Zornica je často zamieňaná s podobnou amarylkou krásnou (Amaryllis belladonna), prípadne sú oba druhy vydávané za jeden, no rozlíšiť ich vôbec nie je náročné.
Zornica hybridná (Hippeastrum x hortorum) pochádza zo subtropickej Ameriky (Mexiko, Brazília, Peru, Argentína). Vo svojej domovine kvitne v období od januára do apríla. U nás sa dostáva na pulty predajní hlavne v zimnom období. Cibule rastlín kvitnúcich už v decembri prechádzajú procesom rýchlenia.
Ak hľadáte pestovateľské inšpirácie na zahraničných weboch, zornicu často nájdete ako amaryllis.
Cibuľa zornice môže mať priemer 13 až 18 cm. Listy sú často široké 3 cm a dlhé pokojne až 70 cm. Jedným z hlavných rozlišovacích znakov medzi zornicou a amarylkou je napríklad to, že listy zornice vyrastajú súčasne s dutou kvetnou stonkou, kým listy amarylky rastú v prízemnej ružici na jar a začiatkom leta, v čase tvorby plnej kvetnej stonky, odumierajú. Zornica môže byť v čase kvitnutia vysoká až 100 cm. Súkvetie tvoria najčastejšie dva až štyri kvety, no výnimočne ich môže byť aj šesť.
Doprajte jej obdobie vegetačného pokoja a vydrží roky
- Ak si zornicu tento rok kúpite prvýkrát, určite rastlinu po odkvitnutí nevyhadzujte. Cibuľa sa dá pomerne jednoducho uchovať bez substrátu na suchom mieste s teplotou 16 až 18 °C, kým opäť nadíde čas na jej vysadenie.
- V prípade, že ste si cibuľu zornice odložili z minulého roka, poradíme vám, ako ju spoľahlivo opäť prebrať k životu a prirýchliť na kvitnutie v období Vianoc.
- Ideálne je, cibuľu zasadiť začiatkom októbra, pretože potrebuje približne 6 až 8 týždňov na to, aby z nej vyrástla kvetná stonka a zakvitla. Ak ju zasadíte až v novembri, prakticky nič nepokazíte, len bude kvitnúť o niekoľko týždňov neskôr. Naplánovať si môžete aj postupné rozkvitanie viacerých rastlín s myšlienkou na 8-týždňové pravidlo.
- Kvetináč vyberajte nie príliš veľký. Medzi okrajom nádoby a cibuľou by mali zostať približne 2 cm.
- Na dno dajte drenáž v podobe keramzitu alebo kamienkov a potom vrstvu kvalitného záhradného substrátu.
- Pre zornicu je špecifické to, že jedna tretina až polovica cibule musí vyčnievať nad povrch kvalitného a výživného substrátu. Hlbšie vysadené zvyčajne tvorí dcérske cibuľky, ktoré nekvitnú.
- Zasadenú cibuľu nechajte v chladnejšej miestnosti (pokojne tam, kde zimovala) a až keď z nej začne vyrastať kvetná stonka, preneste ju na svetlé miesto s izbovou teplotou. Čím bude vyššia, tým rastliny rýchlejšie zakvitne, no i odkvitne.
- Zálievku mierne zvýšte až vtedy, keď uvidíte vyrastať listy. Polievajte vždy do misky, aby ste neriskovali hnitie cibule.