V Bojniciach zachránili vtáky opradené mýtmi, no odborníci varujú: najskôr je lepšie pár dní pozorovať, než hneď pomáhať

Národná zoologická záhrada Bojnice prijala do svojej rehabilitačnej stanice dve sovie mláďatá.

29.05.2025 19:00
myšiarka ušatá Foto:
debata

Ide o myšiarku ušatú a sovu lesnú, ktoré plánuje po zotavení vypustiť späť do voľnej prírody. ZOO o tom informovala na sociálnej sieti.

„Malú myšiarku ušatú priniesol pán, ktorý ju našiel pred domom. Mláďa bolo v dobrej kondícii a nemalo žiadne zranenia. V takýchto prípadoch vždy radíme počkať aj dva dni a pozorovať mláďa, či k nemu rodičia neprídu. Prípadne je možné ho vyložiť na strom. Ak sa rodičia neukážu, odporúčame kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR,“ uviedla zoo. Zoo zároveň dodala, že myšiarka sa má dobre a plánuje jej návrat do prírody. O niečo zložitejší je prípad druhého mláďaťa. „Mláďa sovy lesnej našiel pán v bojnickej mestskej časti Dubnica. Predpokladáme, že utrpelo náraz, pretože malo poškodený zobák a pravé oko. Mláďa sa zotavuje a pokiaľ to jeho zdravotný stav dovolí, vrátime ho do prírody,“ dodala zoo.

Nezvyčajný vzhľad, mimoriadne schopnosti

Sovy sú živočíchy opradené množstvom mýtov, ktoré často vedú k nesprávnym reakciám ľudí – ako napríklad k unáhlenému odneseniu mláďaťa, ktoré by sa pritom mohlo vrátiť k rodičom. Vo všeobecnosti totiž platí, že mladé sovy bývajú pri vyletení z hniezda ešte nešikovné a istý čas trávia na zemi alebo v nízkych konároch, kým sa plne osamostatnia. Rodičia ich však stále sledujú a dokrmujú.

Tieto dravce sú prispôsobené na nočný alebo súmrakový život – ich vynikajúci sluch im umožňuje zachytiť aj tiché šuchnutie myši v lístí. Pomáha im pritom špeciálne usporiadané perie na hlave, ktoré zvuk zosilňuje a usmerňuje priamo do asymetricky umiestnených uší. Zrak sov je rovnako fascinujúci – aj keď v úplnej tme nevidia, v prítmí sa orientujú výborne. Charakteristické je pre ne aj otáčanie hlavy až o 270 stupňov, vďaka čomu môžu presne lokalizovať korisť.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Ako im pomôcť? Vyveste sovník

Ak máte ovocný sad alebo väčšiu záhradu, môžete sovám pomôcť aj vy – a pritom z toho profitovať. Sovy sú totiž prirodzenými regulátormi populácií hrabošov a hryzcov, ktoré dokážu spôsobiť závažné škody na úrode. Vhodným riešením je zavesenie sovníka, teda špeciálnej búdky pre sovy obyčajné. Mala by byť minimálne 8 metrov vysoko, na košatom strome rastúcom v skupine stromov, s otvorom orientovaným na juh alebo východ. Pokiaľ nemajú v okolí dostatok prirodzených dutín, sovy si búdku rýchlo prisvoja.

Povery patria do minulosti

Ešte stále medzi ľuďmi pretrváva povera, že hlas kuvika obyčajného znamená predzvesť smrti. V skutočnosti k obydliam zalietava len kvôli hmyzu, ktorý sa zhlukuje okolo osvetlenia. Sovy vo všeobecnosti nepredstavujú hrozbu – naopak, sú neoddeliteľnou súčasťou ekosystému, ktorá si zaslúži rešpekt a ochranu.

Rešpekt a opatrnosť

Prípad z Bojníc ukazuje, že verejnosť zohráva kľúčovú úlohu v ochrane divokých živočíchov. Ak nájdete sovie mláďa, nevynášajte ho automaticky zo svojho prostredia. Radšej kontaktujte odborníkov, ktorí situáciu posúdia. Nie všetko, čo pôsobí ako „opustené“, naozaj potrebuje záchranu. Zároveň však platí, že pomoc, ktorú vieme poskytnúť – či už v podobe rehabilitácie, alebo vytvorením vhodného hniezdneho priestoru – môže rozhodnúť o tom, či sa sovy v prírode udržia aj naďalej.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mláďa #sova #zoo Bojnice
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december