Citrónová tráva, botanicky vôňovec citrónový (Cymbopogon citratus), je tropická rastlina s intenzívnou citrusovou vôňou a širokým spektrom využitia v kuchyni, prírodnej medicíne i ako prírodný repelent. Napriek svojmu pôvodu si ju viete úspešne vypestovať aj na Slovensku – ak poznáte jej nároky a vhodne sa o ňu staráte.
Teplo je základ
Citrónová tráva pochádza z juhovýchodnej Ázie a je teplomilná. Neprežije mrazy, a preto sa u nás pestuje ako prenosná rastlina – cez leto vonku, cez zimu vnútri. Najčastejšie sa pestuje vo väčšom kvetináči alebo v nádobe, ktorú možno jednoducho premiestniť.
Stanovište a pôda
Vyhovuje jej slnečné stanovište, chránené pred vetrom. Obľubuje priepustnú, výživnú pôdu s neutrálnym až mierne kyslým pH. Na dno črepníka je vhodné dať drenážnu vrstvu, aby sa predišlo premočeniu koreňov.

Zálievka a hnojenie
Citrónová tráva potrebuje pravidelnú zálievku, najmä počas horúcich letných dní, no substrát by nemal byť trvalo premočený. Od jari do konca leta ju raz za 2–3 týždne prihnojujte, ideálne organickým hnojivom s vyšším podielom dusíka (napr. žihľavový výluh), ktorý podporuje tvorbu listovej hmoty.
Rozmnožovanie
Najjednoduchšie sa rozmnožuje delením trsov, ale možný je aj iný spôsob: ak máte čerstvú stonku z obchodu, vložte ju do pohára s vodou a nechajte zakoreniť. Keď vytvorí korienky, presaďte ju do kvetináča s dobre priepustným substrátom.
Prezimovanie
Pred prvými mrazmi rastlinu preneste do svetlej miestnosti s teplotou aspoň 10 °C. Zálievku obmedzte – substrát udržiavajte len mierne vlhký. Na jar môžete citrónovú trávu zrezať a znova vyniesť von, keď už nehrozia mrazy.

Liečivé účinky a benefity citrónovej trávy
Citrónová tráva nie je len aromatická rastlina – má aj výnimočné liečivé vlastnosti. Medzi najznámejšie účinky patria:
- Protizápalové a antibakteriálne účinky – vďaka obsahu citrálov pôsobí ako prírodné antibiotikum.
- Pomoc pri nachladnutí a bolestiach hlavy – tradične sa využíva pri miernych infekciách, teplotách a ako prostriedok na uvoľnenie napätia.
- Podpora trávenia – uvoľňuje kŕče, pomáha pri nafukovaní.
- Upokojujúci účinok – čaj z citrónovej trávy podporuje spánok a zmierňuje nervozitu.
- Znižovanie horúčky – obľúbený nápoj pri virózach.
- Antioxidačný účinok – chráni bunky pred voľnými radikálmi.
Upozornenie: Pri dlhodobom užívaní vo vyšších dávkach je vhodné poradiť sa s lekárom, najmä pri užívaní liekov či počas tehotenstva.
Ako viete citrónovú trávu využiť?
V kuchyni
Listy citrónovej trávy sa používajú najmä v ázijskej kuchyni – do polievok, karí, omáčok a marinád. Najintenzívnejšia aróma sa nachádza v spodnej časti stonky. Tú možno jemne naklepať, povariť a pred podávaním odstrániť (podobne ako bobkový list). Využiť ju možno aj na prípravu osviežujúceho čaju – stačí čerstvý list zaliať vriacou vodou a lúhovať 5–10 minút.
V kozmetike
Z citrónovej trávy sa získava éterický olej, ktorý sa používa:
- do prírodných deodorantov a telových mliek,
- na masáže pri únave a bolestiach svalov,
- ako osviežovač vzduchu a prírodný repelent.
Ako odpudzovač hmyzu
Silná vôňa citrónovej trávy odpudzuje nielen komáre, ale aj kliešte a iný otravný hmyz. Môžete z nej pripraviť domáci postrek alebo len umiestniť rastlinu v črepníku na terasu, k oknám či na piknikový stôl.
V domácnosti
Citrónová tráva pôsobí dezinfekčne a deodorizačne, preto ju možno pridať do prírodných čistiacich prostriedkov – do octových roztokov či sódy bikarbóny.

V ájurvéde a duchovnej praxi
V niektorých častiach Indie má citrónová tráva duchovný význam. V ájurvédskej medicíne sa využíva pri očistných rituáloch a ako harmonizujúca bylina na podporu vnútornej rovnováhy.