Aby ste úspešne pestovali šaláty, je dôležité mať k dispozícii slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu s dostatkom živín, ktoré musia byť pre rastlinu ľahko prijateľné. Osivo sejte plytko do riadkov alebo do hniezd v spone 25 × 25 až 30 × 30 cm. Po vyklíčení treba rastliny hlavne pri pestovaní v riadkoch zväčša popretŕhať, teda jednotiť do vhodného pestovateľského sponu, aby mali dostatok priestoru na rast. Presnú informáciu o odporúčanom spone pre jednotlivé odrody nájdete na každom vrecúšku s osivom.
Len málo pestovateľov vie, že pri teplotách nad 25 °C sa klíčenie semien šalátu spomaľuje. Je to tiež jeden z dôvodov, prečo sú šaláty hlavne jarnými zeleninami. Existujú však druhy, prípadne špeciálne šľachtené odrody, ktoré odolajú bez straty kvality aj letným teplotám – aj túto informáciu nájdete na vrecúškach s osivom, zvyčajne ako označenie „na celoročné pestovanie“.
Viete, že kyselina listová, ktorej bohatým zdrojom sú aj šaláty a ďalšia listová zelenina…
- … je nenahraditeľná v produkcii červených krviniek? Ako nosič uhlíka pôsobí pri výstavbe hemu, proteínu, ktorý v krvi viaže krvné farbivo hemoglobín.
- … je potrebná na výstavbu nukleových kyselín, v ktorých je uložený náš genetický kód? Je preto nevyhnutná na náš rast a opravy a náhrady všetkých 70 biliónov buniek ľudského tela.
- … posilňuje nervovú činnosť, podporuje optimizmus a dobrú náladu? Nízky obsah folátov zaznamenali u pacientov trpiacich depresiami a Alzheimrovou chorobou.
- … je dôležitá na tvorbu nových buniek, a to hlavne v období ich intenzívneho delenia a rastu – v tehotenstve a v detstve?
- … je veľmi citlivou látkou – svetlo, teplo a dlhé skladovanie pri izbovej teplote ju rýchlo ničí? Tí, čo konzumujú surovú stravu, majú preto v jej prípade obrovskú výhodu.
Šalát ľadový je ten pravý na leto
Pochádza z USA, pričom ho koncom 19. storočia vyšľachtili z odrody ‘Neapolský’. V Spojených štátoch a Západnej Európe sa stal veľmi populárnym pre svoju krehkosť a trvanlivosť, pričom takmer nahradil tradičné hlávkové odrody. Jeho listy sú pevnejšie a tvoria dobre uzatvorenú guľovitú hlávku, ktorá je po zbere odolnejšia proti vädnutiu.
Veľkou výhodou šalátu ľadového je, že ho môžete pestovať prakticky bez obmedzení počas celého vegetačného obdobia. Na letné zbery sa predpestované priesady vysádzajú na hriadky od marca, na jesenné zbery môžete osivo siať od polovice júla do polovice augusta. V závislosti od zvolenej odrody sa dĺžka vegetácie od sejby po zber pohybuje v rozmedzí 70 až 90 dní.
Na sejbu v aktuálnom letnom období (od polovice júla do polovice augusta) vám ich odporúča zeleninár Ing. Peter GAJDOŠTIN.