Nezáleží na tom, či ide o domáceho kocúra alebo túlavú mačku – kocúrnik (Nepeta) ich dokáže doslova očariť. Mačky sa oň otierajú, váľajú sa v ňom, obhrýzajú listy aj kvety. Práve v tomto správaní je ukrytá zaujímavá stratégia rastliny: keď sa mačka váľa v kocúrniku, drobné plody sa jej zachytia v kožuchu a rastlina sa takto „preváža“ do nových lokalít.
Záujem mačiek o kocúrnik sa spája najmä s látkou aktinidín, ktorá sa nachádza aj v moči nekastrovaných mačiek. O to silnejšie na kocúrnik reagujú práve kocúri. U mláďat a starších mačiek je účinok miernejší. Najsilnejší vplyv má bielokvitnúci druh kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria), známy aj pod anglickým názvom catnip. Dekoratívne odrody s modrými kvetmi, často pestované v záhradách, majú slabší účinok.

Ako na mačku pôsobí? Aktivuje hru aj uvoľnenie
Vedci zatiaľ presne nevedia, prečo kocúrnik niektoré mačky rozvášni a iné nechá úplne chladné. Vplyv však majú dve látky – aktinidín a nepetalaktón, ktoré vyvolávajú u mačiek zmenu správania. Typické sú záchvaty radosti, váľanie, otieranie a zintenzívnený hrací pud. Aj mačky, ktoré sú bežne pokojné až lenivé, sa s hračkou naplnenou sušeným kocúrnikom zmenia na rozbláznené šelmy. Obľúbené sú najmä tzv. „catnip vankúšiky“ – malé textilné hračky s náplňou, ktoré mačka často nosí so sebou. Podobné správanie vykazujú aj veľké šelmy v zoologických záhradách.

Kocúrnik nie je jedovatý – naopak, môže byť užitočný
Niektorí chovatelia sa obávajú, že by kocúrnik mohol byť pre mačky škodlivý. Opak je pravdou. Rastlina nie je toxická, a navyše pomáha aktivovať pohyb a hru – čo ocení najmä ten, kto má doma gaučového maznáčika s nadváhou. Okrem toho môže kocúrnik pomôcť aj pri výchove mačky. Máte doma poškriabaný gauč, zatiaľ čo škrabadlo si nevšíma? Skúste ho potrieť čerstvými listami kocúrnika alebo postriekať prípravkom s jeho extraktom. Efekt býva okamžitý – zrazu je škrabadlo „to pravé“ a nábytok môže zostať na pokoji.

Rovnaký trik sa osvedčil aj pri stresových situáciách, napríklad pri ceste k veterinárovi. Väčšina mačiek pri pohľade na prepravku zmizne pod posteľ. Ak ju však vysteliete hračkou alebo vreckom s kocúrnikom, môže sa stať, že si ju mačka zvedavo obzrie a sama vojde dnu. Po chvíli navyše nastupuje mierne upokojujúci účinok, ktorý pomáha zvládnuť cestu.
Kocúrnik ako liečivá rastlina aj okrasa záhrady
Kocúrnik (Nepeta) patrí do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae) a je to trvalka s výškou do jedného metra. Kvitne od júla do septembra, v závislosti od druhu, bielymi alebo modrastými kvetmi. Vonia jemne citrusovo – pripomína mätu. Už v minulosti sa využíval ako liečivá rastlina – čaj z jeho listov pomáha pri nachladnutí, horúčke, bronchitíde, pri bolestiach zubov i ako mierne detoxikačné a uvoľňujúce činidlo.

Ak teda pestujete kocúrnik v záhrade, potešíte nielen včely, ale aj vašu mačku. Čerstvý môžete vtierať na škrabadlá, sušený zas využijete do hračiek alebo ako návnadu do prepravky. A navyše: krásne kvitne a odpudzuje niektoré škodce.
