Fio bankaFio banka

Bohaté strapce ríbezlí, veľké maliny aj egreše? Základom kvalitnej úrody drobného ovocia je správna výživa

Drobné ovocie – ríbezle, egreše, maliny, jahody, černice, čučoriedky a ďalšie – sa na jednej lokalite pestuje dlhodobo, čo si vyžaduje systematický prístup k výžive.

25.02.2025 14:00
ríbezle, prihnojovanie, výživa, hnojenie, hnojivo, Foto:
debata

Systém hnojenia, podobne ako u ovocných stromov, delíme do dvoch hlavných období: pred a po vysadení.

Príprava pôdy pred vysadením

Kľúčové je zabezpečiť optimálne podmienky pre dobré ujatie a rast rastlín, ako aj pre budúcu tvorbu plodov:

  • Na základe zisteného pH, druhu pôdy a nárokov vysádzaných druhov sa stanovujú dávky vápenatých hnojív (napr. uhličitan vápenatý alebo dolomitický vápenec).
  • Odporúča sa aplikovať 4 až 8 kg maštaľného hnoja na štvorcový meter. Najnáročnejšie sú ríbezle čierne, kde sa využíva horná hranica dávkovania.
  • Ideálne na základe agrochemického rozboru pôdy je potrebné doplniť fosfor, draslík a horčík. Tieto živiny sú esenciálne pre budúci rast a úrodnosť.

Ideálne rozpätie pôdnej kyslosti pre drobné ovocie

Ovocný druh pôdna reakcia (pH)
Ríbezle, egreše 5,5–7,0
Maliny, černice 6,0–7,0
Jahody 5,5–6,5
Čučoriedky, brusnice 4,2–5,0
čučoriedky Čítajte viac Pestujte čučoriedky ako profík: Všetko, čo potrebujete vedieť o pôde, výsadbe, reze a bohatom zbere v jednom článku

Starostlivosť po vysadení

Po vysadení drobného ovocia je dôležité dlhodobo sledovať výživový stav pôdy:

  • Počas celej vegetácie sa pravidelne kontroluje hodnota pH a obsah prístupných živín. Ak bola pôda správne pripravená, nie sú potrebné špeciálne hnojivové zásahy až do začiatku rodivosti.
  • Spolu s ochranou proti chorobám a škodcom sa odporúča doplnková listová výživa pomocou kvapalných alebo vodorozpustných hnojív obsahujúcich makro- a mikroživiny.
  • Po vstupe rastlín do rodivosti (s výnimkou jahôd) sa zavádza 3– až 4-ročný cyklus hnojenia organickými hnojivami. Ideálne v jesennom období sa aplikujú 3–4 kg maštaľného hnoja na štvorcový meter.
  • Udržiavacie vápnenie sa realizuje v 4-ročných cykloch tiež na jeseň, pričom sa aplikuje samostatne od organických hnojív. Pri tejto operácii je nutné rešpektovať optimálne hodnoty pôdnej kyslosti pre jednotlivé druhy ovocia.
Železo je potrebné pri tvorbe chlorofylu, preto... Foto: SHUTTERSTOCK
maliny, chloróza Železo je potrebné pri tvorbe chlorofylu, preto sa jeho nedostatok prejavuje chlorózou. Listy žltnú medzi hlavnými žilkami, ktoré zostávajú zelené. Časté sú chlorózy napríklad pri malinách.

Hnojenie dusíkom

Dusík zohráva v živote rastlín významnú úlohu, avšak jeho dávkovanie je potrebné prispôsobiť:

  • Nadmerné dávky dusíka môžu znižovať obsah vitamínu C, pektínov, sacharidov a kyselín v ovocí.
  • Príznaky nedostatku tejto živiny zahŕňajú malé žltozelené listy, ktoré neskôr prechádzajú do červenej farby a opadávajú, oneskorený rast letorastov, zníženú násadu kvetov a malé, menej kvalitné bobule.
  • Medzi vhodné dusíkaté hnojivá pre drobné ovocie patrí močovina, síran amónny, liadok amónny, z viaczložkových napr. Cererit, Slovcerit a vodorozpustné hnojivá s obsahom makro- a mikroživín.
Ročná normatívna dávka dusíka sa väčšinou rozdeľuje na dve časti – dve tretiny pri pučaní a jedna po odkvitnutí.
Pri jahodách je bežné trojité dávkovanie... Foto: SHUTTERSTOCK
nástielka, nastielanie, slama, jahody Pri jahodách je bežné trojité dávkovanie dusíka: po zbere, na jar a počas vegetácie.

Minerálne živiny: fosfor, draslík a horčík

Tieto sa aplikujú jednorazovo, najčastejšie na jeseň:

  • Fosfor: jeho nedostatok sa prejavuje tmavozelenými listami s bronzovým leskom a obmedzenou tvorbou kvetov, čo následne znižuje úrodu.
  • Draslík: nedostatok spôsobuje typickú okrajovú spálu listov. Preto je dôležité používať síranovú formu draslíkových hnojív – najmä u červených ríbezlí, ktoré sú mimoriadne citlivé na chloridy. Ríbezle čierne sú síce odolnejšie, no medzi odrodami môžu existovať značné rozdiely.
  • Horčík: jeho deficit sa vyskytuje prevažne na ľahkých, kyslých piesočnatých pôdach alebo pri prehnojení draslíkom. Prejavuje sa mramorovitosťou listov a zníženou kvalitou plodov. Na nápravu sa používa síran horečnatý alebo dusičnan horečnatý, pričom je možné ich aplikovať do pôdy alebo ako listovú výživu.
Pre väčšinu druhov drobného ovocia sú ideálne... Foto: SHUTTERSTOCK
drobné ovocie, maliny, čučoriedky, jahody, bobuľoviny Pre väčšinu druhov drobného ovocia sú ideálne pôdy s nasledujúcimi vlastnosťami: piesočno-hlinité až hlinité pôdy so slabou kyslosťou až neutrálnou reakciou poskytujú optimálne podmienky pre rast a rodivosť ovocia.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #černice #maliny #jahody #ríbezle #drobné ovocie #egreše #výživa a hnojenie #josta
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december