Na jeseň vysádzame priesady rastliny, ktorá teší mnohými farbami a tvarmi. Je nielen pekná, ale aj liečivá.
Do malých záhrad sú vhodné kvitnúce stromy, ktoré majú niekoľko výhod. Prinášame výber osvedčených druhov a ich prínosov.
Pochádza zrejme z východného Stredomoria, no v súčasnosti je táto bylinka známa po celom svete. Pestovať ju môžeme aj u nás.
Azalka je tak trochu rozmaznaná princezná. Hoci sa pestuje ako izbová rastlina, pobyt vnútri ju zároveň môže ničiť. Má vysoké nároky aj na miesto a vodu.
Pozeráte sa, ako hynie, no nedokážete mu pomôcť. Váš ešte donedávna zelený a svieži živý plot z tují zrazu hnedne a odumiera. Poradíme, čo s tým.
Niektoré liečivé bylinky sa oplatí pestovať v záhrade, pretože majú mnohoraké využitie, a zároveň sú vždy poruke, keď ich treba.
Koncom jesene sa pozornosť pestovateľov prirodzene presúva k izbovým rastlinám. Urobiť z bytu kvitnúcu oázu nie je žiadna veda.
Hnojenie je potrebné a užitočné. To je zaužívaná záhradkárska poučka, no aj ona má svoje ale. Nie vždy totiž volíme správne hnojivo a postup.
Pri voľbe drevín do živého plota nás často limitujú ich nároky, či už ide o pôdu, klímu alebo starostlivosť. Sú však aj také, s ktorými sa nenarobíme.
Hoci vonku sneží a teplota je pod bodom mrazu, doma môžete mať aj počas týchto dní doslova zelenú džungľu.
Glejotok je častý úkaz na ovocných stromoch, pričom sa objavuje najmä na kôstkovinách. Pre strom môže mať vážne následky. Ako vzniká a ako mu zabrániť?
Záhradkári ho poznajú najmä ako okrasný ker, no zabúdajú na to, že jeho chutné ovocie sa dá výborne využiť v kuchyni.
Pestovatelia ovocných stromov sa stretávajú s mnohými problémami, ktorým sa dá predísť správnou starostlivosťou o tieto dreviny.
Aj počas hmlistého a pochmúrneho novembra môžete nájsť rozveselenie v rozkvitnutej záhrade. Práve v tomto období rozkvitajú niektoré rastliny.
Jedna z najstarších šľachtených zelenín sem doputovala z Afriky, u nás sa pre háklivosť pestuje pomerne zložito.
Ani rastliny, ani zvieratá. Huby sú jedinečné organizmy, sen každého kuchára vďaka svojej mäsitej textúre a schopnosti nasávať chute. Môžete ich pestovať aj v domácich podmienkach.
Zvoľte vhodné kultivary a budete mať čerstvé maliny od leta až do prvých mrazov. Poradíme, ako a kde ich sadiť aj ako sa o ne starať.
Hoci roztočce vidieť voľným okom len ťažko, spôsobujú také poškodenie rastlín, ktoré sa nedá s ničím zameniť.
Prispôsobí sa každej pôde aj polohe a okrem orieškov poskytuje i ďalšie benefity. Ľahko sa množí, v novembri môžeme z mladých konárov odoberať odrezky.
Koncom jesene, keď opadajú listnáče a odkvitnú kvety, začínajú vynikať ihličnaté dreviny. Aj ony dokážu do záhrady vniesť farby. Okrem zelenej môžu byť aj modré, strieborné alebo žlté.
Mulčovanie má agrotechnické aj vizuálne prínosy. Z niekdajšieho módneho trendu sa stal bežný postup. No nie je vždy je v záhrade prospešný.
Plody sa používajú na prípravu sirupov, vína aj kompótov, omáčka výborne ladí s divinou. Tak ako chuť aj liečivé účinky tejto rastliny sú skvelé.
Pestuje sa ako okrasná trvalka, no je aj významnou liečivou rastlinou. Pomáha koži, srdcu i prieduškám, teraz na jeseň sa zbierajú jej liečivé korene.
V zime, keď potrebujeme najviac vitamínov, je to s bylinkami poslabšie. Zďaleka to však neznamená, že z vlastnej produkcie a v čerstvom stave nemôžete mať žiadne.
Vzchádza vám každoročne menej a menej tulipánov? Dôvodom môže byť nesprávna starostlivosť o cibuľky po odkvitnutí. Ak im poskytnete vhodné zaobchádzanie, nebudete si musieť kupovať nové.