Fio bankaFio banka

Spála jadrovín ničí hrušky a jablone už počas kvitnutia: Čo pomôže záhradkárom, keď chémia nie je dostupná?

Ak ste si na jabloniach alebo hruškách všimli usychajúce konce výhonkov s podozrivým slizovitým výpotkom, môže ísť o závažné bakteriálne ochorenie – spálu jadrovín, odborníkmi označovanú aj ako bakteriálna spála ružovitých.

12.04.2025 06:00
jablká, hrušky, Foto:
debata

Hoci už nie je zaradená medzi karanténne choroby, jej výskyt na Slovensku zostáva nebezpečný, pretože v priaznivých podmienkach dokáže v krátkom čase zlikvidovať celý ovocný sad či školku. Na čo si dať pozor a ako sa proti nej brániť?

vrtivka orechová, orechy, Čítajte viac Vrtivka orechová opäť útočí: ako ochrániť úrodu orechov pred týmto zákerným škodcom? Odborníci z ÚKSÚP-u to vedia

Choroba, ktorá môže spáliť celý sad

Pôvodcom spály jadrovín je baktéria Erwinia amylovora. Do Európy bola zavlečená zo Severnej Ameriky v druhej polovici 20. storočia a odvtedy spôsobila rozsiahle škody v mnohých ovocinárskych oblastiach. Napáda vyše 150 druhov rastlín – medzi nimi sú najcitlivejšie najmä hrušky a jablone, menej často aj duly, mišpule, jarabiny, skalníky, hlohyne či muchovníky. Rozvoj ochorenia podporuje najmä teplé a vlhké počasie počas kvitnutia. Baktéria sa šíri rýchlo – hmyzom, vetrom, dažďom aj peľom. Infekcia preniká cez kvety do pletív, odkiaľ sa šíri ďalej do letorastov, listov, konárov až kmeňa.

Prvé príznaky: spozornieť treba už počas kvitnutia

Podľa signalizačnej správy ÚKSÚP, ktorú pripravil Ing. Maroš Lučaj, sa prvotné prejavy spály objavujú už na kvetoch. Môžete si všimnúť drobné kvapôčky baktériového výpotku v kvetnom kalichu. Práve tie predstavujú hlavný zdroj infekcie, ktorý opeľujúci hmyz šíri do ďalších kvetov. Neskôr kvety vodnatejú, vädnú, černejú a zasychajú – no neopadávajú, zostávajú na strome. Letorasty aj listy hnednú a typicky sa ohýbajú do tvaru pastierskej palice. Zaschnuté pletivá vyzerajú, akoby ich zasiahol oheň – odtiaľ názov ochorenia. Na konároch a kmeni sa objavujú tmavé škvrny s prasklinami, z ktorých vyteká slizovitý glej.

Foto: archív redakcie
spála jadrovín

Pozor na zámeny a rýchlu diagnostiku

Typické príznaky si možno zameniť s poškodením bodruškou hruškovou, ktorá spôsobuje podobné zasychanie výhonkov, ale netvorí glej. Spoľahlivú identifikáciu spály môže potvrdiť len odborné vyšetrenie. Preto pri podozrení kontaktujte príslušného fytoinšpektora ÚKSÚP alebo odborníkov zo Slovenského zväzu záhradkárov.

Prevencia je základ: rezať, likvidovať, dezinfikovať

Keď sa baktéria dostane do pletív rastliny, jej úplné odstránenie je takmer nemožné. Najúčinnejšou ochranou preto zostáva včasná a dôsledná prevencia:

  • Napadnuté konáre alebo celé stromy je potrebné čo najskôr vyrezať a odborne zlikvidovať. Vzhľadom na zákaz spaľovania záhradného odpadu je potrebné rastlinný materiál odovzdať na zberný dvor alebo inak zlikvidovať v súlade s miestnymi predpismi.
  • Náradie a ruky vždy dezinfikujte po každom reze, ideálne denaturovaným liehom alebo benzínalkoholom, aby ste zabránili šíreniu baktérie na ďalšie časti stromu či iné rastliny.
  • Zvážte preventívny chemický postrek, najmä ak sa nachádzate v oblasti s potvrdeným výskytom choroby.
Foto: SHUTTERSTOCK
spála jadrovín

Ochrana v praxi: čo odporúča signalizačná správa

Chemická ochrana je zameraná najmä na obdobie pred a počas kvitnutia. Signalizačná správa ÚKSÚP uvádza niekoľko overených prípravkov pre profesionálne použitie:

  • Aliette 80 WG a Fly – systémové fungicídy s účinnou látkou fosetyl. Aplikujú sa preventívne od začiatku kvitnutia každých 10–14 dní, maximálne trikrát.
  • Luna Care – kombinácia fosetylu a fluopyramu. Na jabloniach sa používa od štádia vyvíjajúceho sa súkvetia (BBCH 51) do začiatku zretia (BBCH 81), u hrušiek obdobne. Interval medzi postrekmi je 7–12 dní podľa infekčného tlaku.
  • Blossom Protect – biologický prípravok s účinnou látkou Aureobasidium pullulans. Aplikácia je založená na predpovedi infekcie, typicky 1–5 postrekov počas kvitnutia. Na stabilizovanie účinku sa odporúča upraviť pH roztoku na 3–4.
  • Serenade Aso – biofungicíd s baktériou Bacillus amyloliquefaciens, vhodný na preventívne ošetrenie od kvitnutia do zretia plodov, až šesť aplikácií za sezónu.
Foto: SHUTTERSTOCK
spála jadrovín

Pozor

Všetky uvedené prípravky sú registrované výhradne pre profesionálnych používateľov, ktorí disponujú osvedčením o odbornej spôsobilosti na používanie prípravkov na ochranu rastlín. Záhradkári bez tohto osvedčenia ich nesmú aplikovať ani si ich zakúpiť. Niektoré prípravky, ako napríklad Aliette 80 WG, sa síce objavujú aj v malospotrebiteľských baleniach a sú registrované na ochranu jadrovín pred hubovými ochoreniami (napríklad fytoplazmózami či koreňovou hnilobou), ich účinnosť proti bakteriálnej spále však nie je oficiálne potvrdená, a preto sa ich použitie na tento konkrétny účel neodporúča bez konzultácie s odborníkom. V prípade výskytu spály v domácej záhrade je preto nevyhnutné:

  • kontaktovať odborníka (napr. regionálneho poradcu Slovenského zväzu záhradkárov alebo fytoinšpektora ÚKSÚP),
  • zamerať sa na dôsledné mechanické odstraňovanie napadnutých častí a dezinfekciu náradia,
  • priebežne sledovať dostupné signalizačné správy a informácie o nových prípravkoch vhodných aj pre neprofesionálne použitie.
jabloň Čítajte viac Tieto škodce zničia púčiky skôr, než rozkvitnú: Prvé ošetrenie jabloní a hrušiek rozhoduje o celej sezóne

Odrody a citlivosť

Niektoré odrody sú na spálu výrazne náchylnejšie. Medzi citlivé patria napríklad: ‘York’, ‘Rome’, ‘Jonathan’, ‘Jonagold’, ‘Idared’, ‘Tydeman's Red’, ‘Gala’, ‘Fuji’, ‘Braeburn’, ‘Lodi’ a ‘Liberty’. Odrody zo skupiny ‘Delicious’ sú považované za odolnejšie, pokiaľ nedôjde k mechanickému poškodeniu alebo oslabeniu stromu.

Záverečné odporúčanie

Spála jadrovín je rýchlo sa šíriace a ťažko liečiteľné ochorenie, ktoré môže zničiť celé sady aj mladé výsadby. Kľúčom k jej zvládnutiu je dôkladná prevencia, včasná diagnostika a správne načasovaná ochrana. Priebežne sledujte výstrahy odborných inštitúcií, ako je ÚKSÚP, a pri najmenšom podozrení konajte okamžite.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #hruška #jabloň #choroby a škodce
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december