Fio bankaFio banka

Ako ochrániť úrodu pred jarnými mrazmi? Overené metódy, ktoré skutočne fungujú a zvládne ich každý záhradkár

Jarné mrazy dokážu za pár hodín zničiť úrodu, ktorú ste plánovali celé mesiace. Veľkopestovatelia investujú obrovské sumy do vykurovacích systémov, dymových generátorov či špeciálnych závlah, ale bežný záhradkár si takéto opatrenia nemôže dovoliť.

18.03.2025 06:00
Švajčiarsko Počasie Jar Ovocné dreviny Foto: ,
Marhuľový sad je pokrytý ľadom - Saxon vo švajčiarskych Alpách 8. apríla 2021. Poľnohospodári striekali stromy vodou, aby ich ochránili proti jarným mrazom.
debata

To však neznamená, že vaša záhrada je odsúdená na straty. S využitím jednoduchých a dostupných metód môžete rastlinám poskytnúť účinnú ochranu a zvýšiť šance na dobrú úrodu.

Určite nikto nechce, aby kvety na marhuliach po... Foto: SHUTTERSTOCK
zmrznuté kvety, marhuľa Určite nikto nechce, aby kvety na marhuliach po pár hodinách nižších teplôt vyzerali takto.

Správna výživa ako prvá línia obrany

Odolnosť ovocných stromov voči mrazom začína už pri ich výžive. Draslík a fosfor, aplikované v primeraných dávkach koncom leta, podporujú vyzrievanie pletív a tým aj odolnosť proti nízkym teplotám. Naopak, prebytok dusíka v neskorom období môže rastlinám skôr uškodiť – podporuje bujný rast, no oslabuje pletivá a robí ich náchylnejšími na poškodenie mrazom.

ríbezle, prihnojovanie, výživa, hnojenie, hnojivo, Čítajte viac Bohaté strapce ríbezlí, veľké maliny aj egreše? Základom kvalitnej úrody drobného ovocia je správna výživa

Teplá pôda pomáha stromom

Aj keď sa to môže zdať ako maličkosť, odburinená, mierne vlhká a neskyprená pôda pod stromami dokáže výrazne prispieť k ich ochrane. Počas dňa sa zemina zohrieva a v noci vyžaruje teplo späť k rastline. Vlhkosť v pôde pomáha udržať vyššiu teplotu a zároveň zvyšuje vzdušnú vlhkosť, čo môže obmedziť prudké výkyvy teplôt.

Video
Hosťom relácie Pravda o klíme je tentoraz agro inžinier, rešpektovaný vinohradník, ale zároveň aj vinár a poľovník Karol Braniš z Dolných Orešian. / Zdroj: TV Pravda

Bielenie kmeňov ako osvedčená metóda

Biely náter kmeňov ovocných stromov je jedným z najstarších, no stále účinných spôsobov ochrany. Pomáha predchádzať mrazovým prasklinám, ktoré vznikajú pri prudkých teplotných výkyvoch medzi dňom a nocou. Opatrenie je lacné a účinné – netreba ho podceňovať ani v menších záhradách.

Bielenie kmeňov nie je zbytočný výmysel, ale v... Foto: SHUTTERSTOCK
bielenie kmeňov, náter, ovocné stromy Bielenie kmeňov nie je zbytočný výmysel, ale v zimných mesiacoch vyrovnáva teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Predchádza tak vzniku mrazových poškodení.

Textília ako ochranný štít

Mladé stromčeky, najmä tie citlivejšie, možno ochrániť obalením ich koruniek hrubšou bielou netkanou textíliou, vrecovinou alebo starou plachtou. Pri nízkych tvaroch stromov či krov v kvetináčoch sa dajú použiť aj zimné ochranné návleky. Ak máte väčšie marhule či iné skorokvitnúce dreviny, odporúča sa nad nimi postaviť jednoduchý stan z textílie podoprenej kolmi. Dôležité je, aby textília siahal až po zem a bola dobre upevnená, aby ju vietor nepodfúkol.

Foto: SHUTTERSTOCK
ochrana proti mrazu, marhuľa

Ochrana zeleniny a priesad

Neskoré mrazy neohrozujú len ovocné stromy, ale aj zeleninu a priesady. Jahodoviská, šaláty či reďkovky v pareniskách a skleníkoch môžu byť rovnako postihnuté. Pomôcť môže jednoduché prekrytie netkanou textíliou alebo použitie fóliových krytov a tunelov. Tieto systémy si môžete kúpiť hotové, ale ľahko si ich vyrobíte aj sami pomocou drôtených oblúkov a pevnej fólie. Pareniská možno dodatočne izolovať starými dekami či rohožami.

Foto: SHUTTERSTOCK
ochrana proti mrazu, fóliový tunel, zelenina

Ochrana v skleníkoch a na balkónoch

Ak pestujete zeleninu v nevykurovanom skleníku, môžete využiť rovnaké techniky ako na voľných hriadkach – netkanú textíliu, fóliové kryty či prenosné vykurovacie systémy. Pokiaľ už máte v črepníkoch vysadené kvitnúce rastliny, ako sú jarné cibuľoviny, na noc ich radšej premiestnite do interiéru, aby ste predišli poškodeniu.

kvíz, jarné kvety, Čítajte viac Kvíz: Tieto jarné kvety všetci milujú! Viete ich správne pomenovať, alebo urobíte chybu?

Kvitnúce jahody a včely

Ak sa mráz objaví počas kvitnutia jahôd, nezabudnite ich večer prikryť netkanou textíliou. Dôležité však je ráno, hneď po pominutí mrazov, rastliny odokryť, aby mali včely prístup k peľu a mohli zabezpečiť opelenie.

Foto: SHUTTERSTOCK
jahody, ochrana proti mrazu

Aj bez nákladných technológií je možné ochrániť úrodu pred jarnými mrazmi. Kľúčom k úspechu je kombinácia preventívnych opatrení, správnej výživy a jednoduchých fyzických bariér. Ak sa vám podarí vhodne využiť dostupné prostriedky, môžete sa tešiť na zdravé rastliny a plnú úrodu aj napriek chladným jarným nociam.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mrazy #ovocný sad #jarné mrazy
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december