S mečovitými listami
Podzemkové kosatce majú mečovité listy, ktoré vyrastajú z podzemkov usporiadaných do vejára. Základnými skupinami sú tu bradaté kosatce, ďalej hrebenaté a bezbradé. Bradaté sa vyznačujú prítomnosťou kefiek, ktoré tvorí množstvo chĺpkov pozdĺž stredu falov. Patria sem bežné záhradné kosatce s mnohými kultivarmi a hybridmi, kvitnúcimi väčšinou neskoro na jar. Sú vhodné do kvetinových aj zmiešaných záhonov. Potrebujú bohatú, priepustnú pôdu a slnko. Mnohé znesú aj chudobnejšie pôdy a polotieň.
S kohútími hrebienkami
Hrebenaté kosatce majú namiesto kefiek výrastky pripomínajúce kohútie hrebienky. Vyskytujú sa zvyčajne vo vlhkých lesných oblastiach. Väčšie druhy potrebujú chránené miesto s výživnou pôdou. V teplom podnebí im musíme zabezpečiť čiastočný tieň. Menšie druhy sú ideálne na pestovanie v zatienenej časti skalky v rašelinových kapsách.
Čítajte aj Nádherne zakvitne v tienistom a vlhkom kúte záhrady, kde sa iným rastlinám nedarí. Záplavou kvetov rozžiari aj miesta pod stromami a kramiBez brady, no s nárokmi ako bradaté
Bezbradé kosatce mávajú hrebienky a rovnaké nároky na pestovanie ako bradaté kosatce. Bezbradé kosatce majú niekoľko hlavných skupín, a to Pacific Coast, ďalej sem patria vodné a sibírske kosatce a tiež kosatce skupiny Spuria. Skupina Pacific Coast zahŕňa chúlostivé druhy vhodné na rez. Vodné kosatce sú zimovzdorné a vlhkomilné, darí sa im vo vlhkých pôdach a pri vodných plochách. Sibírske kosatce sa ľahko pestujú v pôde, ktorá je výživná a nevysychá. Kosatce Spuria majú elegantné kvety a sú vhodné na slnečné miesta do pôdy s dobrou drenážou.
S cibuľami a hrubými koreňmi
Cibuľové kosatce majú zásobné orgány cibule a väčšinou hrubé korene. Uprednostňujú slnečné polohy, niektoré sa pestujú ťažko. Môžeme ich pestovať v parenisku pre cibuľoviny. Zdatnejšie druhy budú pekne rásť aj vonku na teplom stanovišti. Tieto kosatce sa často pestujú na rez. V chladných oblastiach cibule na zimu vyberieme, prezimujeme ich na bezmrazom mieste a zjari vysádzame.