Fio bankaFio banka

5 druhov zeleniny na jednoduchý štart sezóny: Pestovanie bez stresu a chýb zvládne aj úplný začiatočník

Chcete si vypestovať vlastnú zeleninu, no nemáte skúsenosti? Vybrali sme päť druhov, ktoré zvládne aj úplný začiatočník. Rastú rýchlo, nepotrebujú špeciálnu starostlivosť a prinesú prvú úrodu už zopár týždňov po sejbe.

12.03.2025 14:00
šalát, priesady, sadenie šalátu Foto:
debata

Ak si zakladáte zeleninovú záhradku, vyberte si rastliny, ktoré nepotrebujú špeciálne pôdne podmienky ani náročnú starostlivosť. Pomôže aj jemne prekyprená pôda s trochou kompostu alebo kvalitného substrátu, vďaka čomu budú mať mladé rastliny dobrý štart. Priesady umožnia skoršiu úrodu, no niektoré druhy sa vysievajú priamo do pôdy. V oboch prípadoch je dôležité udržiavať substrát vlhký a pred výsadbou alebo výsevom ho dôkladne zarovnať. Ak chcete začať s istotou úspechu, vyskúšajte týchto päť druhov zeleniny.

1. Reďkovky – rýchla úroda bez námahy

Reďkovky sú ideálnou voľbou na prvé pestovateľské pokusy. Od výsevu po zber uplynie len šesť týždňov a rastú bez problémov na slnečnom aj polotienistom stanovišti. Už v marci ich môžete vysiať priamo do pôdy, pričom je dôležité vybrať odrodu vhodnú na skorý výsev. Semená sa sejú do riadkov hlbokých 1 cm s rozstupom 3 cm. Po zasypaní sa pôda jemne pritlačí a zaleje. Nezabudnite si označiť riadky!

Top 11 reďkoviek vhodných na jarné vysievanie

Reďkovka je bohatým zdrojom kyseliny listovej, selénu, nezanedbateľné je aj množstvo vitamínu C a z minerálnych látok hlavne vápnika, fosforu a železa. Je to nízko kalorická zelenina, obsahuje málo tuku a výborne sa hodí pri redukčnej diéte.

Fotogaléria
‘Blanka’
‘Ester’
+8‘Faraon’

2. Šalát – vždy čerstvé listy bez veľkej starostlivosti

Ak budete zberať len vonkajšie listy, hlávka šalátu bude neustále dorastať. Najjednoduchšie je začať s kúpenými priesadami, ktoré už majú silný koreňový systém. Pri výsadbe ich netreba sadiť príliš hlboko – koreňový bal by mal byť len z polovice v pôde. Listy by sa nemali dotýkať zeme, inak začnú hniť.

salat hlavkovy vykvitnutie Čítajte viac Vykvitol vám šalát? S týmto sa vám to nestane ani v najhorúcejších letných dňoch

3. Kaleráb – rýchlo rastúca a chutná zelenina

Aj keď väčšina hlúbovín nie je pre každého, kaleráb býva výnimkou. Jeho pestovanie je jednoduché, ak dodržíte základné pravidlo – buľva by sa nemala dotýkať pôdy, takže priesadu nesmiete pri výsadbe takzvane utopiť.

Foto: SHUTTERSTOCK
kaleráb, priesady

4. Hrach cukrový – odolný a nenáročný

Hrach patrí medzi odolné druhy, ktoré rastú bez komplikácií a prakticky všade. Nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, ale ocení oporu (na trhu sú však dostupné aj odrody, ktoré ju nepotrebujú). Semená sa sejú do hĺbky 4 cm s rozstupom 5 cm, pričom medzi jednotlivými riadkami je ideálny odstup minimálne 30 cm pre pohodlný zber.

hrach Čítajte viac Hrach budete zberať na kilá, ak si dáte pozor na 4 časté chyby: Zvlášť jedna je známy mýtus, ktorému sa neoplatí veriť

5. Špenát – vysievajte od skorej jari postupne až do jesene

Špenát je jednou z najjednoduchších plodín na pestovanie a môžete ho vysievať už vo februári. Vyžaduje kyprú, humóznu pôdu a seje sa do hĺbky 2 až 3 cm. Po výseve stačí pôdu jemne pritlačiť.

Foto: SHUTTERSTOCK
špenát
Chcete úspešne začať so zeleninovou záhradkou? Stavte na tieto druhy a vypestujte si zdravú domácu úrodu bez zbytočných starostí.
Zelenina citlivá na predčasné kvitnutie
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #reďkovka #jarná zelenina #špenár
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december