Vhodne vybrané nádoby môžu dosť výrazne zlepšiť vzhľad záhrady alebo terasy. Pred kúpou je dobré zamyslieť sa nad tým, na čo chceme nádoby využiť. Od toho bude závisieť ich výber.
Šalotka je v kuchyni decentnou alternatívou bežnej cibule. Pri varení však pozor na jeden dôležitý rozdiel. Zároveň je žiaduce poznať špecifiká týkajúce sa jej výsadby, starostlivosti a uskladnenia.
Pri výbere muškátov sa riadime najmä svojím vkusom. Vyberáme tvary a farby, ktoré sa nám páčia, prípadne ladia s fasádou domu alebo so štýlom záhrady. Druhy a odrody však môžeme vyberať aj podľa toho, do akého prostredia sú vhodné či akú starostlivosť potrebujú.
K neoprávneným pestovateľským mýtom patrí názor, že terasa či lodžia je doménou kvetín. Skúste na začiatku tejto záhradkárskej sezóny odložiť šablónu a vnímať tento priestor ako príležitosť pre pestovanie zeleniny.
Malý balkón – kým nie je francúzsky na šírku stopy – automaticky neznamená, že musíte rezignovať na jeho zazelenanie. Stačí aplikovať niekoľko odporúčaní, aby sa zo stiesneného priestoru stalo plnohodnotné miesto na relax.
Nízkokalorickú náhradu cukru stéviu si môžete dopestovať aj sami. Dokonca aj bez záhradky. Veľmi dobre totiž prospieva na balkóne, terase alebo parapete, ak má dostatok slnka a dokážete jej poskytnúť útočisko na zimu.
Máte radi huby, ale nerobia dobre vášmu zažívaniu alebo u vás spúšťajú alergickú reakciu? Vynikajúcou prírodnou náhradou ich arómy aj chuti je tropická hubová bylinka. Dopestovať si ju môžete aj doma.
Túžite pohostiť Pepka námorníka aj v lete, keď akurát nemáte poruke špenát? Použite jahodovú náhradu, ktorá v skutočnosti, samozrejme, nie je hybridom spomenutých dobrôt. Vypestovať si ju môžete aj na balkóne.
Balkón je dostatočne autonómnou časťou domu či bytu na to, aby ste si ho mohli upraviť spôsobom, ktorý by sa v interiéri dal vnímať ako prehnane extravagantný. Skúsite to s tematikou džungle?
Kto by nepoznal koriander? Vietnamská botanicky nepríbuzná obdoba je však v našich zemepisných šírkach ešte stále raritou. Vyskúšajte si ňou rozšíriť vaše bylinkové portfólio.
Mrazuvzdornosť balkónovej zelene neznamená, že takto charakterizovaná vegetácia znesie akékoľvek zimné príkoria. Na niekoľko vecí si treba dať pozor.
Chcete si vaše posedenia doma na terase spríjemniť nádychom romantiky? Existuje plejáda rastlín, ktoré relaxu či debatám v záhradných zákutiach spoľahlivo dodajú takéto ladenie.
To, že na pestovanie izbovej rastliny nie je vhodná zemina, ktorú vykopeme v záhrade, dobre vie hádam každý pestovateľ. Otázkou je, prečo pôda zo záhrady nie je vhodná do črepníka.
Roky sa snažíte v domácich podmienkach vypestovať ukážkovú rastlinu, no nedarí sa vám to? Možno je problém v tom, že ju nesprávne polievate.
Dali ste si záväzok menej plytvať potravinami? Začnite pri často prehliadaných ingredienciách: bylinkách. Pestujte si ich sami a naučte sa, ako nevyhodiť ani byľku.
Máte málo priestoru a najmä záhradkárskych skúseností? Aj úplný začiatočník si dokáže na balkóne alebo terase dopestovať vlastnú úrodu, keď sa spoľahne na tutovky. Zopár vám ich ponúkame.
Väčšina balkónových rastlín síce odkvitá už pred pokročilou jeseňou, ani v tomto období sa však nemusíte zaobísť bez sviežeho a rôznofarebného pookriatia.
Ak ste si kúpili rastlinu, presadili ju do nového kvetináča a pravidelne ju zalievate, to ešte nezaručuje, že nie je hladná. Viete, čím to je a ako rastline pomôcť?
Ešte pred výskytom prvých mrazov premiestnime muškáty dovnútra. Najlepšie prezimujú v chladnej miestnosti, kde nehrozí mráz. Zimu môžu prežiť niekoľkými spôsobmi.
Bežne pestované orchidey sú pomerne nenáročné a bez ujmy prežijú aj našu niekoľkodňovú dovolenkovú neprítomnosť. Základom správnej starostlivosti o tieto rastliny je správne polievanie.
Ak pri niektorých rastlinách platí, že nimi človek zabije dve muchy jednou ranou, tak sú to práve bylinky. Dokážu potešiť nielen oko, ale aj chuťové poháriky.
Sú klasikou našich balkónov a nikdy neomrzia. Ich pestovanie nie je náročné, pár zásad však predsa len treba dodržať, aby muškáty vyzerali krásne.
Spestrite si čas strávený doma a premeňte svoj balkón na malú záhradku.
Aj na malej rozlohe balkóna či terasy môžete relaxovať a vytvoriť si malý ostrov pokoja pod šírym nebom. Menšie úpravy stihnete ešte pred letom.
Záhradníčenie je pôžitkom, ktorého sa netreba vzdať ani v prípade, že bývate v meste a v paneláku. Ak chcete mať svoj balkón plný voňavých byliniek a čerstvého ovocia i zeleniny, poradíme ako na to.