Rez ruží
Všetky opakovane kvitnúce ruže potrebujú v marci výrazný rez, aby v nasledujúcej sezóne bohato kvitli. Správny čas naň je vtedy, keď začnú kvitnúť zlatovky (Forsythia). Odstráňte všetky vymrznuté, choré a slabé výhonky a ostatné skráťte na tri až päť púčikov. Krovité a popínavé ruže sa zvyčajne len mierne presvetlia. Po reze je vhodné záhon pohnojiť zmesou rohovinovej múčky a zrelého kompostu alebo použiť organické či minerálne hnojivo s dlhodobým účinkom.
Orezanie vavrínovca
Ak chcete skrátiť poškodené alebo príliš dlhé konáre vavrínovca (Prunus laurocerasus), robte to citlivo a určite nepoužívajte elektrické nožnice, ak vám záleží na kvetoch. Púčiky, ktoré drevina vytvorila minulý rok, sú už dobre viditeľné. Najlepšie je odstrániť jednotlivé výhonky ručne záhradníckymi nožnicami. Rovnaký postup platí aj pre iné vždyzelené kvitnúce kry, ako je rododendron či pieris.

Čistenie záhradného jazierka
Pripravtejazierko na jar. Odstráňte ochranné siete proti lístiu, ktoré ste natiahli na jeseň. Tiež zastrihnite brehové rastliny, ktoré ste nechali cez zimu stáť, aby umožnili výmenu vzduchu a zabránili tvorbe hnilobných plynov pod ľadom.

Rez veľkokvetých plamienkov
Veľkokveté plamienky, ktoré kvitnú dvakrát ročne, treba začiatkom marca presvetliť. Ak ich len mierne skrátite, hlavnú kvitnúcu vlnu budú mať v lete. Silnejší rez oslabí prvé kvitnutie, no podporí druhé kvitnutie koncom leta na nových výhonkoch.

Hnojenie jarných cibuľovín
Ak vaše cibuľové kvety slabo rastú alebo kvitnú menej ako v minulých rokoch, doprajte im výživu. To platí najmä pre náročnejšie druhy ako narcisy, tulipány a hyacinty. Pri prvých listoch im aplikujte rýchlo pôsobiace minerálne hnojivo (napr. liadok). Stačí jedna zarovnaná lyžica na trs.
Okrem tulipánov Kaufmannových, Fosterových a Gregových vám určite odporúčame výsadbu týchto, hoci menej známych, no absolútne nenáročných a neprehliadnuteľných botanických druhov.
Výsadba sirôtok
Mrazuvzdorné sirôtky sú ideálne na doplnenie prázdnych miest v záhonoch, pod väčšie dreviny alebo aj do škár medzi dlaždicami. Po odkvitnutí ich zastrihnite, aby ste podporili druhé kvitnutie na jeseň.
Na trhu je dostupné osivo rôznych odrôd, ktoré sa líšia nielen farbou, ale aj veľkosťou kvetov. Niektoré majú dokonca okvetné lístky zvlnené až kučeravé.
Príprava hľúz iskerníkov
Iskerníky (Ranunculus) možno do záhrady dostať rôznymi spôsobmi. Skúsení záhradníci ich na jeseň vysievajú a prezimujú v kvetináčoch. Jednoduchšia metóda je sadiť hľuzy. Nechajte ich na pár hodín nasiaknuť vodou, aby napučali, potom ich vysaďte 5 cm hlboko do kyprého substrátu.

Delenie trvaliek
Najlepší čas na delenie trvaliek je tesne pred pučaním. Staré stonky zrežte asi 10 cm nad zemou. Rastliny opatrne vykopte, rozdeľte koreňové baly rýľom či nožom. Do výsadbovej jamy pridajte kompost.

Jarný rez santoliny
Mediteránne polokry ako santolina (Santolina) si udržiavajú vitalitu len pravidelným jarným rezom. Bez neho by rýchlo starli a prestali kvitnúť. Ideálny čas na rez je začiatok marca. Kríky skracujte na výšku 10 až 20 cm. Staré, zanedbané rastliny radšej omladzujte postupne.

Ušetrite pri výsadbe pôdopokryvných rastlín
Pôdopokryvné rastliny ako pakost podzemkatý (Geranium macrorrhizum), zimozeleň menšia (Vinca minor) či brečtan (Hedera helix) sa ľahko rozmnožujú delením. Ak potrebujete väčšie množstvo rastlín, spýtajte sa známych a susedov, či si môžete odobrať kúsky od nich. Tieto rastlina sa totiž v dobrých podmienkach naozaj rýchlo rozrastajú a treba ich držať pod kontrolou.
Pakost je na druhy bohatý rod z čeľade pakostovité (Geraniaceae). Nájdete tu rastliny jednoročné, dvojročné aj trváce, ktoré sú práve obľúbené do trvalkových výsadieb. Vyššie aj nižšie druhy, pôdopokryvné, schopné rásť aj v úplnom tieni. Ide o typické podrastové druhy, no nájdu sa aj také, čo obľubujú brehy potokov či naopak suché lúky a pasienky. Jednoducho platí, že z bohatej rodiny nenáročných pakostov si vyberiete druh vhodný do akýchkoľvek podmienok.
Rez vresoviska
Najneskôr v marci zastrihnite staré kvety letného a zimného vresu podobne ako levanduľu. Príliš hlboký rez do starého dreva však môže rastliny oslabiť, preto pracujte obozretne.
Presádzanie stromov a krov
Marec je posledný termín na presadenie listnatých stromov a krov. Pri citlivých druhoch ako hamamel (Hamamelis) sa so zvyšujúcou teplotou znižuje šanca na úspešné zakorenenie.

Rozmnožovanie snežienok
Snežienky sa rozmnožujú pomocou dcérskych cibuliek. Po odkvitnutí trsy vyberte z pôdy, rozdeľte a zasaďte na nové miesto.

Hnojenie trvalkových záhonov
Po reze a odstraňovaní buriny aplikujte kompost alebo organické hnojivo. Silno rastúce trvalky, akými sú napríklad floxy (Phlox) potrebujú druhú dávku hnojiva v júni.