídy. Zoznam povolených a nepovolených prostriedkov na chemickú ochranu porastu, v ktorom bol dravý roztoč zavedený, uvádza dodávateľ roztoča a sprístupnené sú aj na internete.
Roztočec chmeľový, ako aj ďalšie roztoče,... Foto: SHUTTERSTOCK
roztočec chmeľový Roztočec chmeľový, ako aj ďalšie roztoče, roztočce, hálkovce, vlnovníky či svilušku sú také drobné škodce, že ich voľným okom nevidieť.

Typhlodromus pyri je jeden z najviac využívaných bioagensov. Je považovaný za jeden z najefektívnejších bioregulátorov škodlivých fytofágnych roztočov v sadoch a viniciach. Pochádza z čeľade Phytosiidae. Jeho telo je dlhé 0,6 mm, žlto sfarbené. V našich podmienkach bez problémov prezimuje. Korisťou tohto dravého roztoča sú všetky škodlivé roztoče vo viniciach a ovocných sadoch. Okrem nich sa živí aj larvami strapiek a iným drobným hmyzom, peľom a konídiami a hýfami (rozmnožovacie orgány) húb. Jedna samička tohto dravého roztoča vysaje za deň 8 dospelých jedincov roztočca alebo 320 jedincov vlnovníkovca. Dravé sú aj nymfy, nielen dospelé jedince.

Škodlivé roztoče sú nebezpečné nielen pre ovocné stromy, ale aj pre vinič, kry drobného ovocia a mnohé druhy okrasných drevín.
kučeravosť broskýň Čítajte aj Druhý postrek broskýň proti kučeravosti je kľúčový: Neprepásnite správny čas ochrany – existuje aj riešenie bez chémie

Ako aplikovať dravého roztoča?

Aplikácia Typhlodromus pyri je jednoduchá a vykonáva sa v zimných mesiacoch, od decembra do konca februára (teplota do 6 °C), keď sa roztoče nachádzajú v „zimnom spánku“. Sú dodávané zazimované v plstených pásoch, ktoré po kúpe upevníte na konáre stromov pomocou drôtu, povrázku alebo kancelárskej zošívačky. Na každý strom aplikujte tri pásy tak, aby boli blízko pri sebe, na vinič použite jeden pás na rastlinu. Jednou z najväčších výhod tejto metódy je, že aplikácia užitočného dravého roztoča je jednorazová. Ak sa vyhnete používaniu chemických pesticídov, Typhlodromus pyri môže prežiť na stanovišti dlhé roky a udržiavať populáciu škodcov pod kontrolou. Ak by ste predsa len potrebovali vykonať aplikáciu chemického postreku, držte sa návodu, ktorý je súčasťou balenia – uvádza sa v ňom aj toxicita prípravkov voči Typhlodromus pyri.

Všetky potrebné pásy s roztočom umiestnite na... Foto: ecophyta.sk
plstené pásy s dravými roztočmi Typhlodromus pyri Všetky potrebné pásy s roztočom umiestnite na strom tesne vedľa seba.
Prvý rok po aplikácii sa dravý roztoč zžíva s prostredím a rozmnožuje. Viditeľné výsledky preto možno očakávať až v ďalších rokoch.
Bielenie kmeňov nie je zbytočný výmysel, ale v... Foto: SHUTTERSTOCK
bielenie kmeňov, náter, ovocné stromy Bielenie kmeňov nie je zbytočný výmysel, ale v zimných mesiacoch vyrovnáva teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Predchádza tak vzniku mrazových poškodení.

Dôležité rady pre správnu aplikáciu

  1. Vápnenie stromov: ak plánujete vápniť stromy, natierajte iba spodnú časť kmeňa. Hlavné vetvy a stred stromu by mali zostať bez vápna.
  2. Rozmnožovanie roztočov: v pásoch sa nachádzajú zazimované oplodnené samičky. Rozmnožovanie prebieha v závislosti od dostupnosti potravy, pričom v prípade nedostatku škodcov sa môžu užitočné roztoče živiť aj peľom. V priaznivých podmienkach dokážu vytvoriť až tri generácie za rok.
  3. Dáždnikový efekt: nasadenie Typhlodromus pyri v záhrade zároveň podporuje aj ďalšie užitočné druhy. Tento roztoč loví škodce, na ktoré veľkostne stačí, pričom vníma len svetlo a tmu.
  4. Predjarný postrek ovocných stromov: ak už máte dravého roztoča nasadeného z minúlých rokov, ako predjarný postrek použite olejové prípravky (BorOil, Wetcit, FloraVita Citro, Karanimba mikro) s účinkom proti škodcom v kombinácii s meďou (Kocide 2000, CuproTonic, Controlphyt Cu). Ak ste dravého roztoča nasadili teraz, síru s obmedzením používajte až v nasledujúcom roku. Môžete ju miešať, hlavne v prípade viniča, s Aquasilikátom alebo s olejovými prípravkami s vedľajším účinkom proti škodcom.
Vysadenie dravého roztoča do sadu je krok smerom k udržateľnému a zdravému pestovaniu ovocia. Nezmeškajte túto príležitosť a podporte prirodzenú rovnováhu vo vašej záhrade.
paštrnák Čítajte viac 7 prác v záhrade, ktoré musíte urobiť vo februári: Posledný zber, prvé výsevy a načasovanie, ktoré rozhodne o úrode

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ovocný sad #roztoče #choroby a škodce #ekologická ochrana
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december