Pandravy chrústa obyčajného sú pôdne škodce, ktoré si bez povšimnutia pochutnávajú na koreňoch rastlín. A to celé roky.
Chrúst obyčajný – známy, no podceňovaný škodca
Chrúst obyčajný (Melolontha melolontha) je pomerne veľký chrobák, dosahuje dĺžku 25 až 30 milimetrov. Dospelé jedince (imága) sa roja koncom apríla a začiatkom mája. Vyhľadávajú predovšetkým okraje listnatých lesov, no neobídu ani záhrady, kde ich možno pozorovať najmä za súmraku. Počas dňa sú neaktívne, ukryté na listoch či konároch stromov. Hoci dospelé chrústy môžu pri premnožení spôsobiť škody žerom na listoch, oveľa väčšie nebezpečenstvo predstavujú ich larvy – pandravy. Tie ostávajú skryté v pôde a ich prítomnosť si všimnete až vtedy, keď rastliny začnú bez zjavnej príčiny chradnúť.

Pandravy pod zemou ničia korene celé roky
Z vajíčok nakladených samičkami do pôdy sa liahnu pandravy s charakteristickým zavalitým telom ohnutým do tvaru písmena C. V dospelosti môžu dosahovať až 65 milimetrov. Počas svojho 3– až 4-ročného vývojového cyklu žijú výhradne v pôde, kde sa živia korienkami rastlín. Pandravy nepohrdnú korienkami tráv, zeleninových priesad, letničiek (aj tých v črepníkoch), jahôd, kríkov ani mladých stromčekov. Nájsť ich môžete aj v starostlivo udržiavanom trávniku. Výskyt chrústa obyčajného je najčastejší v oblastiach do 600 metrov nad morom.

Riešenie, ktoré naozaj funguje – parazitické hlístice
Jednou z najúčinnejších biologických metód ochrany proti pandravám sú parazitické hlístice rodu Heterorhabditis megidis. Tieto mikroskopické živočíchy, veľké približne 0,6 milimetra, sa v pôde aktívne pohybujú a vyhľadávajú larvy chrústov. Po aplikácii hlístic zálievkou na prevlhčený substrát sa dostanú do tela pandráv tráviacou alebo dýchacou sústavou. Do 48 hodín spôsobia ich úhyn. V uhynutých telách pokračujú vo vývoji a rozmnožovaní – jedna samička môže naklásť až 1 500 vajíčok. Z nich sa liahnu nové larvy hlístic, ktoré pokračujú v likvidácii škodcov. Výhodou je, že ide o dlhodobo účinnú ochranu, ktorá si nevyžaduje opakované zásahy v jednej sezóne.

Ako hlístice aplikovať, aby boli účinné?
Aplikácia je jednoduchá – hlístice sa rozmiešajú vo vode a zalejú sa nimi miesta výskytu pandráv. Ideálne je to urobiť pri teplote vzduchu aspoň 12 °C a teplote pôdy medzi 15 až 25 °C. Pred samotnou aplikáciou treba pôdu dôkladne navlhčiť, aby sa hlístice mohli voľne pohybovať. Na jeden štvorcový meter sa odporúča použiť približne 5 000 hlístic v jednom litri vody. Môže sa to zdať veľa, no jedno balenie bežne obsahuje až päť miliónov jedincov, čo vystačí na 10 metrov štvorcových pri použití 10 litrov vody.
Ďalšie možnosti: baktérie ako doplnok
Okrem hlístic existujú aj prípravky na báze baktérií, ktoré dokážu larvy chrústa oslabiť alebo zahubiť. Z dlhodobého hľadiska sa však v praxi osvedčili najmä parazitické hlístice – pre svoju cielenosť, účinnosť a schopnosť množiť sa priamo v pôde.
Pandravy síce nevidieť, ale ich prítomnosť si záhrada pamätá dlho.