Fio bankaFio banka

Predpestovať či priamo vysiať? Uhorky z priesad vám môžu priniesť náskok aj starosti – ak nezvládnete tieto dve veci

Uhorky si väčšina záhradkárov tradične vysieva priamo na hriadky, no čoraz častejšie sa objavuje otázka, či sa oplatí pestovať ich z predpestovaných priesad. Odpoveď znie: áno, ale len vtedy, ak viete, čo robíte.

06.04.2025 14:00
uhorky, priesady, Foto:
debata

Predpestovanie vám môže priniesť skorší zber a pomôcť vyhnúť sa chorobám, no na druhej strane je o niečo náročnejšie a ľahko sa pri ňom dá spraviť chyba, ktorá zmarí celý náskok.

Kedy siať uhorky na priesady

Na predpestovanie uhorkových priesad je ideálny čas zhruba okolo 10. apríla. Je to osvedčený termín, pri ktorom rastliny stihnú vyrásť do správnej veľkosti pred výsadbou na záhon, no zároveň ešte nezačnú degenerovať v črepníku.

Uhorky rastú rýchlo. Od výsevu po výsadbu uplynú približne tri až štyri týždne, počas ktorých si priesada vytvorí dva pravé listy a pevný koreňový bal s bielymi korienkami. Presne v tomto štádiu je pripravená na výsadbu.

Vybrali sme pre vás 8 spoľahlivých nakladačiek

Výborne sa im bude dariť na voľných hriadkach. Sú odolné a spoľahlivo rodia.

Fotogaléria
‘Jitka F1’ je hrubo bradavičnatá a geneticky...
‘Alhambra F1’ je partenokarpická hrubo...
+5‘Karolina F1’ je jemne bradavičnatá odroda s...

Hlavná výhoda: náskok a únik pred plesňou

Najväčším benefitom predpestovania je náskok 2 až 3 týždňov pred rastlinami z priameho výsevu. V praxi to znamená skôr dozrievajúce plody – čo oceníte najmä pri nakladačkách, ktoré možno zavariť ešte predtým, než sa v záhrade naplno rozšíri pleseň uhorková. Tá je častým problémom najmä v teplom a vlhkom lete.

Dve veci, ktoré rozhodujú o úspechu

Aby ste o tento náskok neprišli, musíte mať pod kontrolou dve zásadné veci:

1. Teplota – rozdiel medzi dňom a nocou

Uhorky potrebujú teplo, no nie rovnaké teploty celý deň. V noci im vyhovuje nižšia teplota (okolo 16–18 °C), cez deň zasa 20–24 °C. Ak ich pestujete v byte pri stále vysokej teplote, priesady sa rýchlo vyťahujú – stonky sú dlhé, tenké a slabé. Takéto rastliny sa zle ujímajú na záhone a často zaostávajú v raste.

Pomôcť môže pestovanie v skleníku alebo fóliovníku, kde sa prirodzene striedajú denné a nočné teploty. Ak túto možnosť nemáte, aspoň počas noci vetrajte alebo premiestnite rastliny do chladnejšej miestnosti.

Foto: SHUTTERSTOCK
uhorky, priesady

2. Koreňový bal – nesmiete premeškať správny čas

Uhorky majú citlivý koreňový systém. Ak priesady necháte v malom zakoreňovači príliš dlho, korienky začnú hnednúť a odumierať. Rastlina prestane rásť a ak ju aj vysadíte, musí si znova vytvoriť korene – čo jej trvá aj dva týždne. Medzitým ju v raste dobehnú uhorky z priameho výsevu a výhoda predpestovania sa stratí.

Kontrolujte preto koreňový bal – stačí jemne vybrať priesadu z črepníka a skontrolovať korienky. Ak sú biele a pevné, je najvyšší čas s výsadbou. Ak už začínajú hnednúť, nečakajte – ihneď ich presaďte buď na hriadku, alebo aspoň do väčšieho črepníka, aby ste získali ešte pár dní k dobru.

Foto: Peter Gajdoštin
uhorky, priesady,

Ako správne vysadiť uhorkové priesady

Uhorky sa pri výsadbe vždy sadia „na vodu“ – do jamky nalejte vodu a až potom vložte rastlinu. Následne pôdu zasypte a ešte raz dôkladne polejte. Priesady sadíme na záhon až po pominutí mrazov, teda zvyčajne v druhej polovici mája, ideálne na slnečné a chránené miesto.

Pôda by mala byť ľahká, výživná a dobre prekyprená. Vhodné je aj predchádzajúce vyhnojenie kompostom alebo dobre vyzretým hnojom.

Praktické zhrnutie

Áno, uhorky sa oplatí pestovať z priesad – ale len vtedy, ak zvládnete dve veci:

  • zabezpečíte striedanie dennej a nočnej teploty, aby sa rastliny nevyťahovali,
  • vystihnete správny čas výsadby, kým sú korene biele a zdravé.

Predpestovanie vám prinesie skoršiu úrodu a pomôže vyhnúť sa plesni, no len vtedy, ak sa budete o priesady poctivo starať. Ak nemáte podmienky na reguláciu teploty alebo neviete zabezpečiť výsadbu v pravý čas, radšej siahnite po overenej klasike – priamej sejbe.

Šikovné chuťovky - Uhorkové suši
Video
Zdroj: TV Varecha

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zelenina #uhorky #priesady #predpestovanie zeleniny
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december