Niektoré druhy zeleniny, byliniek a kvetov si navzájom prospievajú – podporujú rast, zlepšujú chuť, zadržiavajú vlhkosť v pôde alebo odpudzujú škodcov. A práve uhorky patria medzi tie druhy, ktoré zo správne zvolených susedov výrazne profitujú. Tu je deväť osvedčených rastlín, ktoré sa oplatí vysadiť k uhorkám.
Kapucínka: návnada pre škodce
Kapucínka nie je väčšine záhradkárov neznáma. Svojím farebným vzhľadom a rýchlym rastom púta pozornosť, no v záhrade má aj dôležitejšiu funkciu – slúži ako návnadová rastlina. Vošky, molice či skošky často zaútočia na kapucínku namiesto uhoriek, čím ju chránia pred poškodením. Vysádzajte ju v blízkosti hriadok ako prvú obrannú líniu.

Aksamietnica: aromatický strážca pôdy
Aksamietnica vylučuje látky, ktoré odpudzujú pôdnych škodcov, najmä háďatká. Okrem toho láka opeľovače a jej vôňa mätie niektoré druhy hmyzu. Je to jedna z najspoľahlivejších sprievodných rastlín k uhorkám – a ako bonus dodá zhriadke výraznú farbu.
Reďkovka: pasca pre hladných útočníkov
Reďkovka, podobne ako kapucínka, funguje ako návnadová rastlina. Odvádza pozornosť škodcov, ako sú skočky či niektoré húsenice, od mladých uhoriek. Navyše má podobné nároky na pôdu aj zálievku, takže ich možno pestovať spoločne bez obáv z konkurencie.
Reďkovka je bohatým zdrojom kyseliny listovej, selénu, nezanedbateľné je aj množstvo vitamínu C a z minerálnych látok hlavne vápnika, fosforu a železa. Je to nízko kalorická zelenina, obsahuje málo tuku a výborne sa hodí pri redukčnej diéte.
Kôpor: priláka užitočných pomocníkov
Kvitnúci kôpor je magnetom pre lienky, parazitické osičky a ďalšie predátorské druhy hmyzu, ktoré sa živia voškami a larvami škodcov. Jeho prítomnosť zvyšuje biologickú rozmanitosť v záhrade a podporuje prirodzenú rovnováhu.

Bazalka: odpudzuje komáre a zlepšuje chuť
Bazalka nie je len kuchynská bylina – pri uhorkách má svoje miesto aj v záhrade. Jej aróma odpudzuje komáre a niektoré druhy múch. Zároveň sa uvádza, že jej prítomnosť môže zvýrazniť chuť uhoriek, ak rastú v blízkom kontakte.

Fazuľa: dusík v pôde ako darček
Fazuľa ako strukovina viaže vzdušný dusík pomocou koreňových baktérií a obohacuje tak pôdu pre susedné rastliny. Uhorky ako náročnejšie plodiny z tohto prirodzeného obohatenia výrazne profitujú – výsledkom je bujnejší rast a vyššia úroda.

Šalát hlávkový : živá nástielka, ktorá šetrí vlahu
Šalát vytvára nízky porast a výborne kryje pôdu. Vďaka tomu pomáha udržiavať pôdnu vlhkosť, znižuje výpar a obmedzuje rast burín. V letných horúčavách tak uhorkám uľahčuje život a zároveň znižuje potrebu zálievky.

Slnečnica: prírodná opora a magnet na opeľovače
Vysoká, pevná slnečnica môže v záhrade poslúžiť ako opora pre uhorky, ktoré sa po nej budú šplhať. Ak je jej stonka príliš slabá, pomôže jednoduchý kolík. Okrem toho slnečnice priťahujú včely a iný opeľujúci hmyz, čím zvyšujú šance na bohatú úrodu.

Pamajorán: aróma, ktorú škodce neznášajú
Pamajorán má výraznú vôňu, ktorá odpudzuje mnohých škodcov vrátane vošiek a roztočcov. Môžete ho vysadiť ako živý obranný pás pozdĺž hriadky. Je to nenáročná trvalka, ktorá nevyžaduje veľa starostlivosti.

Uhorky nie sú v záhrade nikdy samy
Ak chcete z uhorkovej hriadky vyťažiť maximum, nespoliehajte sa len na hnojivo a vodu. Zmiešaná výsadba je spôsob, ako vytvoriť samoregulačný ekosystém. Tieto rastliny predstavujú len základ – v záhrade môžete experimentovať aj s ďalšími druhmi. Dôležité je pozorovať a prispôsobovať sa potrebám vlastnej pôdy a podmienkam pestovania.
