Hubové ochorenie aj húsenice dokážu zlikvidovať celý krušpán za pár týždňov. Čoraz viac záhradkárov radšej zakladá živé ploty z iných drevín.
Idylu v záhrade dokážu pokaziť rôznorodé oštary. Jednou z najväčších sú komáre. Ide to v sezóne aj bez repelentov?
Pod opadavými stromami a kríkmi skoro na jar ešte svieti slnko, no keď sa listy rozvinú, nastáva problém. Čo s tým?
Bio prostriedky na hnojenie majú veľa predností. Jednou z nich je, že si ich môžeme ľahko vyrobiť sami.
Je to vďačný krík, pretože nemá veľké nároky a pritom dokáže výrazne skrášliť záhradu. Choroby a škodcovia ho takmer neohrozujú.
Nie všetky rastliny znesú silnú konkurenciu stromových koreňov. Prekrytie holých miest okolo kmeňov sa teda môže zdať tvrdým orieškom.
Skúsení záhradkári dobre poznajú klady aj zápory spoločného pestovania rôznych rastlín. Ktoré kombinácie sú vhodné a ktoré skôr škodia?
Medzi prvými rastlinami kvitne na jar v mnohých záhradách a parkoch okrasná drevina, na ktorú sa ľudia nevedia vynadívať.
Vysoké ceny a snaha žiť zdravo motivujú mnoho ľudí k pestovaniu vlastnej zeleniny. Rodinnú potrebu pokryjú aj výnosy malej záhradky.
Výber živého plota závisí od rôznych faktorov. Rozhodujeme sa podľa podnebia, pôdy, zámeru. Chyby však robíme stále rovnaké.
V súvislosti so zmrzlinou zväčša najlepšie padne byť pasívnym konzumentom. Občasné narušenie rutiny však nezaškodí.
Rez kríkov nie je zložitý, ale ak si neveríte, radšej nerobte nič. Najskôr si prečítajte, prečo, ako a kedy rezať.
Narcisy vám rozžiaria príbytok už pred jarou. Môžete si ich vypestovať aj v sklenenej nádobe alebo dokonca na špagátiku.
Čoraz miernejšia klíma môže pre predjarnú záhradu znamenať väčšie nebezpečenstvo ako poctivé mrazy spojené s haldami snehu. Viete, ako znížiť riziko poškodenia rastlín v danom období?
V kuchyni má široké uplatnenie, je však známy nielen ako korenina, ale aj ako liečivá bylina. Používa sa čerstvý aj sušený.
Je nielen krásny, ale aj užitočný. Do záhrady dokáže prilákať opeľovače a odpudiť z nej škodcov. Okrem toho je veľmi zdravý.
Záhrada je miestom oddychu celej rodiny, teda aj detí. No úplne prispôsobovať záhradu deťom je chyba, ktorú robí veľa rodičov.
Potrebujú vyrovnanú závlahu, slnko, teplo a ochranu pred vetrom. Keď to všetko majú, odvďačia sa vám sladučkými šťavnatými plodmi.
Kým v južných oblastiach ich môžete pestovať bez rizika, inde potrebujú pozornú starostlivosť a čo najvernejšiu simuláciu priaznivých podmienok.
Dá sa konzumovať na mnoho spôsobov, dôležitý je správny zber a uskladnenie tejto zdravej zeleniny.
Vďaka svojim všestranným priaznivým účinkom na zdravie sa tento ovocný strom zvykne nazývať aj prírodné zlato.
Psychická nepohoda nám dokáže poriadne znepríjemniť život. Našťastie nám príroda podáva na zmiernenie ťažkostí pomocnú ruku.
Zápal močových ciest príde ako blesk z jasného neba, no zbaviť sa ho je oveľa ťažšie a zdĺhavejšie. Pomôžu pri tom aj prírodné prostriedky.
Pri premnožení pôsobia nevzhľadne, znečisťujú vodu a ubližujú rastlinným aj živočíšnym spoluobyvateľom. Viete, ako dostať riasy zo záhradného jazierka?
Nazývajú ho aj trpasličí pomaranč, chuťou pripomína trochu citrón, trochu grep a trochu aj pomaranč. Dá sa jesť surový aj tepelne upravený.