„Toto nie sú dobré správy pre poľnohospodárov a záhradkárov,“ konštatujú meteorológovia na sociálnej sieti. Najviac ohrozené sú podľa nich ovocné stromy, ktoré sú v južných oblastiach Slovenska už v pokročilých fenologických štádiách – rozkvitnuté alebo s mladými plodmi.
Mrazy a snehové prehánky aj v nižších polohách
V studenom arktickom vzduchu sa môžu vyskytnúť aj snehové prehánky, a to nielen na horách, ale výnimočne aj v nižších nadmorských výškach. Podľa SHMÚ sa územie Slovenska bude nachádzať priamo v strede tohto studeného prúdenia, čo znižuje neurčitosť predpovede. Situáciu zároveň ovplyvňuje tlaková výš nad Nórskym morom a priľahlými časťami severnej a západnej Európy. Tá môže podľa meteorológov predĺžiť trvanie chladného obdobia.

Zasiahnutá vegetácia vo fáze aktívneho rastu
Aktuálny vývoj vegetácie na juhu Slovenska je predbehnutý oproti dlhodobému priemeru. Mnohé ovocné druhy – najmä marhule, broskyne, čerešne či slivky – už rozkvitli. Krátkodobé nočné mrazy v tomto štádiu môžu spôsobiť výrazné škody na kvetoch, čím sa zníži úroda. Riziko sa týka aj zeleniny vysadenej do voľnej pôdy a priesad v nevykurovaných fóliovníkoch. SHMÚ zatiaľ neuvádza presné teplotné minimá, no podľa doterajších výstupov modelov je pravdepodobné, že počas noci na nedeľu a pondelok môžu teploty v niektorých oblastiach klesnúť pod bod mrazu. Presnejšie informácie o očakávaných mrazoch zverejní ústav v najbližších dňoch.