Ruže fascinujú svojou pestrosťou rastu, nádhernými kvetmi a omamnou vôňou. Niet divu, že ich právom nazývame kráľovnami záhrad a parkov. Ich najväčšia krása sa prejavuje počas neskorých jarných a letných dní, no aby kvitli čo najbohatšie, potrebujú pravidelnú starostlivosť. Tou najdôležitejšou je jarný rez, ktorý je kľúčom k ich zdraviu a vitalite.
Ruže patria medzi kry so silnou regeneračnou schopnosťou, čo je veľkou výhodou najmä pri historických a botanických druhoch. Správny rez ich dokáže nielen omladiť, ale aj výrazne ovplyvniť ich tvar a hustotu.

Správna technika rezu – základ úspechu
Každý rez musí byť precízny. Vždy režte mierne šikmo, tesne nad očkom (púčikom), a to ostrými nožnicami, aby bola rana hladká a mohla sa rýchlo zahojiť. Ak by sa výhon poškodil alebo zle zarezal, mohol by zaschnúť alebo sa stať vstupnou bránou pre choroby a škodcov.

Čo treba odstrániť ako prvé
Jarný rez začnite vždy odstraňovaním všetkých suchých, poškodených, namrznutých a prestarnutých výhonkov. Taktiež sa zbavte slabých a tenkých výhonov, ktoré by nemali dostatok sily na tvorbu bohatých súkvetí. Následne odstráňte križujúce sa výhony, aby mala rastlina dostatok priestoru na vzdušný rast. Po tomto základnom ošetrení zostane kostra kra, ktorú ďalej upravíte podľa toho, do ktorej skupiny vaša ruža patrí. Každá totiž vyžaduje inú intenzitu rezu.

Najčastejšie chyby pri reze ruží – čomu sa vyhnúť?
- Príliš hlboký rez pri slabých výhonkoch – oslabuje rastlinu a znižuje jej vitalitu.
- Rez príliš vysoko nad očkom – spôsobuje zaschnutie výhonku.
- Používanie tupých nožníc – vedie k rozstrapkaným ranám, ktoré sú náchylnejšie na infekcie.
- Ignorovanie odstránenia starých konárov – ruža sa rýchlo vyčerpá a menej kvitne.
V prípade tejto skupiny ruží sa oplatí poobzerať po odrodách nemeckej firma W. Kordes’ Söhne, ktorá sa vo svojom sortimente a šľachtení zameriava najmä na odolnosť a nenáročnosť rastlín.
Ako rezať krovité záhonové ruže
Záhonové ruže vyžadujú každoročný hlboký rez, čo najbližšie k miestu očkovania. Takto zabránite tvorbe tzv. nohy – holých spodných častí výhonkov – a predídete rýchlemu prestarnutiu kra. Zároveň rastlinu podporíte v tvorbe silných výhonov, ktoré ponesú bohaté a veľké súkvetia.
Pri reze zohľadnite bujnosť rastu danej odrody:
- Slabo rastúce odrody – na kre nechajte tri až päť najsilnejších výhonkov, pričom každý skracujte na tri očká. Ak by ste nechali viac výhonkov, ruža by mala slabší rast aj menej kvetov. To isté platí pri príliš tenkých výhonkoch – radšej ich odstráňte.
- Silne rastúce odrody – môžu si dovoliť päť až šesť výhonkov, pričom každý skracujte na päť očiek.

Ak je ker prestarnutý, každý rok odstráňte najhrubší konár tesne pri báze, teda v mieste rozkonárenia. Počas vegetácie z tohto miesta vyrašia nové výhony, ktoré postupne nahradia staré a udržia ružu v kondícii.
