Ak by ste ich ponechali napospas prírode, o pár rokov by ste sa ocitli v nepreniknuteľnom zelenom labyrinte. Preto je dôležité pravidelne zasahovať a udržiavať ich pod kontrolou.
Ak ste po zbere úrody nestihli vykonať rez dospelých černicových kríkov, nemusíte sa obávať – stále máte možnosť to napraviť. Dôležité je konať skôr, než rastlina začne výraznejšie pučať. Mladé, dvoj- až trojročné rastliny si síce nevyžiadajú veľa zásahov, ale staršie kry dokážu za jednu sezónu vytvoriť hustý, nepreniknuteľný porast.

Černice rodia na dvojročných výhonkoch
Plody sa objavujú na sekundárnych bočných výhonkoch, ktoré vyrastajú na dvojročnom dreve. Preto je dôležité vedieť, ktoré konáre ponechať a ktoré odstrániť.
Ako začať?
Najlepšie je doslova si k rastline kľaknúť. Menej skúseným pestovateľom pomôže, ak sa sklonia až k pôde a dôkladne si prezrú celý ker. Zamerajte sa na výhonky, ktoré už zarodili – najpravdepodobnejšie budú suché a odumreté, aspoň pri báze. Tieto konáre odstrihnite a odstráňte ich z porastu.

Ďalšie kroky
Sústrediť by ste sa mali na výhonky, ktoré vyrástli v uplynulej sezóne a tento rok budú prinášať úrodu. Prezrite si ich stav – ak sú slabé a tenké, pravdepodobne neprinesú uspokojivú úrodu a iba zbytočne zahusťujú ker. Takéto výhonky úplne odstráňte. Rovnako sa zbavte aj tých, ktoré prerástli mimo vyhradený priestor alebo ich nie je možné efektívne vyviazať k opore.
Černice potrebujú oporu
Pestovanie na drôtenkách alebo popri plote s vejárovito rozloženými hlavnými konármi je najpraktickejšie. Takýto systém zabezpečí prehľadnosť a umožní jednoduchšie pochopiť princípy rezu.

Silný, presvetlený a bohato rodiaci ker
To je výsledok, ktorý chcete správnym rezom dosiahnuť. Po zákroku by vám mali zostať silné, životaschopné výhonky, ktoré vyrástli minulú sezónu. Ak na nich už vyrástli dlhšie bočné výhonky, môžete ich skrátiť na štyri až päť púčikov, čo zodpovedá približne 20 cm. Práve z nich sa v tejto sezóne vyvinú nové bočné výhonky, na ktorých sa objavia kvety a následne plody.