Desivý tvor s výrastkami – zázrak proti voškám, či nočná mora pre biodiverzitu? Tento hmyz rozdeľuje záhradkárov aj vedcov

Na prvý pohľad vyzerá skôr ako miniatúrny netvor z cudzej planéty než ako užitočný tvor v záhrade. Larva s oranžovo-čiernym sfarbením a nápadnými výrastkami však patrí medzi najžravejších prirodzených nepriateľov vošiek.

21.05.2025 14:00
lienka východná, larva, ázijská Foto:
debata

Mnohých prekvapí, že z nej vyrastie lienka. Pravdepodobne nie naša pôvodná lienka sedembodková, no jej o čosi agresívnejšia a žravejšia príbuzná lienka východná (Harmonia axyridis), známa ako ázijská.

Kukla lienky sa môže hýbať.
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Neúnavný lovec škodcov

Ázijská lienka sa v posledných rokoch čoraz častejšie objavuje aj v slovenských záhradách. Jej larvy i dospelé jedince sú extrémne žravé – denne môžu zožrať desiatky vošiek, čím výrazne pomáhajú obmedzovať chemickú ochranu rastlín. Práve preto bol tento druh opakovane cielene vypúšťaný v rámci biologickej ochrany v rôznych častiach sveta. Na rozdiel od našej pôvodnej lienky sedembodkovej (Coccinella septempunctata) je agresívnejšia a lepšie sa prispôsobuje rôznym prostrediam. Práve táto schopnosť sa však stala aj dôvodom na obavy.

Foto: SHUTTERSTOCK
lienka východná, larva, ázijská

Kontroverzný hosť z Ázie

Pôvodne bola Harmonia axyridis dovezená z východnej Ázie ako biologický pomocník. Prvý známy pokus o jej nasadenie sa odohral v USA už v roku 1916. Spočiatku sa nedokázala v krajine trvalo udomácniť – to sa zmenilo až v 80. rokoch 20. storočia, keď sa v Louisiane vytvorila prvá samostatne sa šíriaca populácia.

Podobný vývoj nastal aj v Európe. Hoci bola lienka zavádzaná do viacerých krajín už od 60. rokov (napr. Ukrajina, Francúzsko, Španielsko, Švajčiarsko), žiadna z introdukovaných populácií neprežila dlhodobo. Až kombinácia umelého nasadenia v Holandsku a náhodného zavlečenia zo Severnej Ameriky viedla ku geneticky silnej populácii, ktorá sa rozšírila prakticky po celom kontinente.

Lienka či chameleón? Tento tvor má desiatky podôb

Lienka východná je druh s veľmi polymorfným (rôznorodým) sfarbením kroviek. V európskych inváznych populáciách prevláda svetlá forma succinea s rôznym množstvo bodiek v závislosti od podmienok prostredia. U nás rovnako ako v Českej republike tvorí asi 88 percent jedincov. Dospelé lienky inváznej populácie majú dôležitý rozpoznávací znak – priečnu lištu na zadnej časti kroviek. Okrem toho, že jednotlivé farebné formy inváznej populácie sa medzi sebou pomerne jednoducho krížia, jedince niektorých foriem vytvárajú ďalšie farebné formy podľa teploty prostredia v čase, keď sa v kukle vyvíja dospelý chrobák.

Fotogaléria
+3

Pomocník aj narušiteľ rovnováhy

Invázna sila lienky východnej je dnes už dobre zdokumentovaná. V niektorých lokalitách sa stáva problémom – vytláča pôvodné druhy lienok, konkurujúc im v potrave aj v hniezdnych lokalitách. Dokáže prežiť v rôznych klimatických podmienkach, živiť sa nielen voškami, ale v prípade nedostatku koristi aj larvami iných druhov či dokonca zrelými plodmi (napr. viniča). Niektorí odborníci ju preto považujú za hrozbu pre biodiverzitu. V domácnostiach môže byť nepríjemná najmä na jeseň, keď si hľadá úkryt na prezimovanie a hromadne zalieza do budov.

grmaník slivkový Čítajte viac Tohtoročná jar slivkám nepraje. Aj tie vaše vyzerajú čudne? Na vine je zákerná huba, ktorá útočí už počas kvitnutia

Čo s ňou v záhrade?

Pre záhradkárov zostáva azda najväčšou dilemou otázka: tolerovať alebo nie? Odpoveď nie je jednoznačná. Na jednej strane je ázijská lienka účinný biologický regulátor vošiek a iných škodcov, na druhej strane jej premnoženie môže ohroziť stabilitu pôvodných populácií.

Pre ekologické záhrady môže byť vítaným pomocníkom, ak sa jej výskyt monitoruje a ak sa zámerne nepodporuje ďalšie šírenie. Odporúča sa podporovať v záhrade aj pôvodné druhy lienok (napr. vhodnými rastlinami ako kôpor, fenikel, nechtík), ktoré sú menej expanzívne, no stále účinné.

Vajíčka lienok možno nájsť na spodej strane... Foto: SHUTTERSTOCK
lienka východná, vajíčka, ázijská Vajíčka lienok možno nájsť na spodej strane listov,

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #lienka #choroby a škodce #ochrana proti škodcom #invázny škodca
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december