I keď sa niektorí záhradkári do sejby rajčín pustia už vo februári, v skutočnosti stačí začať až na Jozefa, teda 19. marca. Pozrite sa, čo všetko sa môže pokaziť a ako tomu predísť.
1. Príliš skorý výsev
Síce sa môžete tešiť na nové rastlinky, no predčasné vysievanie je častou chybou. Rajčiny potrebujú na predpestovanie 50 až 60 dní, a ak ich vysejete priskoro, sadenice budú prerastené, krehké, zle sa s nimi bude manipulovať a horšie sa na hriadkach ujmú.

2. Nesprávny výber odrôd
Ak si zvolíte nevhodnú odrodu, uprostred leta už nebude čas na opravu. Dôkladne si vyberajte medzi kolíkovými a kríčkovými a zvážte aj typ plodov (klasické, čerešňové, biftekové, na šťavu, či kečup a podobne).
3. Použitie nevhodného substrátu
Na výsev je ideálny kvalitný, sterilný výsevný substrát. Vlastný kompost alebo zemina zo záhrady môže obsahovať patogény a škodce, zároveň nemá ani vyhovujúcu štruktúru pre vzchádzanie semien a rast semenáčikov.
4. Nesprávna hĺbka sejby
Semená by mali byť zasadené v hĺbke asi 0,5 cm. Príliš hlboká alebo plytká sejba spôsobuje nejednotné klíčenie.

5. Nadmerná zálievka
Príliš mokrý substrát spôsobuje zahnívanie koreňov a podporuje rozvoj plesňových ochorení. Pôda by mala byť mierne vlhká, nie premočená.
6. Nedostatok svetla
Rajčiny potrebujú dostatok svetla, inak sa semenáčiky vytiahnu a budú slabé. Ideálne je pestovanie na južných oknách alebo pod doplnkovým osvetlením.

7. Vysoká teplota pri pestovaní
Priesady rastú rýchlo, ak je teplota vysoká, no malý rozdiel medzi dennou a nočnou teplotou vedie k vytiahnutiu rastlín. Tento nežiaduci stav ešte podporuje nedostatok svetla.
8. Neskoré alebo zlé pikírovanie
Priesady treba pikírovať včas, keď majú prvé dva pravé lístky. Dávajte pozor na manipuláciu s koreňmi a sadeničky zasaďte dostatočne hlboko. Pri rajčinách môžete aj hlbšie ako rástli pôvodne, čím sa dajú opraviť prípadné nedostatky pri klíčení a prvotnom raste.

9. Použitie nesprávneho substrátu pri pikírovaní
Vyhnite sa substrátu s herbicídnymi reziduami. Kompost z obecných kompostární alebo hnoj zo slamy ošetrenej herbicídmi môže spôsobiť deformácie rastlín. Okrem rajčín sú na toto veľmi citlivé aj papriky.

10. Príliš prerastené priesady
Pokiaľ máte pri pikírovaní skutočne prerastené priesady vysoké aj 10 cm, nechajte ich pred rozsádzaním mierne zavädnúť. Rastliny sa stanú ohybné a pri manipulácii sa nezlomia. Do prázdneho kvetináča ich môžete stočiť a následne zasypať až po klíčne listy. Po poliatí rýchle nasajú vodu a ujmú sa. Za dva týždne budete mať kompaktnú sadbu a len vy budete vedieť, že kus stonky je stočený v kvetináči.
11. Nedostatočné otužovanie pred výsadbou
Rastliny treba postupne privykať vonkajšiemu prostrediu, aby sa predišlo ich spáleniu slnkom alebo teplotnému šoku. Ak máte skleník, aj keď nevykurovaný, preneste do neho vaše sadenice hneď, ako to počasie dovolí. Starí záhradníci využívali na predpestovanie priesad pareniská, kde sa využívalo teplo z rozkladajúceho sa hnoja. Hoci je ich príprava náročnejšia, pre priesady sú ideálne.

12. Padanie klíčiacich rastlín
Padanie klíčiacich rastlín je najčastejším poškodením mikrobiálneho pôvodu, ktoré môže výrazne ohroziť výsevy rajčiakov. Koreňový kŕčok klíčiacich rastlín vodnatie, postupne hnedne a rastlinky odumierajú – doslova „padajú“. Infekcia sa šíri lokálne, z centra do najbližšieho okolia. Nadbytok vlahy, vysoké teploty a príliš zahustený výsev podporujú túto hubovú chorobu. Nevysievajte preto príliš husto, rastlinky pri pikírovaní rozsaďte na väčšiu vzdialenosť a nechajte substrát občas mierne preschnúť.

13. Podcenenie významu nočnej teploty
V byte nikdy nedosiahnete kvalitu priesad zo skleníka. Je to nielen kvôli nižšej intenzite svetla, ale aj pre príliš vysokú nočnú teplotu. Rozdiel oproti dennej by mal byť aspoň 5 °C, inak sadenice budú slabé a vytiahnuté.
Ak sa vyhnete týmto chybám, vaše rajčiny budú silné, zdravé a pripravené na bohatú úrodu. Stačí dodržiavať správne postupy a nezabudnúť, že kvalitné sadenice sú základom úspechu.
