Šípky: Kedy ich zberať, ako pripraviť čaj, aby z neho nebola len „mŕtva“ voda a likér, ktorý vás vynesie do nebies

Za sebou už máme prvé prízemné mrazy a naprieč Slovenskom bol ich dopad na prírodu rôzny. Niekde udreli silnejšie, inde na záhradách zmrzli len najchúlostivejšie letničky. Ako sú na tom červené šípky známe vysokým obsahom vitamínu C?

21.10.2023 14:00
šípky, ruža šípová Foto:
debata

Dalo by sa povedať, že tak pol na pol. Na kroch ešte nájdete pevné plody, no i také, ktorých dužina po mrazoch zmäkla. Ochutnajte ju priamo z kra. Je výborná a zdravá.

Tak kedy ich zberať?

Správny čas zberu šípok je počas jesene veľmi diskutovanou témou. Kedysi sa hovorilo a veru, že sa to aj medzi ľuďmi poriadne zakorenilo, že šípky sa zberajú výhradne po prvých mrazoch. Pravda je však taká, že treba v podstate rozlišovať podľa účelu, na ktorý ich zberáte. Keďže po silnejších mrazoch plody úplne zmäknú, horšie sa sušia a rýchlo plesnivejú. Preto je na sušenie, prípadne na šípkový olej ideálne, zberať ešte pevné šípky pred mrazmi. Vtedy majú aj najviac vitamínu C. Ak si chcete pripraviť likér, sirup či džem, zmäknuté s naozaj koncentrovanou chuťou sú dokonalé. Získate z nich skutočne lahodné výrobky.

hloh Čítajte aj Dozrieva najlepší priateľ vášho srdca: Predíde arytmii aj infarktu, zníži krvný tlak, zaženie depresiu a zvýši výkonnosť

Základ bylinkových zásob

Hoci šípky počas sušenia stratia určité percentá z pôvodného obsahu vitamínu C, stále je ho v nich viac než dosť. Majte ich preto v zásobe dostatočné množstvo. Počas sychravej jesene a chladnej zimy ich ocení celá rodina. Sušte ich celé. Využite umelé teplo sušičky alebo rúry, aby ste neprišli o príliš veľa vitamín C. Ideálna je teplota 50, najviac 60 °C. Správne vysušené šípky si zachovajú červenú farbu. Nie sú hnedé ani sčernené. Uskladnite ich v dobre uzatvorenej nádobe na suchom a tmavom mieste.

Každý rok si nazberajte novú zásobu týchto... Foto: SHUTTERSTOCK
šípky, ruža šípová, sušenie Každý rok si nazberajte novú zásobu týchto jesenných pokladov, aby ste ich vitamíny mohli využiť naplno.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #šípky #šípkový likér #šípková olej
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december