Mechanická ochrana patrí medzi najúčinnejšie a ekologicky najšetrnejšie opatrenia, ktoré môžu výrazne znížiť ich výskyt. Ako upozorňuje Ing. Maroš Lučaj z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP), správne vykonané jarné zásahy dokážu ovplyvniť zdravie rastlín počas celej vegetačnej sezóny.

Ríbezle a egreše v ohrození – na čo si dať pozor?
Medzi bežných škodcov ríbezlí čiernych patrí vlnovník ríbezľový (Cecidophyopsis ribis), drobný roztoč s dĺžkou tela len 0,2 mm. Ukrýva sa vo vnútri púčikov, ktoré v dôsledku jeho prítomnosti zdurievajú, slabo pučia alebo úplne zasychajú. Pri reze ríbezlí môžete takéto púčiky ľahko identifikovať a odstrániť. Podľa ÚKSÚP a Ing. Maroša Lučaja je mechanické odstránenie napadnutých púčikov najúčinnejšou formou ochrany.

Ďalším významným škodcom je podobník tipuľovitý (Synanthedon tipuliformis), motýľ napádajúci ríbezle a egreše. Počas sezóny si môžete všimnúť náhle vädnutie výhonkov a plodov. Larvy podobníka sa vžierajú do drene konárikov, kde vytvárajú dlhé chodbičky s čiernymi stenami. Podľa ÚKSÚP je mechanické odstránenie napadnutých výhonkov na jar najlepším spôsobom, ako obmedziť výskyt škodcu, pretože chemická ochrana je neúčinná.


Maliny a černice – pozor na larvy v letorastoch
Pestovatelia malín by mali venovať pozornosť byľomoru ostružinovému (Lasioptera rubi), ktorého larvy sa zavrtávajú do mladých výhonkov a spôsobujú tvorbu hálok. Takto napadnuté výhonky sa stávajú krehkými a ľahko sa lámu. Ako upozorňuje Ing. Maroš Lučaj z ÚKSÚP, výskyt škodcu je najčastejší v starých a zanedbaných porastoch, preto je dôležité pravidelne odstraňovať postihnuté časti rastlín.

Podobné poškodenia spôsobuje aj hrčiarka ostružinová (Diastrophus rubi). Larvy tejto muchy vytvárajú nápadné hálky s nepravidelnými vyvýšeninami, v ktorých prezimujú. Napadnuté výhonky zasychajú a majú nízku úrodnosť. ÚKSÚP odporúča mechanické odstránenie takýchto výhonkov ako najlepšiu prevenciu.

Mníšky a ich potenciálne holožery
V teplejších oblastiach Slovenska sa môžu premnožiť húsenice mníšok, ktoré pri vysokej populácii spôsobujú úplnú defoliáciu ovocných stromov. Mníška veľkohlavá prezimuje vo forme vajíčok, ktoré vytvárajú svetlohnedé zhluky podobné drevokazným hubám. Mníška zlatoritka naopak vytvára na koncoch letorastov pavučinové zámotky, v ktorých prezimujú larvy. Podľa ÚKSÚP je najúčinnejšou ochranou mechanické odstránenie týchto zhlukov a hniezd, pričom čiastočne môže pomôcť aj predjarný postrek.

Ako správne vykonávať mechanickú ochranu?
Pri všetkých vyššie spomenutých škodcoch je najlepším riešením mechanické odrezanie a likvidácia napadnutých výhonkov. Tento ekologický zásah dokáže významne obmedziť šírenie škodcov v záhrade. ÚKSÚP a Ing. Lučaj upozorňujú na tieto zásady:
- Neodstraňovať jednoročné drevo pri drobnom ovocí, pretože na ňom vyrastajú rodivé púčiky.
- Rezať len výhonky s viditeľnými deformáciami alebo príznakmi napadnutia.
- Vykonávať tieto opatrenia v predjarnom období, ideálne keď už nehrozia silné mrazy pod –10 °C.
Moníliová hniloba – riziko pre marhule, čerešne a višne
Okrem škodcov netreba zabúdať ani na moníliové odumieranie kvetov a výhonkov (Monilinia spp.), ktoré postihuje najmä marhule, ale aj čerešne a višne. Ochorenie spôsobuje postupné odumieranie konárov. Ako uvádza ÚKSÚP a Ing. Maroš Lučaj, ochranu je potrebné vykonať tesne pred kvitnutím a následne hneď po odkvitnutí. Ošetrenie sa odporúča len pri náchylných odrodách a za daždivého počasia.

Jarná starostlivosť o ovocné dreviny je kľúčová pre zdravie a úrodnosť rastlín. Ako zdôrazňuje ÚKSÚP, využitím mechanickej ochrany môžete výrazne znížiť výskyt škodcov a chorôb bez potreby chemických postrekov. Nezabudnite preto na pravidelnú kontrolu stromov a krov a včasné odstránenie napadnutých častí.