Záhradkári, zbystrite pozornosť! Toto je 7 najčastejších chýb pri výsadbe a pestovaní rajčín – ste si istí, že ich nerobíte aj vy?

Rajčiaky patria medzi najobľúbenejšiu zeleninu na hriadke, no pri ich výsadbe sa opakujú tie isté chyby. Výsledkom sú slabé rastliny, menej plodov alebo ich strata v dôsledku chorôb. Tu je 7 najčastejších prešľapov, ktoré robia aj skúsení záhradkári.

20.05.2025 06:00
rajčiny Foto:
debata
Ako si hravo poradiť s výsadbou rajčín?
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

1. Sadenie nepripravených priesad

Zdravá priesada rajčiaka má mať päť až sedem pravých listov, byť pevná a kompaktná. Najčastejší problém rastlín pestovaných na okennom parapete sú slabé, vytiahnuté stonky a spálenie listov po vysadení na hriadky. Jarné slnko vie byť naozaj ostré, preto treba priesady (a nielen rajčín) aspoň 7 až 10 dní pred plánovanou výsadbou otužovať. Cez deň ich vynášajte na chránené miesto a postupne ich privykajte aj na slnko. Na noc ich prvé dni ešte schovajte dovnútra, aby sa nepodchladili, alebo dokonca nezmrzli.

Listy poškodené slnkom po tom, čo rajčinová... Foto: SHUTTERSTOCK
rajčina, rajčiny, priesady, poškodenie slnkom, úpal, listy Listy poškodené slnkom po tom, čo rajčinová priesada nebola pred vysadením na hriadku správne otužená.

2. Výsadba pred koncom jarných mrazov

Rajčiaky sú citlivé na chlad. Jediný prízemný mráz vám môže zničiť celú hriadku. S výsadbou sa preto neponáhľajte. Platí, že je lepšie vysadiť o týždeň neskôr než deň pred posledným mrazíkom. Bezpečný čas na výsadbu býva po 15. máji, ale rozhoduje aktuálny priebeh počasia. Pred týmto dátumom sa to však málokedy naozaj oplatí.

paprika, zber, muž, Čítajte viac Paprika ako z učebnice: Tieto rady vám zaistia bohatú úrodu bez sklamania – aj mimo skleníka

3. Nesprávne stanovište

Rajčiaky potrebujú kvalitné stanovište s hlinitou alebo hlinito-piesočnatou pôdou bohatou na humus. Sú plodinou prvej trate – môžete ich vysádzať do pôdy obohatenej dobre rozloženým kompostom alebo maštaľným hnojom. Nikdy ich však nedávajte na hriadku, kde ste minulý rok pestovali zemiaky, rajčiaky alebo baklažány. Ideálny návrat na rovnaké miesto je po štyroch rokoch.

Kvalitná rajčinová priesada má 5 až 7 zdravých... Foto: SHUTTERSTOCK
rajčina, priesada Kvalitná rajčinová priesada má 5 až 7 zdravých pravých listov. Stonka je pevná a celá rastlina kompaktná. Korene sú zdravé a koreňový bal držia pohromade.

4. Podcenený výsadbový spon

Pri sadení platí: nechajte rastlinám priestor. Všeobecne sa odporúčajú tri až štyri rastliny na štvorcový meter. Spon prispôsobte typu opory – pri kolíkoch alebo konštrukciách je vhodný odstup 60 až 70 cm medzi jednotlivými rastlinami. Príliš hustý porast zvyšuje riziko plesní a komplikuje zber.

Pleseň zemiaková sa na rajčiakoch začína... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
rajčina, pleseň zemiaková Pleseň zemiaková sa na rajčiakoch začína prejavovať od listov. Postupne prechádza na plody aj stonky a celá rastlina usychá.

5. Nesprávna technika a málo vody

Rajčiaky saďte doslova „na vodu“. Vykopte jamku, ideálne hlbšiu, rastlinu vložte a zahrňte ju do dvoch tretín výšky zeminou. Jamku naplňte vodou a nechajte vsiaknuť, následne zalejte ešte raz. Po vsiaknutí prisypte suchou zeminou. Minimálne týždeň už nezalievajte. Ak máte prerastené priesady, zasaďte ich šikmo alebo hlbšie – rajčiaky ľahko vytvárajú adventívne korene aj zo stonky.

Ak máte príliš vytiahnuté (prerastené)... Foto: ChatGPT / DALL·E
rajčiny, rajčina, rajčiak, priesada, Ak máte príliš vytiahnuté (prerastené) rajčiakové priesady, nebojte sa zasadiť ich mierne šikmo (hlbšie) a zahrnúť aj časť stonky zeminou. Zvyšok rastliny vyviažte k opore.

6. Slabá alebo žiadna opora

Najčastejšie pestované, teda kolíkové rajčiaky potrebujú stabilnú oporu, najmä ak očakávate bohatú úrodu. Špirály sú síce praktické, ale často nestabilné. Oveľa spoľahlivejšia je konštrukcia z kovových oblúkov alebo klasických tyčí. Rastliny sa potom ľahšie ošetrujú a nepoliehajú ani pri silnom vetre.

rajčiny, vyväzovanie, uväzovanie k opore, ruky, Čítajte viac Porovnali sme najčastejšie používané opory pre rajčiny: Ktoré sú najlepšie a môže hrdza rastlinám uškodiť?

7. Príliš zahustené rastliny

Kolíkové rajčiaky vytvárajú bočné výhonky – zálistky – ktoré je potrebné pravidelne odstraňovať. Ak ich nevylamujete, rastlina sa rozkošatí, zníži sa výnos a zvýši riziko chorôb. Výhonky vylamujte rukou, kým sú ešte krehké (veľkosť 5–10 cm). Nožnicami alebo nožom sa zvyšuje riziko prenosu viróz medzi rastlinami.

Ako rajčiakom správne vylamovať bočné výhonky?
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #paprika #priesady
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december