Začiatkom zimy vyrastajú malé rastlinky zo semien vysiatych v septembri. Známa zelenina môže dať prvú úrodu už v zime.
Je to užitočná bylinka, ktorá sa používa pri varení aj na liečebné účely. Pomáha dokonca aj vtedy, keď sa tešíme plnému zdraviu. Ako?
Môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa ujme a rozrastie. Je imelo nevinné alebo stromu skôr škodí? Čo s ním, keď sa objaví?
Vlastný zdroj vlašských orechov výrazne zvyšuje pravdepodobnosť, že nepoškodená úroda vám vydrží až do tej ďalšej. Pri zbere a skladovaní sa však treba vyvarovať niektorých chýb.
Keď záhrada spí a vonku mrzne, záhradkári sa venujú plánovaniu budúcej sezóny. Čo tak zahrnúť do týchto plánov aj slnečnice?
Evokujú slnko, pláž a letnú dovolenku niekde na juhu. Napriek svojej tropickej či subtropickej adrese však viaceré dokážu zvládnuť – v pôde či nádobe – zimu v našich končinách.
Majitelia tienistých záhrad môžu siahnuť po rastlinách, ktorým sa bude dariť práve na takomto mieste. Výber je veľký.
Používa sa pri vianočnom pečení, ale aj na prípravu čajov. Vo farmácii sa ním maskuje nepríjemná chuť liekov, no aj on sám je liečivý.
Na našich balkónoch a terasách sa rýchlo udomácnili, pretože nám šetria čas aj vodu. V interiéri ich využívame len málo a je to škoda.
Vysoký cholesterol je neduhom modernej doby, ktorému sa snažíme zabrániť liekmi a drahými výživovými doplnkami. Sú aj iné spôsoby.
Sezónne virózy nám v tomto období už dávajú poriadne zabrať. Dýchacím cestám pomôže v boji s chorobami vzduch, ktorý dezinfikovali rastliny.
Citrusy môžeme pestovať aj zo semien, ale keď z nich chceme oberať úrodu, lepšie je kúpiť pripravený stromček. Vyberať však treba opatrne.
Pri výbere rastlín do detskej izby zohľadňujeme iné kritériá než v ostatných častiach bytu. Niektoré rastliny majú stopku, iné sú aj pri deťoch vítané.
Vie sa poriadne rozkonáriť a potrebuje okolo seba dostatok priestoru. Pre túto izbovku sú ideálne rozmerné byty, ale dá sa pestovať všade.
Pochádza z Mexika a je náročná na vodu. No keď ju tejto izbovke doprajeme, rozžiari nám v zime byt krásnymi farbami.
Kedysi sa konzumovala čerstvá alebo sušená, dnes ju poznáme najmä spracovanú v čajoch, ktoré zmierňujú tráviace ťažkosti.
Nie je náhoda, že zelená a červená sú typickými farbami Vianoc. Určila to tak sama príroda, keď túto farebnú kombináciu namiešala v zime na vždyzelených kroch.
Krásny vianočný stromček chce mať každý. Vzhľad stromčeka však nerobia len ozdoby, ale predovšetkým samotný strom.
V lete nájdu uplatnenie pri grilovaní, v zime zasa v krbe. Rôzne organické artikle na podpaľovanie si môžete vyrobiť svojpomocne.
Chutí ako banán poliaty čokoládou, je nenáročná na podmienky i starostlivosť a ako prírodná clona vyrieši nevábne zákutie v záhrade.