riaditeľ pre stratégiu a rozvojové projekty
Novinárska skratka: jak
Od 1. júna 2022 riaditeľ pre stratégiu a rozvojové projekty. Do výkonného manažmentu vydavateľstva sa presunul z operatívy - predtým, od začiatku roka 2020, bol šéfredaktorom, zodpovedný za obsah denníka Pravda, webu pravda.sk a TV Pravda. Najvyššiu riadiacu pozíciu v redakcii ako poverený šéfredaktor zastával od 1. júla 2019. V Pravde pracuje od roku 1996, z toho vyše pätnásť rokov ako prvý zástupca šéfredaktora, resp. predtým ako zástupca šéfredaktora pre prílohy, výrobu a špeciálne projekty. Vyštudoval Katedru žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, odbor tlač a agentúry (1996), predtým SOU polygrafické v Bratislave, odbor tlač (1992). V denníku Pravda začínal na oddelení ekonomiky (1992), neskôr bol vedúcim prílohy Technické spektrum (IT, mobily, auto-moto, veda, medicína, príroda…), potom vedúcim odd. ekonomiky a príloh. Od roku 2004 bol zástupcom šéfredaktora. V roku 1997 napísal spolu s hrdinom Slovenského národného povstania, vojnovým veteránom a bývalým letcom Matejom Beznákom spomienkovú knihu Takmer pravdivý príbeh, za ktorú získal Cenu ministra obrany. Je spoluautorom námetu a scenára dokumentárneho filmu Zabudnutý čatár (o povstaleckom pilotovi Imrichovi Štoselovi). V roku 1998 získal Cenu SAV za popularizáciu vedy a techniky. V roku 2017 napísal monografickú knihu o jednom z najvýznamnejších slovenských umelcov, maliarovi, grafikovi, ilustrátorovi, sochárovi, vysokoškolskom profesorovi a organizátorovi kultúrneho života Vincentovi Hložníkovi.
Jeho obrazy si doma každý nezavesí. Ale treba ich vidieť. Nastavujú zrkadlo, vytrhnú diváka z epidémie flegmatizmu bežného dňa.
Z tmavej vody vytŕča postava muža. Sivá, popolavá, kde-tu azda aj zakrvavená.
Hrdzavé železo. Červenohnedé, akoby krvácajúce po celom tele. Stiahnuté z kože. Obnažené až na podstatu.
Ivan Melicherčík už v jednej zo svojich prvých kníh o zberateľstve prirovnal túto vášeň k nevyliečiteľnej chorobe. Popisuje ju aj v knihe Zberateľ – príbeh bez konca.
Robinson Crusoe, Gulliverove cesty, Andersenove rozprávky, Príbehy z tisíc a jednej noci, V šírom poli zámoček, Nevedko, Dobrodružstvá baróna Münchhausena, Ánandovo Granátové jablko, Palček a obor...
Kto sme? Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme? Tri základné otázky o človeku, jeho počiatku i budúcnosti sa ustavične a nástojčivo ozývali aj v hlave a srdci akademického maliara Ľuba Zelinu.
Bodka. Najmenší grafický prvok. Malá, zväčša kruhová plôška. Peter Roller, popredný slovenský sochár a pedagóg, do nej v jednom zo svojich výtvarných prejavov skoncentroval esenciu azda celej svojej tvorby.
Nakrúcanie najdrahšieho a najsledovanejšieho televízneho seriálu Hra o tróny sa blíži ku koncu. Milióny fanúšikov striehnu na každú novú informáciu o deji.
"Pekné auto. Je to skvelé, ďakujem, mám radosť," reagoval na zisk hlavnej ceny vo Veľkej májovej hre denníka Pravda Štefan Tinák z Topoľčian.
Novinka s názvom 50. výročie odporu proti okupácii má ambíciu byť zberateľským hitom leta.
Obrazy; strohý názov. Uvádza však výstavu nabitú nesmiernou energiou, nezvyčajne širokým arzenálom farieb a tvarov. Akademický maliar Ľubo Zelina (1943 - 2016) bol osobitý autor. Z jeho obrazov vytryskuje razancia, prudkosť, azda aj divosť a zúrivosť.
Výstava Vesmírna štatistika v Záhorskej galérii Jána Mudrocha ponúka osobitý, nesmierne bohatý tvorivý vesmír významného maliara a ilustrátora Martina Kellenbergera.
Mal to byť rok s dvojitými iniciálkami PR - Pokojný Rok Petra Rollera: Oslava sedemdesiatky, stretnutia s priateľmi, jubilejná výstava...
Aféra sa týka predčasne ukončenej výstavy obrazov českého maliara Jiřího Načeradského zo zbierky slovenského zberateľa umenia Ivana Melicherčíka.
Pozrite si, aké obrazy slávneho maliara dali zvesiť piešťanský primátor a nová riaditeľka galérie.
Mesto, ktoré sa pýši kúpeľnou tradíciou, otvorenosťou, pohostinnosťou a chce byť celosvetovo známe, má na krku škandál medzinárodných rozmerov.
Obry. Takto familiárne volal Jiří Načeradský (1939-2014), legenda českej figuratívnej a monumentálnej maľby, svoje veľkorozmerné diela.
Akademický maliar Rudolf Krivoš (84) rozhovory nedáva. Pre čitateľky a čitateľov Pravdy však napokon urobil výnimku. Sám je totiž jedným z nich.
Jedinečná. V najčírejšom, najkoncentrovanejšom zmysle tohto slova. Taká je výstava akademického maliara Rudolfa Krivoša, posledného žijúceho člena legendárnej Skupiny Mikuláša Galandu.
Mrakodrap Taipei 101 vytŕča zo stredu mesta ako ihla. A hoci už nie je najvyšším na svete, nik mu nezoberie, že ako prvý sa týčil do výšky vyše pol kilometra.
Od ostatných tigrov v regióne sa Taiwan líši. Zistil, že hospodársky rast nie je všetko. Mení sa na krajinu predovšetkým priateľskú k životnému prostrediu.
Známy ilustrátor a maliar Martin Kellenberger je výborný spoločník. Má rád dobrých ľudí, knižky aj víno. Jeho šesťdesiatka je príležitosťou porozprávať sa nielen o jeho práci.
Nie je to obyčajná výstava. Je to príbeh popredného slovenského ilustrátora, maliara a pedagóga. Obrazy, knižné ilustrácie, grafiky, ba aj poštová známka... Jednoducho 60-krát Martin Kellenberger.
Inšpirujúce, veselé, ale aj poučné, také sú príbehy, o ktoré sa s nami podelili naši seniori v novej súťaži Pravdy - ROZPRÁVAJME SA.