Vistéria (Wisteria) patrí medzi najobľúbenejšie dreviny do okrasných záhrad. Ide o mohutný, drevnatejúci popínavý ker z čeľade bôbovitých (Fabaceae), ktorý sa vinie do výšky až osem metrov. Charakteristické sú pre ňu perovito zložené listy a dlhé, previsnuté strapce kvetov – modrofialových, ružových alebo bielych – ktoré sa objavujú v máji a môžu dosahovať dĺžku až 50 cm. Vistéria kvitne na krátkych výhonkoch vyrastajúcich zo staršieho dreva.

Rastliny vypestované zo semien si na svoje prvé kvitnutie často počkajú 7 až 8 rokov. Naopak, jedince množené odrezkami alebo štepené z už kvitnúcich materských rastlín rozkvitajú skôr a bývajú celkovo spoľahlivejšie. Hoci ide o mrazuvzdornú drevinu, vistériám vyhovuje teplé a slnečné stanovište chránené pred vetrom. Pôda by nemala byť príliš bohatá na dusík – ten podporuje rast zelenej nadzemnej hmoty na úkor kvetov.
Pozor treba dať aj na silu rastu. Drevo vistérií je tvrdé a pevné – dokáže zdeformovať odkvapy, rúry či dokonca zábradlia. Preto je nevyhnutná stabilná opora: robustná pergola, múrik, kovový oblúk alebo pevný plot. Vistériu možno pestovať aj ako tvarovaný stromček (vysokokmenný tvar) alebo ju viesť ako kordón po stene.
Pravidelný rez = bohaté kvitnutie
Aby vistéria každoročne kvitla, potrebuje rez dvakrát do roka: letný a zimný. Tento tzv. udržiavací rez má dva ciele – udržať rast pod kontrolou a podporiť tvorbu kvetonosných výhonkov.
Letný rez:
Dva mesiace po odkvitnutí (zvyčajne koncom júla) skráťte všetky bočné výhonky, ktoré vyrástli z hlavných vetiev, na dĺžku 30 až 50 cm. Ak sa po tomto zásahu ešte objavia nové výhonky, vylomte ich ešte predtým, než zdrevnatejú. Takto rastlinu „spomalíte“ a súčasne podporíte tvorbu pukov.
Zimný rez:
V zime (január až február) sa tie isté výhonky ešte raz skráti na 2 až 3 očká. Práve pri ich báze sa nachádzajú kvetné puky – sú nápadne väčšie a guľatejšie ako listové, takže ich ľahko rozlíšite. Pravidelným opakovaním týchto dvoch rezov sa na výhonkoch vytvoria charakteristické zhrubnuté „hlavičky“, z ktorých každý rok vyrastajú kvety.
Ak s pribúdajúcimi rokmi pozorujete, že kvitnutie slabne, odstráňte najstaršie „hlavy“ aj s časťou vetvy a nahraďte ich mladými výhonkami.
Kedy a ako na zmladenie?
Vistériám pravidelný rez zabezpečí dlhú životnosť – zmladzovací rez teda nebýva potrebný. No ak rastlina dlhé roky nebola strihaná a nadobudla obrovské rozmery, možno ju zmladiť postupne – počas niekoľkých rokov. Každý rok odstráňte len jednu z hlavných vetiev a na jej miesto naveďte nový, vhodný výhonok.
V prípade úplného zanedbania môžete rastlinu zrezať radikálne – až na výšku jedného metra. Tento zásah je však vhodný len v extrémnych prípadoch, keď je potrebné korunu vybudovať nanovo.
Výchovný rez mladých rastlín: základ budúceho tvaru
Pri mladých rastlinách sa najskôr sústreďte na výchovný rez, ktorého cieľom je vytvoriť základný tvar – teda opornú kostru, z ktorej budú v nasledujúcich rokoch vyrastať kvitnúce výhonky.
Dôležité upozornenie pri štepených rastlinách: odstraňujte všetky výhonky, ktoré vyrastajú z pôdy. Ide o výhonky podpníka, ktoré môžu prerásť ušľachtilú časť.
Ak pestujete vistériu pri pergole alebo oblúku, zvoľte 2 až 3 najsilnejšie výhony, ktoré pripevníte k opore. Ak sa začnú okolo nej ovíjať, odviniete ich a opäť pevne pripevníte – len tak si udržíte poriadok. Každý rok v lete alebo v zime hlavné výhony skráťte približne na meter, čím podporíte tvorbu bočných výhonkov. Tie následne režte podľa schémy letného a zimného rezu.

Vistéria pri stene: krok za krokom
Chcete viesť vistériu popri stene? Postupujte podľa tejto schémy:
Prvý rok (leto):
Mladú rastlinu zrežte na výšku 70 – 90 cm nad silným očkom. Odstráňte všetky bočné výhonky a hlavný výhonok pripevnite k opore. Z nových výhonkov nechajte len dva a veďte ich do strán v 45-stupňovom uhle. Ich bočné výhonky skráťte na 10 – 15 cm.
Druhý rok (zima):
Hlavný výhonok skráťte o ďalších 70 – 80 cm nad posledným rozvetvením. Bočné vetvy skráťte o tretinu a vyväzujte ich smerom nadol.
Tretí rok (leto):
Hlavný výhonok znovu skráťte a vytvorte ďalší pár bočných vetiev. Ich rozvetvenie opäť skracujte na 15 cm a odstráňte všetky zbytočné a nevhodne vyrastajúce výhonky.
Takto pokračujte, kým nevyplníte celú požadovanú plochu.

Na čo si dať pozor pri reze vistérie?
Správny rez vistérie nie je zložitý, no drobné chyby môžu pripraviť rastlinu o kvety.
- Často sa napríklad stáva, že sa výhonky skrátia málo alebo vôbec – a rastlina potom celý rok investuje silu do dlhých šľahúňov namiesto pukov.
- Rovnako častá je zámena kvetných a listových pukov – kvetné sú guľatejšie a výraznejšie, preto ich v zime neodstraňujte.
- Pri mladých rastlinách zas záhradkári zvyknú ponechať príliš veľa výhonkov – výsledkom je chaotický rast bez opory a neskôr neovládateľné prepletanie.
- Dôležité je tiež sledovať podpník pri štepených exemplároch – ak sa z pôdy derú výhonky, pravdepodobne ide o divé výmladky, ktoré treba okamžite odstrániť.
Vistéria odpúšťa veľa, ale pravidelnosť, poriadok a trpezlivosť sú pre krásne kvitnutie nevyhnutné.
