Pohľad na zimnú záhradu je pre zanieteného pestovateľa deprimujúci. O to viac, ak je jej súčasťou skleník. Aj v ňom je totiž v tomto období príliš chladno. Samozrejme, kým sa zo závislosti od počasia nevymaníte vykurovaním.
Chren svojou pikantnosťou okorení mnohé jedlá a obsahuje veľa zdraviu prospešných látok.
Lieskovce, alebo ak chcete lieskové oriešky, sú v našich končinách populárne odjakživa. Veď sa dostali aj do názvu našej najpopulárnejšej filmovej rozprávky. Ako ich správne skladovať, aby nám priniesli všetky benefity, ktoré dokážu poskytnúť?
Nezáleží na tom, či v záhone, na balkóne alebo v interiéri... Bez výnimky sa azda najčastejšie stretnete s varovaním: nepodmáčať. Čo však robiť, keď lokálna klíma, typ pôdy na pozemku alebo terénna dispozícia opakovane vedú k takémuto stavu?
Cesnak je neoceniteľný v kuchyni, ale môže byť aj súčasťou okrasnej záhrady. Dokáže ju spestriť a zároveň ochrániť. Na niektoré rastliny má totiž prítomnosť cesnaku blahodarný vplyv.
Prevádzka záhrady nie je zadarmo. Značnú časť nákladov tvorí elektrina. Úplne odbúrať túto vymoženosť sa dnes asi ani nedá. Pozrime sa však, ako môžete dosiahnuť únosné a peňaženke uľavujúce škrty.
Hľadáte nesprofanovanú skromnú trvalku, ktorá v čase kvitnutia priťahuje zrak aj včely a motýle? Glejovka hľuznatá so stredným vzrastom a žiarivým oranžovo-žltým kvetenstvom dokonale spĺňa požiadavky.
Begónie sú v zásade nadštandardne odolné proti chorobám. Napriek tomu ich môže zasiahnuť múčnatka. Ako ju spoznať, rozlíšiť pravú od nepravej a najmä s ňou bojovať?
Pleseň na substráte v kvetináči vôbec nevyzerá pekne. Našťastie zväčša neznamená fatálny rozsudok pre rastliny. Napriek tomu ju treba riešiť nielen z estetických dôvodov.
Pri spracúvaní liečivých rastlín využívame tri základné metódy. Berieme pritom do úvahy nielen samotnú rastlinu, ale aj účel, na ktorý sa má liečivý výťažok použiť. Na dosiahnutie maximálneho liečivého účinku je dobré vedieť, ktoré spracovanie kedy zvoliť.
Či už máte vo svahu celú záhradu alebo sú v nej svahovité úseky, v jednom i druhom prípade treba na nerovnom teréne predísť erózii a zosúvaniu pôdy. To sa dá docieliť stavebnými spevneniami alebo správnou výsadbou rastlín, prípadne kombináciou oboch spôsobov.
Na facebooku majú jeho Rady do záhrady takmer 132-tisíc followerov. V nedeľu oslávil Ivan Hričovský vzácne životné jubileum, nemá však čas starnúť.
Od decembra do marca je čas na zimný rez ovocných drevín, ktorý je predpokladom zdravia a rodivosti stromu. Nie vždy je však potrebný a žiaduci. Koncom zimy potrebujú stromy okrem rezu aj opatrné hnojenie. Ako v tomto období rezať a hnojiť, aby mali stromy z našich zásahov úžitok?
Niektorým rastlinám sa darí len vo veľmi špecifických podmienkach. Keď ich účelovo vysadíte, kedykoľvek vám poskytnú komplexnú správu o stave vašej záhrady a jej potrebách.
Podľa jazykovedcov je slovné spojenie „choďte do kelu!“ len náhodnou eufemistickou náhradou írečitejších posielaní niekam. Pri záhradkárčení ho berte ako prívetivé odporúčanie, nie popudenú výzvu.
Ak ste milovníkmi rozkvitnutých záhrad, asi sa už pomaly zamýšľate nad tým, ktoré druhy budú krášliť váš pozemok v nasledujúcej sezóne. Možností je neúrekom. Pri dodržaní hlavných zásad výsadby bude vaša záhrada pastvou pre oči až do neskorej jesene.
Aj keď by sa vám mohlo zdať, že mierne počasie praje predprípravám na jarnú sezónu v záhrade a trávnik by sa už zišlo trochu „pričesať“, radšej sa neunáhlite. Ani slnko a vyššie teploty ešte neznamenajú, že je vhodný čas na zásah do zeleného koberca.
Štylizované záhrady či aspoň ich časti sú v kurze: romantická stredomorská, precízna japonská, formálna francúzska. Vyskúšate si založiť prériovú zónu? Už prostredníctvom niekoľkých druhov kvetov a tráv dosiahnete presne tento efekt.
Pred tým, ako prinesie upokojujúci úžitok známy už stáročia, liečivá valeriána očarí aj ako trváca okrasná rastlina. Na starostlivosť je značne nenáročná a v pohode sa uchytí aj v črepníku na balkóne.
Ak sa jeho bobuľami v zime neprikŕmi vtáctvo, padajú na zem so slabulinkým prasknutím, pre ktoré imelovník dostal prezývku popcornový hrášok. Na živý plot alebo obrubu chodníčka si vyberte medzi bielym, ružovým a fialovým variantom.
Nenechajte sa odradiť predsudkami, že hrozno patrí len do komerčných vinohradov a opatery špecialistov. Aj v záhradke si môžete dopestovať zopár košíkov na osobný konzum.
Kamélie sa u nás pestujú zväčša ako izbové rastliny. Z hľadiska vzrastu sú vďačné - rastú kompaktne a zmestia sa aj do malých priestorov. Na teplotu a vlhkosť vzduchu sú však citlivé, ani pôdu a vodu neznesú hocijakú. Na čo si pri ich pestovaní dávať pozor?
Hrušky si bez problémov môžete dopestovať aj na balkóne. Plody dokonca budú mať veľkosť na nerozoznanie od tých z ovocného sadu. Fígeľ spočíva v trpasličích odrodách, ktoré sa hodia aj do menšej záhrady.
Vznáša sa nad tým opar iracionality, ťažko však poprieť, že Mesiac má vplyv na pozemské dianie. Obligátnym príkladom je morský príliv a odliv. Ako sa fázy a konštelácie luny môžu prejaviť v záhradke?
Bataty, alebo sladké zemiaky ako znie ich druhé pomenovanie, sa dlho považovali za exotiku. Zdá sa však, že táto éra sa skončila, keďže už dlhšie sú súčasťou bežnej ponuky oddelení zeleniny v supermarketoch.