Vďaka jemnej chuti, rýchlemu rastu a vysokému obsahu vitamínu C i minerálnych látok patrí medzi obľúbené druhy zeleniny v záhradách aj vyvýšených záhonoch. Aby ste sa však dočkali pekných, šťavnatých buľvičiek, vyhnite sa týmto trom častým chybám.
1. Chyba: pestovanie kalerábu po iných kapustovinách
Hoci kaleráb chutí jemnejšie ako väčšina kapustovitých, stále patrí do tejto skupiny rastlín. Preto ho rovnako ohrozuje vážna choroba – nádorovka kapustová (spôsobená patogénom Plasmodiophora brassicae). Táto choroba napáda korene a spôsobuje ich silné deformácie, ktoré vedú k zlyhaniu rastu alebo až k odumretiu rastlín. Problémom je, že patogén ostáva v pôde aktívny aj niekoľko rokov. Ak pestujete kaleráb tam, kde predtým rástla kapusta, kel, brokolica, reďkovka, horčica či repka, výrazne zvyšujete riziko výskytu choroby. Odporúča sa preto dodržiavať minimálne trojročný (ideálne štvorročný) rotačný cyklus. V prípade, že to nie je možné, pomôže výmena pôdy v záhone – ideálne kompletne.

2. Chyba: praskanie buľvičiek v dôsledku nepravidelnej zálievky
Kaleráb má vysoký podiel vody, a preto potrebuje pravidelnú a dostatočnú zálievku počas celého vegetačného obdobia. Prerušenie zavlažovania, najmä v kombinácii s následným náhlym zavodnením (napr. po búrke), vedie k rýchlemu prísunu vody do buniek a buľvy môžu prasknúť. Tento jav sa často objavuje pri výkyvoch teplôt, keď sa rýchlo mení vlhkosť pôdy. Prasknuté buľvy sú síce jedlé, no častejšie zdrevnatejú a strácajú svoju kvalitu. Ako prevenciu odporúčame vytvoriť na záhone mulčovaciu vrstvu – napríklad zo slamy alebo pokosenej trávy. Tá pomáha udržiavať stabilnú pôdnu vlhkosť a zároveň tlmí výkyvy teplôt pri koreňoch.

3. Chyba: prerastený a zdrevnatený kaleráb
Veľkosť kalerábu často mýli. Mnohí záhradkári čakajú, kým buľvy narastú čo najviac, no kvalita tým trpí. Najchutnejší je kaleráb v mladom štádiu – ideálne vo veľkosti tenisovej loptičky. Vtedy je dužina jemná, šťavnatá a sladkastá. Ak ho necháte prerásť, začne tvrdnúť a stáva sa vláknitým. Výnimku tvoria odrody ‘Superschmelz’ alebo ‘Gigant’, ktoré si zachovávajú jemnosť aj pri väčšej veľkosti. Ani v ich prípade však netreba so zberom príliš otáľať – nadmerne staré rastliny strácajú kvalitu a sú náchylnejšie na choroby.

Praktické odporúčanie
Ak chcete vypestovať chutný a zdravý kaleráb, nezabudnite na pravidelné striedanie plodín, rovnomernú zálievku a včasný zber. Vďaka týmto jednoduchým zásadám získate buľvy výbornej kvality, ktoré ocení celá rodina – či už čerstvé v šaláte, alebo tepelne upravené.