Americká múčnatka egreša (Podosphaera mors-uvae) patrí medzi závažné hubové ochorenia. Napáda listy, výhonky aj plody, oslabuje rastlinu a výrazne znižuje úrodu. Ak sa proti nej včas nezasiahne, dokáže v priebehu niekoľkých sezón zlikvidovať celý ker. Ako ju spoznať a aké opatrenia zvoliť, aby ste ochránili úrodu?

Ako spoznať americkú múčnatku egreša?
Prvé príznaky sa objavujú na mladých výhonkoch a listoch už koncom apríla. Typickým znakom je biely múčnatý povlak, ktorý sa postupne mení na hnedosivý. Napadnuté výhonky môžu byť sterilné, čo znamená, že z nich nevyrastú rodivé konáre. Listy môžu predčasne zoschnúť a opadať. Najväčší problém však spôsobuje napadnutie plodov – vytvorí sa na nich typický hnedý povlak mycélia a stanú sa nekonzumovateľnými. Na citlivých odrodách takto spravidla múčnatka zničí celú úrodu.

Podmienky šírenia
Hubové spóry prezimujú v púčikoch a na kôre výhonkov, ale hlavným zdrojom infekcie po prezimovaní je mycélium uchytené na konároch alebo púčikoch. Teplé a vlhké počasie podporuje ich klíčenie a rýchly rast huby. Najväčšie riziko infekcie hrozí v období medzi májom a júlom, najmä ak je mierne daždivé počasie kombinované s vyššími teplotami.

Ochrana a prevencia
Najlepšou ochranou pred americkou múčnatkou egreša je kombinácia preventívnych opatrení a včasného zásahu.
1. Výber odolných odrôd
Niektoré moderné odrody egreša sú proti múčnatke odolnejšie, ako napríklad:
- ‘Captivator’ – menej tŕňová, červená, rezistentná proti americkej múčnatke.
- ‘Pax’ – čiastočne bez tŕňov, červená, rezistentná proti americkej múčnatke.
- ‘Hinnonmaki Rot’ – tŕňová, červená, rezistentná proti americkej múčnatke.
- ‘Mucurines’ – mäkké tŕňové výhonky, zelená, rezistentná proti americkej múčnatke.
- ‘Monika’ – tŕňová, žltá, rezistentná proti americkej múčnatke.
- ‘Easycrisp® Lady Sun’ – tŕňová, žltá, rezistentná proti americkej múčnatke.

2. Správny rez a vzdušné kry
Pravidelný rez a odstraňovanie prestarnutých, či do vnútra koruny rastúcich výhonkov pomáha prevzdušniť ker a znížiť tak vlhkosť vo vnútri porastu.
3. Odstránenie napadnutých častí
Pri prvých príznakoch je dôležité okamžite odstrániť a spáliť napadnuté výhonky, listy či plody. Nenechávajte ich na pôde ani v komposte, pretože infekcia sa môže šíriť.
4. Zníženie dusíkatého hnojenia
Príliš veľa dusíka podporuje rast mäkkých výhonkov, ktoré sú náchylnejšie na infekciu. Hnojte vyvážene a pred zimou uprednostnite hnojivá s obsahom draslíka a fosforu, ktoré posilňujú odolnosť rastlín.
5. Postreky proti múčnatke
Ak chcete ochrániť egreše pred múčnatkou, práve teraz je ideálny čas na aplikáciu postreku. Stačí dodržať jednoduchý postup:
- Pred pučaním,
- po vypučaní,
- po odkvitnutí aplikujte prípravok Vitisan.
Je to biologický fungicíd na báze hydrogénuhličitanu draselného, ktorý mení pH na povrchu listov a tým vytvára nevhodné podmienky pre klíčenie spór múčnatky. Funguje ako preventívny aj liečebný prípravok.
- Účinný je proti múčnatke aj plesni sivej.
- Nezanecháva rezíduá, je bezpečný pre ľudí, zvieratá a životné prostredie.
- Možno ho použiť aj v ekologickom poľnohospodárstve.
- Pre lepšiu účinnosť sa odporúča kombinovať ho s prípravkom Prev-Gard ako zmáčadlom (2 ml na 1 l vody).
Európska verzia múčnatky
Existuje aj európska verzia múčnatky egrešov, ktorá však nepoškodzuje plody, ale spôsobuje predčasné opadávanie listov a oslabuje rastliny. Americká múčnatka je vážne ochorenie, ktoré ohrozuje úrodu. Dobrou prevenciou je výber odolných odrôd, správny rez a včasný postrek. Práve teraz je ideálny čas na prvú ochrannú aplikáciu. Použitie Vitisanu v kombinácii s Prev-Gard zabezpečí maximálnu účinnosť a zdravú úrodu.
