Fio bankaFio banka

Prírodný pomocník pre pečeň a trávenie – zelenina plná prospešných látok, ktorá úrodou prekvapí aj v slovenskej záhrade

Táto menej známa lahôdková zelenina je nielen chutná, ale aj dekoratívna. Pri správnej starostlivosti sa dá pestovať aj v našich záhradách a odmení vás zdravou úrodou aj krásnymi kvetmi.

05.03.2025 14:00
artičoka Foto:
debata

Artičoka zeleninová (Cynara scolymus) je známa hlavne v stredomorských krajinách, no jej pestovanie je možné aj v našich podmienkach. Ide o viacročnú teplomilnú rastlinu, ktorá si výborne poradí so suchom, no zima je jej najväčším nepriateľom. Ak vás láká možnosť pestovať si vlastné artičoky, stačí dodržať niekoľko hlavných zásad a aj v našich podmienkach sa dočkáte chutnej úrody.

Pestovateľské nároky artičoky

Artičoka je náročná na úrodnú a dobre priepustnú pôdu bohatú na humus. Vyžaduje dostatok vlahy, najmä v období intenzívneho rastu. Dôležitá je aj zásaditá alebo neutrálna hodnota pH pôdy, preto sa odporúča pridať vápenné hnojivo. Keďže ide o teplomilnú rastlinu, najlepšie sa jej bude dariť v teplej slnečnej zóne záhrady, chránenej pred vetrom.

Artičoka je zaujímavá nielen chuťou, ale aj... Foto: SHUTTERSTOCK
artičoka Artičoka je zaujímavá nielen chuťou, ale aj vzhľadom celej rastliny. Pekne ukáže nielen na hriadke, ale aj v trvalkovom či bylinkovom záhone.

Ako začať s pestovaním?

Artičoku môžete pestovať buď zo semien, alebo z odnoží. Semená sa predpestovávajú už vo februári alebo v marci pri teplote okolo 15 °C. Rastliny v našich podmienkach zvyčajne nekvitnú v prvom roku, ale od druhého roka môžete očakávať prvé úrody. Ak máte možnosť získať odnože z existujúcich rastlín, ide o rýchlejšiu a spoľahlivejšiu metódu. Odnože sa oddelia a nechajú zakoreniť v skleníku alebo parenisku, až potom sa presádzajú na vonkajšie stanovište.

kvíz, záhrada, nepoužívať Čítajte viac Kvíz: Viete správne pripraviť zeleninovú hriadku? Naplánujte výsev, vyberte osivo a dodržte osevný postup – zvládnete to bez chyby?

Výsadba a starostlivosť

Predpestované sadenice sa vysádzajú do záhrady až v druhej polovici mája, keď nehrozia mrazy. Rastliny potrebujú veľký priestor – ideálny spon je 100 × 150 cm. Pred výsadbou je dôležité pôdu dôkladne prekypriť, pohnojiť kompostom a pridať aj minerálne hnojivá s obsahom draslíka. Po výsadbe je dôležité rastliny pravidelne zavlažovať a prihnojovať dusíkatými hnojivami. Burinu treba pravidelne odstraňovať, aby nebrala artičokám živiny a vlahu.

Zimná ochrana a prezimovanie

V našich podmienkach artičoka zimu neprežije bez ochrany. Možností je viacero. Rastliny môžete na jeseň vykopať a uskladniť v pivnici alebo v izolovanom parenisku. Ak sa rozhodnete ponechať ich vonku, treba ich dôkladne prikryť – najskôr zeminu nakopať ku koreňom, potom zakryť slamou, lístím alebo čečinou. V prípade silných mrazov je vhodné rastlinu zasypať zeminou úplne, ale nezabudnite ochrániť srdiečko pred hnilobou.

Aby mali artičoky dostatočnú konzumnú veľkosť,... Foto: SHUTTERSTOCK
artičoka Aby mali artičoky dostatočnú konzumnú veľkosť, na jednej rastline ponechajte vždy len dva či tri úbory. Zber je možný zvyčajne od konca júna. Obalové listene musia byť pevne uzatvorené a tmavozelené. Pri zbere režte úbory aj so stonkou dlhou 5 až 10cm.

Zber a využitie

Prvé úbory sa zberajú od konca júna. Je dôležité ich odoberať v správnom čase – kým sú ešte nerozkvitnuté, pevne uzavreté a majú tmavozelenú farbu. Na jednej rastline ponechajte len dva až tri úbory, aby dorástli do dostatočnej veľkosti. Artičoky sa dajú variť, plniť, zapekať či nakladať do octu alebo oleja. Pred samotnou prípravou je potrebné ich očistiť a predvariť vo vode s citrónom, aby si zachovali svetlú farbu.

bôb Čítajte viac Vypestujte si poriadnu dávku bielkovín: Nenáročná plodina s vysokým výnosom prekvapí aj v severných okresoch

Zdravotné benefity

Artičoka obsahuje cynarín, ktorý podporuje činnosť pečene, pomáha tráviť tuky a znižuje hladinu cholesterolu. Je bohatá na vitamíny, minerály a steroly prospešné pre organizmus. Vďaka nízkemu obsahu cukrov je vhodná aj pre diabetikov.

Pred použitím artičoky sa najskôr musíte, a to... Foto: SHUTTERSTOCK
artičoka Pred použitím artičoky sa najskôr musíte, a to celkom prácne, dostať k chutnému dužinatému stredu úboru.

Prečo skúsiť pestovanie artičoky?

Artičoka je nielen chutná a zdravá, ale aj dekoratívna rastlina, ktorá dokáže oživiť záhradu. Hoci jej pestovanie vyžaduje istú dávku starostlivosti, odmení vás nielen lahodnou úrodou, ale aj pôvabnými fialovomodrými kvetmi. Ak máte vhodné podmienky, rozhodne stojí za to pestovanie si vyskúšať.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #artičoka
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december