Tekvice vám kvitnú, ale plody nepribúdajú? Možno ste spravili túto častú chybu – dá sa však ľahko napraviť

Tekvice patria k typickým teplomilným zeleninám, no ak im zabezpečíte vhodné podmienky, nemusíte sa ich pestovania vzdať ani vo vyšších či chladnejších polohách. Kľúčom k úspechu je správna voľba odrody, slnečné stanovište a dostatok živín.

07.06.2025 06:00
tekvica, cuketa, Foto:
debata

Ideálna teplota na rast tekvíc sa pohybuje v rozmedzí 18 až 25 °C. Pri poklese pod 5 °C sa rast zastavuje, mráz však spôsobuje nevratné poškodenie nadzemných častí a môže znehodnotiť aj plody. Napriek tomu zvládajú niektoré druhy mierne chladnejšie podmienky lepšie než ich príbuzné – uhorky či melóny. Z hľadiska tepelnej náročnosti patria k najodolnejším odrody tekvice obyčajnej (Cucurbita pepo), medzi ktoré sa radia aj cukety a patizóny.

Tekvica typu acorn ‘Cream of the Crop’ má plody...
Tekvica typu acorn ‘Jet set F1’: veľmi výnosný...
Tekvica typu acorn ‘Table Gold’.

Pôda plná života

Tekvice sa najlepšie cítia v hlinito-piesočnatých pôdach s dobrou štruktúrou, mierne kyslou až neutrálnou reakciou (pH 6,0 – 7,0). Vyžadujú hlbokú, výživnú a dobre zásobenú pôdu s dostatkom organickej hmoty – ideálne zaradenú do prvej trate. Ak máte k dispozícii maštaľný hnoj alebo kvalitný kompost, aplikujte ich už na jeseň. Osvedčený spôsob je výsev priamo na kompostovisko: rastliny profitujú z bohatstva živín a zároveň tienia povrch, čím obmedzujú jeho vysychanie a podporujú rozklad organickej hmoty.

Foto: Lucia Sedláček Harničárová
cuketa, tekvica, kompost,

Priamo do pôdy alebo z priesad?

Obe metódy majú výhody aj riziká. Priama sejba je jednoduchšia a rastliny sa vyvíjajú bez stresu z presádzania. No chladné a vlhké počasie po sejbe môže spôsobiť hnitie klíčiacich semien. Predpestovanie priesad je spoľahlivejšie najmä v chladnejších oblastiach alebo pri teplomilnejších druhoch, ako je tekvica muškátová (Cucurbita moschata), ktorá má dlhšiu vegetáciu a náročnejší štart. Priesady pestujte v zakoreňovačoch alebo téglikoch s drenážou. Tekvice nemajú rady pikírovanie – narušenie hlavného koreňa ich vývoj výrazne pribrzdí.

Foto: SHUTTERSTOCK
tekvica

Sejba krok za krokom

Semená vysievajte do pôdy s minimálnou teplotou 15 °C – na Slovensku zvyčajne začiatkom až v polovici mája, ale pokojne aj v júni. Sejte po dve semená do hniezda a ponechajte len silnejšiu rastlinku. Na predpestovanie začnite 3 až 4 týždne pred plánovaným vysádzaním. Na hriadku saďte priesady s prvými pravými listami.

Foto: SHUTTERSTOCK
tekvica

Aký zvoliť spon?

Rozstupy sa líšia podľa typu rastu:

  • Plazivé tekvice: 2 × 0,5 až 2 m, podľa bujnosti.
  • Kríčkovité odrody (napr. cukety, patizóny): 1,5 × 0,5 m alebo dvojriadky 2 + 1 × 0,5 m.

Širšie cestičky medzi riadkami oceníte pri zbere aj starostlivosti o porast.

Výživa rozhoduje

Tekvice sú náročné na živiny. Ak nemáte výsledky pôdnych rozborov, orientujte sa podľa odporúčaných dávok pre bežnú pôdu:

  • Dusík (N): 150 kg/ha – rozdelený na dve až tri dávky (prvá pred výsadbou, druhá pred kvitnutím).
  • Fosfor (P₂O₅): 100 kg/ha.
  • Draslík (K₂O): 150 – 180 kg/ha.

Dodatočné hnojenie aplikujte ku koreňom, nie na list – zabezpečíte tak lepšie využitie živín.

Je to múčnatka? Trik na overenie výskytu choroby
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Nízka údržba, vysoký výnos

V počiatočnej fáze vývoja je potrebné odburiňovať, najmä pri plazivých druhoch, kým sa porast nezapojí. Neskôr si už tekvice poradia samy – veľké listy bránia slnečnému žiareniu preniknúť k burinám. Kríčkovité formy môžete podľa potreby jemne okopávať.

tekvica, cuketa, mlieko, postrek Čítajte viac Trik s týmto nápojom pravidelne používajte na uhorky, rajčiny, tekvice, melóny aj dyne a ničivá múčnatka sa im oblúkom vyhne. Máme to vyskúšané

Pozor na dominanciu prvého plodu

Pri letných tekviciach (napr. cukety) môže ponechanie jedného veľkého plodu spôsobovať zastavenie kvitnutia a tvorby ďalších plodov. Ide o jav tzv. dominancie prvého plodu – rastlina sústredí výživu do dozrievajúceho semena, čo blokuje tvorbu nových samičích kvetov. Podobne sa správajú aj odrody niektorých veľkoplodých plazivých tekvíc. Ak necháte plody prerásť alebo dozrieť na semeno, ďalšie sa už nevyvinú. Po odstránení takýchto plodov rastlina obvykle do 12 až 14 dní opäť začne kvitnúť a tvoriť nové plody.

Foto: SHUTTERSTOCK
tekvica

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #cuketa #tekvice #tekvica #priesady
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december