Nová štúdia publikovaná v prestížnom časopise Nature Ecology & Evolution ukazuje, že ich ekonomický dopad v období rokov 1960 až 2022 presiahol 2,2 bilióna amerických dolárov – čo je 17-krát viac, než predchádzajúce odhady, informovala v pondelok agentúra AFP, píše TASR.
Za alarmujúcimi číslami stojí medzinárodný tím výskumníkov, ktorý sa zameral na lepšie zdokumentované invázne druhy v rôznych krajinách a ich ekonomické dôsledky. „Rastliny sú skupinou s najväčšími ekonomickými škodami, či už z hľadiska priamych škôd, alebo nákladov na ich kontrolu,“ uviedol jeden z vedúcich projektu Ismael Soto z Juhočeskej univerzity.
Problém, ktorý rastie s klimatickou krízou
Invázne druhy – od ťažko likvidovateľných rastlín až po komáre – prispievajú k šíreniu infekčných chorôb a ohrozujú pôvodné ekosystémy. Ich rozmach je úzko spätý s globálnym otepľovaním, urbanizáciou a globalizáciou obchodu. Štúdia upozorňuje, že najviac zasiahnuté sú mestské pobrežné oblasti, najmä v Európe, východnej Číne a v Spojených štátoch. Práve tu sa ekonomické straty z invázií najviac kumulujú.
Živočíchy útočia na úrodu aj zdravie
Zatiaľ čo rastliny spôsobujú vysoké náklady najmä pri ich odstraňovaní a regulácii, živočíchy predstavujú akútne riziko pre poľnohospodársku produkciu a verejné zdravie. Komáre prenášajúce dengue a maláriu sa v dôsledku klimatických zmien čoraz viac šíria aj do nových oblastí.
Ročné škody v stovkách miliárd dolárov
Podľa Medzivládnej platformy pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) dosahujú škody a náklady spojené s inváznymi druhmi globálne viac než 400 miliárd dolárov ročne. Výsledky novej štúdie tak len potvrdzujú, že nejde o marginálny ekologický problém, ale o globálnu krízu s vážnymi hospodárskymi dôsledkami.

Aj Slovensko má svojich „votrelcov“
Aj keď sa v médiách často skloňuje komár tigrovaný či sršeň ázijský ako invázny živočích, u nás predstavujú najväčšiu a najrozšírenejšiu hrozbu nepôvodné rastliny. Tie sa často do krajiny dostali zámerne – ako okrasné, technické či krmovinové druhy – no vymkli sa spod kontroly.
Niektoré tvoria nepriechodné porasty, ničia brehy vodných tokov, šíria alergény, zaberajú priestor úžitkovým rastlinám, alebo sa nedajú zlikvidovať bežnými postupmi. Slovenská legislatíva preto zakazuje ich úmyselné šírenie, výsadbu a predaj – a v prípade ich výskytu na pozemku má vlastník povinnosť zabezpečiť odstránenie.

Čo hovorí slovenská legislatíva?
V Slovenskej republike upravuje problematiku inváznych rastlín najmä zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny a nariadenie vlády SR č. 449/2019 Z. z. Zoznam konkrétnych druhov a povinnosti vlastníkov pozemkov ustanovuje vyhláška MŽP SR č. 450/2019 Z. z.
Tieto druhy sú zaradené v prílohe č. 1 k nariadeniu vlády SR č. 449/2019 Z. z., ktoré stanovuje zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Slovenskej republiky. Podľa vyhlášky MŽP SR č. 450/2019 Z. z. sú vlastníci alebo užívatelia pozemkov povinní zabezpečiť zamedzenie ich šírenia a odstránenie, pričom vyhláška tiež ustanovuje podrobné podmienky a spôsoby odstraňovania týchto rastlín.
Invázne rastliny nie sú len „prerastený burinný problém“. Predstavujú ekologickú aj ekonomickú hrozbu, ktorá si vyžaduje rýchly zásah. Včasné rozpoznanie a likvidácia môžu zabrániť šíreniu a ušetriť množstvo nákladov – najmä ak ide o pozemky, ktoré susedia s chránenými územiami, vodnými tokmi alebo poľnohospodárskou pôdou.

Zoznam inváznych nepôvodných rastlín podľa zákona
Bylinné druhy
- Ambrózia palinolistá (Ambrosia artemisiifolia)
- Boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum)
- Boľševník perzský (Heracleum persicum)
- Boľševník Sosnovského (Heracleum sosnowskyi)
- Netýkavka žliazkatá (Impatiens glandulifera)
- Pohánkovec český (Fallopia x bohemica)
- Pohánkovec japonský (Fallopia japonica)
- Pohánkovec sachalínsky (Fallopia sachalinensis)
- Zlatobyľ kanadská (Solidago canadensis)
- Zlatobyľ obrovská (Solidago gigantea)
Dreviny
- Beztvarec krovitý (Amorpha fruticosa)
- Javorovec jaseňolistý (Negundo aceroides)
- Kustovnica cudzia (Lycium barbarum)
Čo robiť, ak objavíte invázny druh?
- Nahláste výskyt – napr. prostredníctvom invazne.sk alebo okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie.
- Nešírte ďalej – nepremiestňujte rastlinu ani jej zvyšky.
- Odstraňujte opatrne – podľa odporúčaných metód z vyhlášky (kosenie pred kvitnutím, mechanické vykopanie, kontrolovaný zber).
Nesplnenie zákonných povinností môže viesť nielen k finančným sankciám, ale aj k ďalším právnym dôsledkom. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať svoje pozemky a v prípade výskytu inváznych druhov bezodkladne konať v súlade s platnou legislatívou.
