Podľa aktuálnych údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) z 13. apríla 2025 zasahuje výrazné až extrémne sucho približne jednu tretinu územia Slovenska. Normálne vlahové podmienky sú evidované len na jednom percente plochy krajiny, pričom nadbytok vlahy nie je zaznamenaný nikde.

Regionálne rozdiely a indexy sucha
V povrchovej vrstve pôdy je situácia najkritickejšia na západnom Slovensku, v stredných oblastiach a na severovýchode. V hlbšej vrstve pôdy je extrémne sucho najmä na Orave, Považí, hornej Nitre a lokálne aj na Záhorí.
Monitoring sucha využíva tri indexy:
- SPEI (Standardized Precipitation Evapotranspiration Index): Veľmi suché podmienky sú v Žiline, Kamanovej a Žiari nad Hronom.
- SPI (Standardized Precipitation Index): Veľmi suché podmienky sú v Čadci a Žiari nad Hronom.
- CMI (Crop Moisture Index): Na všetkých monitorovaných staniciach sú normálne vlahové podmienky.
Zrážky a výpar
Za uplynulý týždeň spadlo najviac zrážok v Medzilaborciach (18 mm), Oravskej Lesnej (14 mm) a Podolínci (9 mm). Bez zrážok bolo v Bratislave, Jaslovských Bohuniciach, Žihárci, Piešťanoch, Veľkých Lovciach, Mochovciach, Hurbanove a Dudinciach. Úhrn zrážok do 0,5 mm bol aj v Trenčíne, Senici, Kamanovej, Prievidzi, Sliači, Nitre a Košiciach. Najvyšší týždenný výpar bol zaznamenaný v Hurbanove a Nitre (okolo 24 mm), najnižší v Oravskej Lesnej (12 mm) a Čadci (13 mm). V percentách normálu (1991–2020) bol výpar od 90 percent v Milhostove-Trebišove do 136 percent v Kamanovej.
Bilancia zrážok
Deficit zrážok za posledných 90 dní je najvyšší v Oravskej Lesnej (-176 mm), Čadci (-84 mm) a Žiline (-67 mm). Nadbytok zrážok je evidovaný len v Košiciach, Švedlári, Boľkovciach-Lučenci a Prešove.

Prognóza do 20. apríla 2025
Nasledujúci týždeň sa očakáva oblačné počasie s prehánkami a dažďom, prevažne na strednom Slovensku. V stredu a vo štvrtok sa oteplí, očakáva sa prvý letný deň tohto roku. V piatok by sa mali vyskytnúť ďalšie zrážky, najviac na západe. V priebehu víkendu zrážky ustanú. Indexy sucha by mali na západnom a strednom Slovensku mierne stúpať, na východnom Slovensku sa neočakávajú výrazné zmeny. Aktuálna situácia si vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä v poľnohospodárstve a lesníctve, kde môže nedostatok vlahy negatívne ovplyvniť vegetačné obdobie. SHMÚ odporúča sledovať aktuálne výstrahy a predpovede počasia na ich oficiálnych kanáloch.