Ak na vás kvety čemeríc pôsobia zraniteľným dojmom, nedajte sa zmiasť. Rastliny sú to neskutočne odolné, no treba im dopriať správne stanovište. V polotieni pod korunami listnatých stromov a krov sú dlhovekými a každým rokom sa zväčšujúcimi trvalkami.

Kým väčšina čemeríc má hlavné obdobie kvitnutia v neskorej zime či v skorej jari, šľachtitelia mysleli už aj na to, aby mohli krásne kvety zažiariť tiež vo vianočných dekoráciách. Samozrejme, ideálne je, používať tieto rastliny v rámci výzdoby exteriérov, no dočasne zvládnu krášliť aj vianočný interiér (avšak nie viac ako niekoľko týždňov). Ku skoro kvitnúcim odrodám patria napríklad ‘Martha’ a ‘Irene’ (od druhej polovice decembra), ‘Hilda’ a ‘Christmass Carol’ (kvetmi vedia prekvapiť už od novembra).

Po Vianociach von, ale postupne
Ak ste mali rastlinu v interiéri, po odkvitnutí ju preneste do nevykurovanej miestnosti, chodby či predsiene, prípadne do fóliovníka. V teplejších oblastiach ju môžete nechať v záhrade pod stromom prekrytú lístím a čečinou. Do záhona rastlinu vysaďte až keď teploty konštantne opäť stúpnu nad nulu a pôda bude po zime primerane preschnutá.

Praktické rady: Čemerice v záhonoch
- K zálievke pristupujte veľmi obozretne: V čase, keď čemerice rastú, je pôda väčšinou dostatočne vlhká. Zalievajte preto len v prípade dlhotrvajúceho letného sucha výdatnejšie, ale vo väčších časových intervaloch.
- Ideálnou ochranou proti mrazom je opadané lístie: Rastliny v jeseni prirodzene prikryje, preto ho zo záhona odstraňujte až na jar. Rovnakú službu spraví sneh. V prípade silných holomrazov siahnite okrem lístia po čečine alebo netkanej textílii.
- Odstraňujte staré listy: Robte tak v období pred kvitnutím. Rastliny budú zdravšie, vyhnúť sa môžete napríklad čiernej škvrnitosti listov. Navyše, v čistom a redšom trse kvety krajšie vyniknú.
- Rastliny môžete prihnojiť: Ideálne viaczložkovým hnojivom skoro na jar a na konci leta, keď intenzívne rastú.
