Nebojte sa, pokojne ochutnajte
Vo všeobecnosti sa o hlohu hovorí, že je na srdce. Aj preto o ňom kolujú rôzne fámy a mnohí sa konzumácie plodov boja. Je to, ale, rovnaké, ako so všetkými liečivými bylinami. Treba dobre poznať nielen ich pozitívne, ale aj možné negatívne účinky, kontraindikácie a hlavne svoj zdravotný stav. V prípade hlohu sa napríklad uvádza, že môže byť problémom pri užívaní liekov na srdce na báze digoxínu a tiež v tehotenstve. Ak teda užívate lieky na srdce či tlak, a zvažujete hlohové tinktúry a iné koncentrované preparáty, poraďte sa s ošetrujúcim lekárom. Účinok hlohu pri vyšších dávkach je totiž výrazný a pri nesprávnom použití spôsobuje vážne problémy.
Zopár drobných bobuliek odtrhnutých počas prechádzky v prírode vám určite neublíži.
Účinky hlohu na zdravie
- Plody hlohu obsahujú flavonoidy, sú bohaté na vitamín C a betakarotén, vitamíny skupiny B, pektín, minerály a organické kyseliny.
- Je o nich známe, že zlepšujú priechodnosť ciev a tepien, prekrvenie srdca a končatín.
- Sú vhodné ako prevencia infarktu a veľmi dobre regulujú vysoký krvný tlak.
- Celkovo pomáhajú ľuďom po prekonaní infarktu tým, že stabilizujú srdcový rytmus (predchádzajú arytmii).
- Ukázalo sa, že hloh upokojuje podráždenú pokožku a neutralizuje účinky UV žiarenia, preto ho nájdete v mnohých prírodných kozmetických produktoch, hlavne proti starnutiu pokožky.
- Hloh si doprajte aj v prípade, že potrebujete zlepšiť pamäť.
- Je výborným prostriedkom na potlačenie depresívnej nálady a zvyšuje celkovú výkonnosť.
Kedy hloh (ne)konzumovať?
Plody hlohu pokojne ochutnajte, jedzte ich na prechádzkach v prírode, pripravte si z nich pyré v kombinácii s jablkami, nasušte na čaj a popíjajte ho, ak máte problémy s vysokým tlakom. Pravidelné užívanie hlohu vo väčšom množstve či v koncentrovaných preparátoch by ste mali zvážiť v prípade, že trpíte nízkym tlakom. Zopár bobuliek nevadí, no hloh pre vás ako liečivá rastlina nie je vhodný. Rovnako je vylúčené užívanie hlohu v rámci samoliečby srdcových porúch. Ide o vážne zdravotné problémy, ktoré treba riešiť s odborníkmi.
Čítajte viac 7 korenín pre spokojné trávenie: Zaraďte ich do každodennej stravy a už nikdy nezažijete pocit nadúvania