Ak má pôda nízke pH, teda je príliš kyslá, môže pomôcť aplikácia vápna. No nie vždy je vhodné trávnik vápniť – nesprávne načasovanie môže byť neúčinné alebo dokonca škodlivé. Skutočný vplyv na rast trávnika má predovšetkým pôda, ktorá býva často prekyslená. Vápnením sa jej pH zvýši a kvalita sa zlepší – za predpokladu, že sa použije správne.
Správny čas na vápnenie
Najlepším obdobím na vápnenie trávnika je koniec zimy (február/začiatok marca v závislosti od počasia) alebo jeseň (od novembra). Na začiatku jari môže vápno lepšie preniknúť do ešte vlhkej pôdy, ideálne je aplikovať ho počas topenia snehu, no nie je to podmienka. Keďže vplyvom klimatických zmien už snehu ubúda, odporúča sa vápniť najneskôr pred hlavnou starostlivosťou o trávnik v apríli a máji. Vápno by sa nemalo aplikovať súčasne s jarným hnojivom, pretože reaguje s dusíkatými látkami. Pri kontakte s vodou (napríklad pri daždi) sa môže uvoľňovať amoniak, ktorý má nepríjemný zápach, poškodzuje trávnik a znižuje účinnosť hnojenia. Medzi vápnením a hnojením by mal byť odstup 6 až 8 týždňov. Vápnenie v letných horúčavách a suchu sa neodporúča, pretože môže poškodiť trávu.
Vápnite s rozumom
Trávnik netreba vápniť každý rok – postačuje to raz za dva až tri roky. Nadmerné vápnenie môže viesť k nedostatku iných živín. Hlavnou zložkou vápna je vápnik, ktorý nielenže slúži ako živina pre rastliny, ale aj zlepšuje štruktúru pôdy. Vďaka nemu môžu trávy lepšie zakoreniť, pôda sa prevzdušní a podporí sa aktivita pôdnych mikroorganizmov, čo urýchľuje rozklad organickej hmoty.

Vápnite len v prípade potreby
Pred aplikáciou vápna je dôležité poznať zloženie pôdy. Vápnenie má zmysel iba vtedy, keď je pH pôdy príliš nízke. Optimálny pH závisí od typu pôdy:
- Piesočnaté – pH 5,0 až 6,5 (závisí od obsahu humusu)
- Hlinité – pH 5,5 až 7,0
- Ílovité – pH 6,0 až 7,5
Ak si nie ste istí, odporúča sa pôdny rozbor. Ten poskytne nielen presné hodnoty, ale aj odporúčania na hnojenie vrátane vápnenia. Základný pH test si však môžete urobiť aj sami – testovacie sady sú dostupné v záhradníctvach.
Bežne sa hovorí, že vápnenie pomáha proti machu v trávniku, pretože mach rastie na kyslých pôdach. Táto rada je však len čiastočne správna. Krátkodobo môže vápnenie mach potlačiť, pretože reaguje citlivo na zmeny pH. No ak sa chcete machu zbaviť natrvalo, musíte odhaliť jeho skutočnú príčinu.

Ako správne aplikovať vápno
Vápno sa rozsýpa rovnomerne po trávniku. Pri manipulácii používajte rukavice a vápnite len za bezvetria, aby ste predišli vdýchnutiu jemného prachu. Vhodnou metódou je aj použitie rozmetadla na hnojivo, ktoré zabezpečí rovnomernú aplikáciu. Najlepšou voľbou je dolomitické vápenaté hnojivo, ktoré je šetrné k rastlinám. Neodporúča sa používať pálené alebo hasené vápno, pretože sú agresívne a môžu poškodiť trávu. Vápnenie sa nesmie robiť za horúcich dní, aby nedošlo k spáleniu trávy. Po aplikácii je vhodné trávnik zavlažiť.
Po vápnení sa odporúča trávnik niekoľko dní nevyužívať, najmä ak máte domáce zvieratá – vápno je pre psy a mačky toxické a môže im spôsobiť zdravotné problémy.

Správne načasované a vykonané vápnenie dokáže zlepšiť stav trávnika, no jeho nadmerná aplikácia môže pôdu narušiť. Preto vždy začnite analýzou pôdy a vápnite iba v prípade potreby.