Fio bankaFio banka

Experti odhaľujú: Tento jednoduchý krok vám zachráni trávnik a zbaví ho buriny raz a navždy

Pravidelné pieskovanie trávnika zlepšuje priepustnosť pôdy a podporuje rast trávy.

19.03.2025 14:00
kosenie, trávnik, kosačka Foto:
debata

Táto metóda je obzvlášť užitočná pre ílovité pôdy, kde pomáha predchádzať zhutneniu a zlepšuje celkovú vitalitu trávnika.

Prečo pieskovať trávnik?

Zhutnená pôda brzdí rast trávy, oslabuje ju a vytvára ideálne podmienky pre mach a buriny. Jednoduchým riešením je piesok. Pieskovanie trávnika zlepšuje štruktúru pôdy, zvyšuje jej vzdušnosť a umožňuje koreňom trávy lepšie prijímať živiny a vodu. Netreba však očakávať okamžité výsledky – efekt pieskovania sa prejaví až po niekoľkých rokoch pravidelnej aplikácie, ideálne každú jar.

Čo je pieskovanie trávnika?

Pieskovanie (označované aj ako zasypávanie pieskom) je špeciálny krok v starostlivosti o trávnik. Zabezpečuje kyprú povrchovú vrstvu, lepší rast trávy a sviežu zelenú farbu trávnika. V podstate ide o rovnomerné rozptýlenie piesku po celej ploche trávnika, pričom dažďová voda ho postupne zanáša do pôdy. Pieskovanie je najúčinnejšie na ťažkých ílovitých a hutných pôdach, kde zlepšuje odvod vody a zabraňuje zamokreniu. Zároveň zväčšuje podiel hrubších pórov v pôde, čím koreňový systém získava viac vzduchu a lepší prístup k živinám.

Foto: SHUTTERSTOCK
trávnik, žltá, tráva, poškodený trávnik

Pieskovanie sa často využíva aj na vyrovnávanie nerovností v trávniku. Na športových ihriskách a golfových ihriskách patrí k bežným opatreniam údržby, pretože tieto trávniky sú vystavené extrémnemu zaťaženiu.

Kedy pieskovať?

Ak má trávnik riedky porast, žltohnedé steblá, plsť, mach či buriny, naznačuje to problémy so štruktúrou pôdy. Ak napriek pravidelnému hnojeniu, koseniu a zavlažovaniu trávnik stále neprosperuje, pravdepodobne ide o zhutnenú pôdu – najmä ak je veľmi ílovitá alebo silne zaťažovaná (napríklad ako detský alebo športový trávnik).

trávnik, mach Čítajte viac Prečo sa mach objavuje v trávniku? Kľúčové príčiny a osvedčené riešenia pre zdravý a hustý porast

Trávnik potrebuje kyprú, no zároveň výživnú pôdu, aby mohol odolávať machu a burinám. Mach je odolný a nenáročný, dobre sa mu darí v hustej, neprevzdušnenej pôde s nadmernou vlhkosťou. Preto je nevyhnutné pravidelné pieskovanie, najmä na ťažkých ílovitých pôdach, aby vrchných 10 až 15 cm zostávalo vzdušných a priepustných.

Pieskovanie však nepomôže proti hlboko uloženým nepriepustným vrstvám. Ak máte problémy so stagnujúcou vodou, odporúča sa vykopať skúšobnú jamu do hĺbky 40–50 cm a skontrolovať pôdne podmienky. Ak sa v tejto hĺbke nachádza zhutnená vrstva, riešením je drenáž alebo hlboké prevzdušnenie pôdy (aerifikácia).

Prevzdušňovanie trávnika nie je vertikulácia.... Foto: SHUTTERSTOCK
aerifikácia, prevzdušňovanie, trávnik Prevzdušňovanie trávnika nie je vertikulácia. Malo by sa robiť hlavne na ťažkých, ílovitých pôdach približne každé dva roky. Z pôdy sa pri tom pomocou špeciálneho stroja vyberajú takéto valčeky, čím sa ku koreňom dostáva viac vzduchu aj vlahy.

Na piesočnatých pôdach pieskovanie nie je potrebné. Naopak, tu je vhodnejšie aplikovať kompost alebo pôdne kondicionéry, ako je kamenná múčka. Môžete tiež použiť špeciálnu trávnikovú zeminu, ale iba v tenkej vrstve, aby tráva nebola udusená.

Výhody pieskovania trávnika

Pieskovanie nielen zlepšuje odtok vody, ale tiež zabraňuje nadmernému zhutňovaniu pôdy – funguje ako tlmič, ktorý pohlcuje mechanický tlak. Najlepšie výsledky dosiahnete kombináciou pieskovania s aplikáciou humusu a prípadným vápnením podľa výsledkov pôdneho testu.

Aký piesok použiť?

Na pieskovanie trávnika sa odporúča jemnozrnný piesok s veľkosťou zŕn 0–2 mm. Ideálne je použiť čistý kremičitý piesok, ktorý neovplyvňuje pH pôdy. Použiť môžete aj detský piesok, ak je dostatočne jemný a premytý. Dôležité je, aby piesok neobsahoval ílové ani prachové častice, ktoré by mohli spôsobiť zlepovanie a zníženie účinku pieskovania.

Kremičitý piesok na trávnik Foto: SHUTTERSTOCK
kremičitý piesok, trávnik, Kremičitý piesok na trávnik

V obchodoch je možné kúpiť špeciálny trávnikový piesok (väčšinou kremičitý), ale je pomerne drahý. Výhodnejšie je objednať väčšie množstvo stavebného piesku alebo si ho doviezť z kameňolomu.

Ako často pieskovať trávnik?

Na ťažkých ílovitých pôdach sa odporúča pieskovanie každý rok, aby sa postupne zlepšovala štruktúra pôdy. Pri menej hutných pôdach stačí pieskovanie každé dva až tri roky. Treba však pamätať na to, že pieskovanie neodstráni hlboké zhutnenie – na to je potrebná aerifikácia alebo pred založením trávnika zelené hnojenie hlboko koreniacimi rastlinami, ako sú napríklad lupiny (Lupinus).

zelené hnojenie Čítajte viac Takéto je tajomstvo úrodnej pôdy bez traktora aj vlečky hnoja. Po sezóne jej vráťte to, čo vám dala v podobe úrody

Postup pieskovania trávnika

Pieskovanie si vyžaduje určitú prípravu, hoci samotný proces je jednoduchý:

  1. Kosenie – pokoste trávnik na výšku cca 3 cm.
  2. Vertikulácia – odstráňte plsť a mach, aby piesok mohol lepšie preniknúť do pôdy. Ak plánujete aj aerifikáciu, urobte ju po vertikulácii.
  3. Aplikácia piesku – rozprestrite vrstvu piesku (1–2 cm), pričom vrcholky stebiel trávy by mali zostať viditeľné. Piesok môžete aplikovať ručne alebo pomocou rozmetadla. Na rovnomerné rozptýlenie sa osvedčil tzv. trávnikový rakel (kovová mriežka na násade).
  4. Zalievanie – piesok zalejte, aby ho voda vpravila do pôdy.

Prvé viditeľné výsledky prinesie pravidelné pieskovanie po 3–5 rokoch.

Foto: SHUTTERSTOCK
pieskovanie trávnika

Pieskovanie v kombinácii s aerifikáciou

Najlepšie výsledky dosiahnete, ak pred pieskovaním vykonáte aerifikáciu – vyrazenie dier do pôdy, ktoré piesok následne vyplní. Tým sa pôda prevzdušní aj do väčšej hĺbky. Na menších plochách môžete použiť aerifikačné vidly alebo špeciálne topánky s hrotmi. Na väčších plochách sú vhodné valce s hrotmi alebo profesionálne stroje.

Foto: SHUTTERSTOCK
aerifikácia, prevzdušnenie,
Pieskovanie trávnika je síce dlhodobý proces, ale prináša trvalé zlepšenie kvality pôdy a rastu trávy.
Parkovisko alebo trávnik - ako nájsť kompromis medzi budovaním miest a zelene?
Video
V relácii Pravda o klíme odpovedá Zuzana Pšenáková z občianskeho združenia Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu. / Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #trávnik
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december