Tento invázny škodca dokáže výrazne poškodiť úrodu orechov, preto je nevyhnutné prijať včasné a cielené opatrenia. „Upozorňujeme na ochranné opatrenia počas výskytu škodcu,“ uvádza v signalizačnej správe ÚKSÚP.
Zber a likvidácia napadnutých plodov
Základným krokom v boji proti vrtivke orechovej (Rhagoletis completa) je dôsledná hygiena v sade. Prvým opatrením je odstránenie a spálenie opadaných (tu však treba prihliadať na zákonné obmedzenia) a napadnutých plodov orechov počas sezóny. Na jeseň, po opade listov, je potrebné zlikvidovať všetky opadané časti stromu, vrátane plodov, listov aj vetvičiek, ktoré môžu skrývať prezimujúce štádiá škodcu.

Kultivácia pôdy a prikrytie fóliou
„Za dôležité opatrenie sa pokladá mechanická kultivácia pôdy, napríklad pomocou rýľovania, a zopakovať ju môžeme na jar,“ odporúča správa. Okrem rytia môže byť účinným preventívnym krokom aj pokrytie pôdy fóliou alebo netkanou textíliou, a to najneskôr v máji. Tento zásah bráni vyleteniu dospelých vrtiviek z pôdy.
Lepové dosky – užitočná pasca
Na monitorovanie a čiastočné zníženie populácie škodcu sa osvedčili žlté lepové dosky. Ich výrazná farba láka dospelé jedince, ktoré sa na plochu prilepia. „Asi päť kusov podľa veľkosti koruny.“ odporúčajú odborníci z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) ako orientačný počet na jeden strom. Dosky je vhodné vymieňať každé dva až tri týždne a ponechať na strome až do septembra.

Chemická ochrana – len pre profesionálov
Ak preventívne opatrenia nestačia, prichádza na rad cielená chemická ochrana, ktorej cieľom je zásah proti dospelým jedincom vrtivky pred nakladením vajíčok.
- „Začiatkom júla (najneskôr okolo 15. 7.) by sa malo začať, a to v 7– až 14-dňových intervaloch ju následne opakovať až do doby asi 1 mesiac pred zberom plodov orecha,“ uvádza signalizačná správa.
- Pri neskorých odrodách je hranicou posledného postreku približne 25. august. Zmysel to má len dovtedy, kým môžu vajíčka dospieť – po tomto dátume už larvy nestihnú spôsobiť škody.
- Na chemickú ochranu sú autorizované prípravky s účinnou látkou acetamiprid, napríklad Alphamiprid 20 SP, Gazelle, Kachikoma, AcetGuard, Mospilan 20 SP. Tieto prípravky je možné použiť len po ukončení kvitnutia, aby neohrozili včely a iný opeľujúci hmyz. Aplikujú sa raz za sezónu v dávke 600–1500 l vody/ha.
- Alternatívou sú prípravky na báze lambda-cyhalothrinu, ako Ninja Zeon 5 CS, Karate Zeon 5 CS, Sentinel, Vaztak Pro. Tieto sa môžu aplikovať maximálne dvakrát za vegetačnú sezónu s minimálnym intervalom 7 dní a dávkou 800–1500 l/ha.
„Všetky spomenuté prípravky proti vrtivke orechovej sú určené pre profesionálnych používateľov,“ upozorňuje správa.

Monitorovanie výskytu je kľúčové
Než sa pustíte do postrekov, sledujte početnosť dospelých jedincov na lepových doskách. Na jej základe rozhodnite, či je postrek vôbec potrebný – a ak áno, vyberte prípravok s prihliadnutím na ochrannú dobu pred zberom. Ak máte v záhrade orechu len niekoľko stromov, dôsledná hygiena, kultivácia pôdy a pasce môžu byť rovnako účinné ako chemické zásahy – navyše bez rizika kontaminácie a ohrozenia užitočného hmyzu. Ochranu orechov pred vrtivkou preto vnímajme komplexne a zodpovedne.
