„Vyzerá to ako vírus,“ napísala čitateľka. Pravda ju zaskočila – mohla to zastaviť jedným postrekom

„Na niektorých ružiach sa mi začali stáčať mladé listy do akýchsi trubičiek. Nevyzerá to ako bežná choroba, skôr ako nejaký vírus – čo to môže byť?“ pýta sa pani Zuzana z Malaciek.

08.06.2025 14:00
piliarka drobná, ruža, Foto:
debata

Podobné zvlnenie listov ruží si mnohí záhradkári spájajú s vírusovým ochorením alebo s nedostatkom živín. V skutočnosti však ide o prejav napadnutia rastliny piliarkou drobnou (Blennocampa pusilla). Tento škodca sa na ružiach objavuje už v prvej polovici jari. A hoci sa často môžete dočítať, že mladé listy skrútené do trubičiek sú výsledkom vyčíňania žravých lariev, pravda je iná – zvinutie spôsobuje dospelá piliarka počas kladenia vajíčok.

Kladenie vajíčok spúšťa reakciu listu

Dospelé piliarky sa liahnu v polovici apríla. Samičky vyhľadávajú mladé, ešte nevyvinuté listy ruží a do ich spodnej pokožky zapichujú vajíčka – najčastejšie pri okrajoch. Rastlina na to prirodzene reaguje typickým obranným spôsobom: okraje listu sa začnú stáčať smerom nadol, až vznikne doslova trubička.

Foto: Lucia Harničárová
piliarka drobná

Larvy v listoch „bývajú“

Po niekoľkých dňoch sa z vajíčok liahnu drobné larvy, ktoré ostávajú ukryté v skrútených listoch. Tu sa niekoľko týždňov vyvíjajú a len veľmi mierne okienkujú vnútorné pletivá listu. Ich žravosť je zanedbateľná – hlavný problém predstavuje vizuálne poškodenie, ktoré na okrasných ružiach pôsobí neesteticky.

Foto: Lucia Sedláček Harničárová
piliarka drobná, ruža,
Larvy po ukončení vývoja vypadávajú na zem, kde prezimujú. Na jar sa zakuklia a celý cyklus sa opakuje. Piliarka drobná má len jednu generáciu ročne.

Problém sa rieši už v apríli

Najdôležitejším zásahom proti tomuto škodcovi je správne načasovanie ochrany. Ak chceme zabrániť zvinovaniu listov, musíme ruže chrániť ešte predtým, než samičky nakladú vajíčka.

Odporúča sa:

  • prvý postrek koncom apríla, keď sa začínajú liahnuť dospelé piliarky,
  • následne ďalšie postreky v dvojtýždňových intervaloch počas mája.

Používajú sa najmä systémové alebo translaminárne insekticídy s účinnosťou proti škodcom sajúcim a živiacim sa v listových pletivách. Účinné látky ako deltamethrin sú vhodné, no je potrebné dodržať ochranné lehoty a aplikovať prípravky vo večerných hodinách, mimo letu opeľovačov. Dostupné prípravky v malospotrebiteľskom balení sú napríklad: Sanium System, Sanium Al, Sanium Ultra, Sanium Ultra AL, Sanium Ultra System, Sanium Ultra System AL, Karate Zeon CS (účinná látka lambda-cyhalothrin).

Foto: Lucia Harničárová
piliarka drobná

Ručné odstránenie pomôže, ale len čiastočne

Záhradkári často siahajú po mechanickom riešení – zvinuté listy jednoducho odstrihnú a zlikvidujú. Tento spôsob má význam hlavne pri menšom výskyte. Larvy sa tým odstránia skôr, než stihnú opustiť list a dostať sa do pôdy.

Počas jesene je dobré prekryť pôdu pod ružami hrubou textíliou alebo kartónom, aby sa narušili kukly zimujúce v hĺbke niekoľkých centimetrov.
Foto: Lucia Harničárová
piliarka drobná

Zdravá ruža je pre škodcu menej príťažlivá

Rastliny pestované v priaznivých podmienkach – s dostatkom svetla, živín a vzdušnej priepustnosti – sú menej atraktívne pre kladenie vajíčok. Taktiež pomáha udržiavať ruže bez prílišného zahustenia a pravidelne kontrolovať nové výhony v období od konca apríla.

ruža, ruže Čítajte viac Nenechajte si zničiť ruže: Čiernu škvrnitosť aj múčnatku porazíte bežným bielym práškom a burinami, ktorých je všade dostatok

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ruže #ruža #choroby a škodce #piliarka
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december