Fio bankaFio banka

Kritická chyba pri pestovaní zeleru: Ak ju spravíte, rastliny nevyrastú a úroda bude mizerná

Zeler patrí medzi náročnejšie zeleniny na pestovanie, no pri dodržaní správnych postupov sa vám odvďačí bohatou a kvalitnou úrodou. Vzhľadom na dlhú vegetáciu je potrebné začať s predpestovaním už naozaj skoro.

15.02.2025 06:00
zeler Foto:
debata

Výber správnej odrody zeleru

Zeler delíme do troch hlavných skupín – buľvový, stopkový a listový. Každý typ má svoje špecifiká, ktoré treba zvážiť pri výbere vhodnej odrody:

Typ zeleru Charakteristika Odporúčané odrody
Buľvový Pestuje sa pre mohutnú dužinatú buľvu Monarch, Princ, Albin, Maxim, Diamant
Stopkový Využíva sa na konzumáciu listových stopiek Tango, Pascal, Utah
Listový Pestuje sa pre aromatické listy Verena, Green Cut, Safir

Kedy začať s predpestovaním?

Predpestovanie zeleru je dlhodobý proces, ktorý trvá približne 8 až 10 týždňov. Najvhodnejší čas na výsev semien je január až február. Zeler klíči pomaly, preto je dôležité začať dostatočne včas.

Zeler stopkový ‘Nuget’: skorý, so schopnosťou... Foto: dobrasemena.cz
zeler stopkový, Nuget Zeler stopkový ‘Nuget’: skorý, so schopnosťou samovybielenia, vhodný pre letné až jesenné zbery. Úrody sa dočkáte už 70 dní po vysadení priesad.

Zeler a jeho potreba vlahy

Vedeli ste, že zeler pochádza z močiarneho prostredia? To vysvetľuje jeho vysoké nároky na vodu. Bez pravidelnej a výdatnej zálievky sa nezaobíde, pretože sucho zle znáša. Okrem dostatočnej vlahy potrebuje aj pôdu bohatú na humus a dostatok vápnika.

Ako správne vysievať semená

Prvým krokom je príprava substrátu. Použite jemný, výživný a dobre priepustný substrát s neutrálnym pH. Semená zeleru sa nesmú hlboko zakryť zeminou, preto ich len jemne zatlačte do substrátu a nechajte na povrchu – na klíčenie totiž potrebujú dostatok svetla. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký, ideálne pomocou rozprašovača, aby ste predišli premokreniu. Optimálna teplota na klíčenie je 18 až 22 °C a celý proces môže trvať až 2 až 3 týždne, preto si vyžaduje trpezlivosť.

Kritická chyba pri pestovaní zeleru: pozor na teploty pod 12 °C, ktoré môžu neskôr spôsobiť predčasné vybiehanie rastlín do kvetu.
Počas predpestovávania zeleru treba udržiavať... Foto: dobrasemena.cz
zeler, semenáčiky, predpestovanie Počas predpestovávania zeleru treba udržiavať teplotu 15 až 20 °C. Nižšia môže byť príčinou vybiehania rastlín do kvetu.

Starostlivosť o priesady

Keď mladé rastlinky dosiahnu štádium dvoch pravých listov, je čas na pikírovanie – teda ich presadenie do väčších nádob, aby mali dostatok priestoru pre ďalší rast. Pri zálievke treba byť opatrný, aby ste predišli hnilobe koreňov. Po pikírovaní sa odporúča aplikovať slabý roztok hnojiva s vyšším obsahom dusíka na podporu rastu. Rastliny je vhodné rozsádzať v dvoch krokoch – najprv po 3 až 5 rastlinkách v spone 3 × 3 cm a neskôr jednotlivo do rozostupov 6 × 6 cm. Pred výsadbou na záhon je dôležité rastliny postupne otužovať, teda znižovať ich teplotné podmienky a vystavovať ich vonkajšiemu prostrediu.

priesady, zelenina, zeleninové priesady, Čítajte viac Aj priesady spoza okna môžu byť zdravé a silné - skúste to takto: 8 praktických tipov pre domáce pestovanie

Presádzanie na hriadku

V polovici mája, po uplynutí nebezpečenstva neskorých jarných mrazov, presaďte predpestované priesady na hriadku. Pri výsadbe je potrebné dodržať správne rozstupy: buľvový zeler sa sadí v spone 40 × 40 cm, stopkový 30 × 30 cm a listový 25 × 25 cm. Ideálnym stanovišťom je slnečné miesto s dobre priepustnou, humóznou pôdou. Vhodnými predplodinami sú hlúboviny, špenát a plodová zelenina. Počas rastu zeler vyžaduje pravidelné prihnojovanie organickými hnojivami, pretože je náročný na živiny. Hoci ide o koreňovú zeleninu, je výnimkou a sadí sa v prvej trati. Dôležitá je aj pravidelná závlaha – pôdu udržiavajte mierne vlhkú, ale vyhnite sa premokreniu.

Zeler ako jediná koreňová zelenina znáša priame... Foto: SHUTTERSTOCK
zeler, zeler buľvový Zeler ako jediná koreňová zelenina znáša priame hnojenie maštaľným hnojom.

Starostlivosť po vysadení

Zeler je náročný na dostatok vlahy a živín. Preto nezabúdajte na pravidelné okopávanie. Pri zeleri buľvovom je vhodné postupne obnažovať koreňový krčok, čím podporíte lepší vývoj buľvy.

Zeler buľvový ‘Asterix’ Foto: dobrasemena.cz
zeler buľvový Asterix Zeler buľvový ‘Asterix’

Kedy zberať úrodu?

Zeler buľvový je pripravený na zber od septembra do novembra, keď buľvy dosiahnu plnú veľkosť. Zeler stopkový sa môže zberať priebežne od júla a listový sa dá strihať už od júna.

Zelerový šalát
Video
Zdroj: TV Varecha

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zeler #koreňová zelenina #priesady #zeleninové priesady
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december