Fio bankaFio banka

Krušpány v ohrození: Húsenice vijačky sú už aktívne, treba konať okamžite. Pomôcť môže netradičný sladký postrek

Nenápadný škodca, ktorý dokáže v priebehu jednej sezóny zlikvidovať roky pestované krušpány, je opäť na scéne. Vijačka krušpánová sa po zime prebúdza a jej húsenice sa púšťajú do nenásytného ničenia listov. Ak si chcete svoje okrasné kry uchrániť, musíte konať okamžite.

09.03.2025 14:00
vijačka krušpánová, krušpán Foto:
debata (2)

Húsenice vijačky krušpánovej začínajú byť aktívne už od marca, hoci ich vývoj závisí od priebehu počasia. Tento rok sa zdá, že škodca nečaká a už sa pustil do svojej ničivej práce. Najväčšia zákernosť spočíva v tom, že larvy sa ukrývajú vo vnútri kríkov a požierajú ich zvnútra. Hoci dorastajú do veľkosti 3,5 cm, ich zelené sfarbenie im poskytuje dokonalé maskovanie medzi listami. Poškodenie je v prvých fázach takmer neviditeľné – listy zmiznú skôr, než si všimnete nejaké vonkajšie príznaky. Keď však krušpán začne hnednúť aj zvonku, je už neskoro. Preto je nevyhnutné rastliny pravidelne kontrolovať.

Ako zistiť, či je váš krušpán napadnutý?

Nečakajte, kým sa objavia viditeľné poškodenia. Preventívna prehliadka je jedinou možnosťou, ako škodcu odhaliť včas. Dôkladne prezrite vnútro kra – rozhŕňajte vetvičky, pozorne sledujte listy a využite aj lupu. Charakteristickým znakom prítomnosti vijačky sú pavučiny s tmavými výlučkami húseníc.

Foto: SHUTTERSTOCK, Canva
vijačka krušpánová, krušpán

Chemická ochrana je najúčinnejšia

Pri tomto škodcovi nie je priestor na experimenty s alternatívnymi metódami. Húsenice sa množia a požierajú rastliny takou rýchlosťou, že ak nezakročíte dostatočne silným prípravkom, krušpán vám môže v jednej sezóne úplne vyschnúť.

Na trhu sú dostupné viaceré účinné insekticídy:

  • Karate ZEON 5 CS
  • Lepinox Plus (bakteriálny insekticíd, ktorý nahrádza Biobit XL)
  • Neemazal TS (rastlinný extrakt z tropického stromu Antelaea azadirachta)
  • Sanium Ultra (predtým Decis Protech)
  • Sanium Ultra AL (pripravený roztok na okamžité použitie)
  • Alternatívou sú ekologické prípravky, často na báze listových hnojív. Aj keď nie sú také účinné ako klasické insekticídy, môžu pomôcť pri slabšom napadnutí. Odporúčané produkty zahŕňajú FloraVita Citro alebo Karanimba Mikro.
černice Čítajte viac Preč s chaotickým porastom! Černice potrebujú poriadok – správnym rezom získate silné rastliny a uľahčíte si zber

Netradičné rady zo záhradkárskych fór

Zaujímavou radou, ktorá sa opakovane objavuje v diskusiách, je postrek krušpánov nealkoholickým nápojom s kofeínom a kolovou príchuťou. Hoci osobne túto metódu nemáme overenú, budeme radi, ak sa podelíte o skúsenosti v komentároch pod článkom. Čo sa nám však osvedčilo, je použitie krhly namiesto klasického postrekovača. Pri aplikácii chemických alebo biologických prípravkov je dôležité, aby ochranný roztok prenikol až do vnútra kra. Polievanie krhlou s jemnou ružicou umožní dokonalé zmáčanie listov a efektívnejší zásah proti škodcovi.

Foto: SHUTTERSTOCK
vijačka krušpánová, krušpán

Krušpán môžete zachrániť, ale vyžaduje to dôslednosť

Aj napriek silnému výskytu vijačky je možné krušpány udržať v dobrej kondícii. Kľúčom k úspechu je včasná diagnostika, rýchly zásah a pravidelná kontrola. Ak budete postupovať dôsledne, môžete si svoje krásne krušpánové živé ploty či solitéry uchovať aj na ďalšie sezóny.

živý plot Čítajte viac Živý plot ako prirodzená ochrana súkromia: 12 najlepších rastlín pre hustú stenu – na čo si dať pozor pri výbere a výsadbe?

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #krušpán #vijačka krušpánová
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december