Tajomstvo spočíva v správnom výbere stanovišťa, načasovaní výsadby, výžive a starostlivosti počas celej sezóny. O konkrétne tipy sme požiadali Petra Gajdoština – odborníka na semenárstvo a dlhoročného pestovateľa, ktorého poznajú čitatelia najmä vďaka rajčinám a čili papričkám. Tentoraz sa zameriame na klasickú papriku.
1. S výsadbou počkajte do druhej polovice mája
Aj keď jar býva v posledných rokoch teplotne nadpriemerná, neponáhľajte sa. Ideálny čas na výsadbu paprík je až po 15. máji, keď pominie riziko mrazov. Rastliny vysádzajte na slnečné, pred vetrom chránené miesto s výhrevnou pôdou. Chlad a prievan rast paprík výrazne spomaľujú.

2. Doprajte im pôdu plnú živín
Papriky milujú humóznu, kyprú pôdu bohatú na živiny. Pred výsadbou je vhodné hriadku pohnojiť komplexným hnojivom obsahujúcim aj mikroprvky. Odporúčaný pomer živín je približne 1,2 dielu dusíka (N) : 1 diel fosforu (P₂O₅) : 1,4 dielu draslíka (K₂O). Dôležité je aj vyrovnané pH, ideálne v neutrálnom rozmedzí.
3. Nastielanie pomáha – proti burinám aj na teplotu pôdy
Papriky veľmi dobre reagujú na zakrytie pôdy. Čierna netkaná textília obmedzí rast burín, udrží teplo a pomôže pôde rýchlejšie sa prehriať. Alternatívou je aj tenká vrstva pokosenej trávy, pokiaľ trávnik nebol ošetrený herbicídmi. Nastielanie zároveň šetrí vodu a znižuje riziko pôdnej erózie.

4. Myslite na oporu – výhonky sa ľahko vylamujú
Rastliny papriky majú tzv. dichotomické vetvenie, a ak sú bohato obsypané plodmi, ľahko sa lámu. Preto sa oplatí sadiť ich do riadkov, medzi ktoré môžete zapichnúť kolíky. Výhonky potom postupne vyväzujte, čím predídete poškodeniu rastlín počas zrenia úrody.

5. Pravidelne plejte a opatrne okopávajte
Buriny konkurujú paprikev čerpaní živín a vytvárajú vlhké prostredie náchylné na choroby. Hriadku preto udržiavajte v čistote. Pri okopávaní však dávajte pozor – paprika má plytký koreňový systém, a pri hlbšom zásahu môžete rastlinu poškodiť. Vyhýbajte sa tiež šliapaniu po pôde v koreňovej zóne, aby ste ju neudusili.
6. Zálievka musí byť pravidelná, ale nie nadmerná
Počas celej vegetácie majú papriky vysoké nároky na vodu. Neznamená to však neustále zalievanie. Medzi jednotlivými dávkami nechajte pôdu mierne preschnúť, aby korene neudusili a nezačali hniť. Na ťažkých pôdach a pod netkanou textíliou sledujte stav pôdy – prílišné premočenie je rovnako škodlivé ako sucho.

Ak paprikám vytvoríte priaznivé podmienky hneď od začiatku a budete ich dôsledne ošetrovať počas sezóny, odvďačia sa vám bohatou úrodou. Každý z vyššie uvedených krokov má svoj význam a v kombinácii môžu aj v bežnej záhrade priniesť výsledky ako z výstavnej expozície. Nezabúdajte: aj silná priesada potrebuje správne zaobchádzanie, aby sa stala základom kvalitnej úrody.