Prečo je rez figovníka dôležitý?
Bez pravidelného rezu sa môžu vytvárať zbytočne dlhé a nevyvážené výhonky, ktoré negatívne ovplyvňujú tvorbu plodov. Figovník totiž najlepšie rodí na kratších bočných konárikoch. Správnym zastrihávaním dosiahnete:
- Lepšie prenikanie svetla: odstránením výhonkov smerujúcich dovnútra koruny zabezpečíte dostatok svetla pre dozrievanie plodov.
- Podporu tvorby nových výhonkov: rez poškodenej alebo staršej časti stimuluje rast nových, rodivých vetvičiek.
- Vyvážený rast: pravidelná údržba pomáha udržať strom kompaktný a prispôsobený konkrétnym podmienkam vašej záhrady.

Pestovateľské špecifiká figovníka
Špecifikom väčšiny odrôd figovníka je, že v priebehu sezóny môžu priniesť úrodu dvakrát.
- Prvá úroda dozrieva začiatkom leta na výhonkoch z minulého roka.
- Druhá úroda vzniká na výhonkoch z aktuálneho roka a dozrieva neskoro na jeseň.
Úspech v podobe bohatej úrody však závisí nielen od správneho rezu, ale aj od umiestnenia stromu, pestovateľskej oblasti a od aktuálnych poveternostných podmienok.

Kedy figovník rezať?
Pokiaľ ide o jar, optimálne je počkať do obdobia po posledných mrazoch. V tomto čase je už možné jasne identifikovať všetky namrznuté časti, ktoré treba odstrániť. Pri výbere termínu však majte na zreteli nasledujúce aspekty:
- Rez skoro na jar: v prípade rodiaceho figovníka sa príliš silným jarným rezom oberiete o väčšinu kvalitnej úrody, pretože by ste odstránili veľkú časť minuloročných rodivých výhonkov. V prípade starších krov, čo už prinášajú úrodu, preto odporúčame len mierny rez na odstránenie namrznutých či poškodených výhonkov.
- Rez po prvej úrode: tento termín je vhodnejší na väčšie zásahy, lebo jesenná úroda býva slabšia. Dôležité však je, nikdy nevykonávať rez figoníka tesne pred zimou, aby budúci rok rodivý obrast nevymrzol.

Postup a technika rezu
Technika rezu figovníka nie je žiadna veda, no vyžaduje si postupnosť a dôslednosť.
- Odstránenie výhonkov smerujúcich dovnútra: zbavte sa tých vetvičiek, ktoré rastú do stredu koruny, lebo príliš hustý ker bráni prenikaniu svetla a ovplyvňuje dozrievanie plodov.
- Rez poškodených výhonkov: odstráňte všetky mladé, minuloročné výhonky, ktoré sú poškodené mrazom, až do zdravého dreva. Tým podnietite tvorbu nového rodivého obrastu.
- Pravidelná obnova starého obrastu: každých pár rokov odstráňte staré a zhrubnuté časti stromu hlbokým rezom a nechajte ich nahradiť novými výhonkami. Takto zabráňte postupnému zdvíhaniu zóny rodivosti vyššie do koruny.
Ak máte staršiu rastlinu s nepravidelným tvarom koruny, neváhajte ju prepracovať. Pri hlbších zásahoch do starého dreva ošetrite väčšie rany štepárskym voskom alebo stromovým balzamom, čo podporí regeneráciu a tvorbu nových spiacich púčikov.